Pověste je výš (1968)

Anketa. Smrť povrazom má byť: a) trest, b) zníženie nákladov na väzňov, c) preventívne opatrenie (odstrašujúci príklad) alebo d) trest smrti nemá byť? Od westernu sa dôležité otázky nečakajú, o to milšie prekvapenie z tohto filmu. Jeho problémom však je, že vajatá v posolstve, takže vlastne nevieme, čo v dotazníku zaškrtol režisér. Škoda.

Hotel Rwanda (2004)

Romantika na pozadí vojnového príbehu? Žiaľ, úplne naopak. A to je veľká škoda, lebo to, čo sa dialo v Rwande, si zaslúži iné podanie ako táto mydlová opera. Zoznam gýčových scén, ktoré patria do béčka, nezverejňujem len kvôli vďačnosti za námet.

Pojďme si hrát (2003)

Muž na materskej a jedna nezdarená snaha presvedčiť nás, že to je vlastne také bežné a pohodové, opustiť dvoch partnerov pár mesiacov po narodení prvého dieťaťa. Tým Švédom zo socíka už tuším úplne hrabe. Babenky sú pekné, o to pokoj, ale zároveň tak podobné, že i na konci filmu je problém ich rozlíšiť. Hlavný hrdina nehrá.

Susedia (2006) (seriál)

Susedia sú slovenským kultom, ktorý vyrobil skvelé čísla sledovanosti aj pri štvrtej repríze. Kto si odvažuje zaradiť ho k odpadu i po tomto zistení, nech sa dá liečiť. Nebyť trápnej tretej série, ktorá len prevárala vodu, možno tento sitcom považovať za naozaj profesionálne zvládnutý. Nehovoriac o tom, že práve on spustil po 16 rokoch záujem Slovákov o svojich hercov a slovenskú tvorbu. Čím ho spustil? Seriálom o maďarskej a slovenskej rodinke. Bod plus!

Krajinka (2000)

Nie a nie a nie. Po Záhrade sa za Šulíkovou originalitou zavrela zem. Kedy sa opäť otvorí?

Silvánovci (1996) (seriál)

Prvý pokus o sitcom produkovaný súkromnou televíziou na Slovensku. Jeho najväčšie chyby? Na sitcom príliš inteligentný, zároveň však ťahavý ako sopel. Žiaľ, po tomto pokuse sa pôvodná seriálová tvorba zastavila na mnoho ďalších rokov. Tomuto seriálu by som to však za vinu rozhodne nedával - v tých časoch totiž na Slovensku leteli béčkové americké strieľačky. Taká bola doba.

Rivers of Babylon (1998)

Hoci Peter Pišťanek nebol veľmi spokojný s prevedením jeho predlohy, nie je to až taká filmová katastrofa - o to viac, ak uvážime, že v 90. rokoch to s filmovými počinmi na Slovensku poriadne škrípalo. Faktom je, že jedna časť majiteľov kapitálu vznikla presne odtiaľto. Tá druhá, silnejšia, vzišla z komunistických kádrov. Na to netreba pri sledovaní filmu zabúdať.

Jedna ruka netleská (2003)

Problémom týchto Hřebejko-Zelenko-Ondříčkovín je ich príliš nápadná poetika, príliš rovnakí herci, príliš podobné charaktery a príliš podobný dej. A tento film je v tých príliš podobných filmoch zároveň aj príliš nezapamätateľný. Snáď už táto česká vlna zistí, že načim ponúknuť aj niečo nové. Alebo nič iné, okrem príliš diváckych filmov, nevedia robiť?

Grandhotel (2006)

Herecké etudy adeptov filmovej vedy. Nevydarené, klišéovité, frázovité. A veľmi nevydarený výber Mareka Taclíka, ktorý v tom filme vlastne ani nehral. Asi tak.

Teta (1987) (seriál)

Pekný nárez mystiky našej západnej civilizácie. Nebojím sa povedať - kultový.