The 81st Annual Academy Awards (2009) (pořad)

Zářivý, hvězdami a příjemnou atmosférou nabitý večer moderovaný frajerským Hughem Jackmanem.

Miluju Saru Jane (2008)

Překvapivý a zajímavý kousek s dobrou atmosférou a výchozím nápadem.

Tudorovci (2007) (seriál)

Televizní série HBO je příjemným překvapením, které zaplnilo místo po velkolepém Římu. Tento kousek je sice méně okázalý, většinu času se vše řeší pomocí dialogů a na akci moc nedojde. Herecké výkony se k rolím přesně hodí, akorát že Jonathan neni Jindřichovi dvakrát podobný. Ale to je detail a celkovému vyznění seriálu nějak neubírá.

2001: Vesmírná odysea (1968)

Ale jen pro to cinefilní mrazení v zádech při poslední scéně.... jinak by to byly lepší čtyři, za pět až po razantním zásahu příčetného a odváženého střihače.

Mulholland Drive (2001)

Tezky, pusobivy a velmi divacky narocny film. Nikdy neni jasne, co je realita a co sen. Ale atmosfera je podmaniva a herecke vykony dobre a vubec je tohle film, ktery mi pootevrel dvere do tejmenho sveta Davida Lynche a rozhodne toho nelituji.

Městečko Twin Peaks - Pilot (1990) (epizoda)

Film, ktery nastartoval jeden z nejlepsich mysterioznich serialu vubec. Z vizualniho hlediska tentokrat spise obycejne, vice se soustredi na postavy, kterych je prehrsel. Ale Cooper je sympatak kazdym coulem.

Mazací hlava (1977)

silene, slozite, nepochopitelne a navysost Lynchovske. Ale kamera je vyborna.

Sloní muž (1980)

Na rozdil od surrealisticke Mazaci hlavy zmenil Lynch razantne styl a prinasi klasicky vypraveny pribeh o cloveku, ktery byl vyvrzen spolecnosti. I kdyz, jiste spojeni s Erasehead tu je - kamera (perfektni), spinavy prumyslovy Londyn (sice je tu rozdil sta let, ale coz) a take nektere snove sekvence. Jinak zazitek a ke konci i dojemny film.

Gunga Din (1939)

Klasicky strizeny dobrodruzny film z dob, kdy britske imperium vladlo svetu. Bez tohoto filmu by patrne nebyl druhy Indiana Jones, nebo by byl diametralne odlisny.

300: Bitva u Thermopyl (2006)

Vizualne uchvatna komiksova rezba, ktera si hraje s historickymi fakty a podava hodne stylizovanou verzi toho, jak to tehdy bylo. Tezko rict, jaka je pravda. Tento film je jiny a jeden z z prvnich, ktery se ujmul (diky komiksu) pomerne dulezite historicke udalosti. Kdo vi, kde jsme mohli byt ted.