• Romantický

Jak je důležité míti Filipa (2002)

Zápletku a vtipné situace už velmi dobře znám jak z četby samotné hry, tak z divadelní inscenace, takže mě film bohužel ničím moc nepřekvapil. Uznávám ale, že tohle zpracování vyzdvihují herecké výkony - Rupert Everett, Colin Firth i Judi Dench byli skvělí. Plus bylo hezké vidět Reese Witherspoon v jedné z jejich starších rolí. ~(3,5)~

Farinelli (1994)

Jako příběh sledující osudy reálné osoby, slavného operního pěvce Farinelliho, to bylo rozhodně zajímavé. A vůbec ta tématika kastrátství... Plus hezká výprava a efekty barokního divadla... Ale film jako celek mi přišel tak nějak moc kýčovitý a oba hlavní herci tvořící bratrské duo mi byli dost nesympatičtí. Enrico Lo Verso možná ještě více než Stefano Dionisi. To je nejspíš čistě subjektivní dojem, ale obzvlášť při těch postelových scénách nebo když dávali najevo svou nadřazenost a sebejistotu, tak to na mě působilo vysloveně odpudivě. Tím spíš jsem nechápala tu nánu, co se s nimi na konci dala dohromady a ještě (spoiler) si nechala udělat Riccardem dítě. (konec spoileru) Celkově mi přišlo, že se z vážného tématu kastrátství stal takový mírně oplzlý filmový kýč. ~(3,0)~

Jáchyme, hoď ho do stroje! (1974)

Konec možná ne úplně dokonale dotažený, ale jinak mi tahle humorná zápletka sedla. A bylo fajn ve filmu slyšet i nějakou tu japonštinu. :) ~(3,9)~

Tři dny ke svobodě (2010)

"Chce to odvahu... a trochu štěstí." Výborný a velmi propracovaný film, na kterém je znát velký kus práce a jasná režisérská vize. Děj je skvěle vystavěný, takže nás film napíná až do úplného konce, jelikož oproti jiným thrillerům není vůbec jasné, jak dopadne. Navíc diváka může poutat samotné téma o nedosažitelnosti spravedlnosti, což je zcela reálný a poměrně častý problém našeho světa, který nutí k zamyšlení. Sledovat navíc, jak se spravedlnost snaží do rukou vzít úplně obyčejný člověk bez jakýchkoliv zvláštních schopností, můžeme se poměrně snadno vcítit do jeho situace a sžit se s jeho pocity. Russell Crowe to zahrál opravdu přesvědčivě. ~(4,3)~

Blade Runner 2049 (2017)

Pokračování, které po 35 letech dělá velkou čest původnímu snímku. Nejen, že zachovává původní atmosféru, ale přichází s rozvinutím příběhu na tak vysoké úrovni, že by se jen těžko dalo nazvat zbytečným protažením původního děje. Zkrátka, nový režisér Villeneuve i ostatní, kdo se na filmu podíleli, odvedli nepochybně dobrou práci a je to znát. Je snadné snížit nároky a klesnout k tvorbě nějaké akční rychlokvašky, která přitáhne do kin spoustu běžných filmových konzumentů, ale udělat skutečně kvalitní dílo, které neničí pověst původnímu filmu, to není jen tak... Ano, je to film dlouhý téměř 3 hodiny, ale za sebe musím říct, že dění na plátně kina poutalo mou pozornost až do úplného konce, nemluvě o některých emočně silných scénách. Přihodíme k tomu ještě herecký um Ryana Goslinga a rázem je z toho filmový skvost letošního roku. Je jenom škoda, že kdo původního Blade Runnera neviděl a jde na tohle pokračování do kina s vidinou nějakého akčního trháku, tak to nejspíš vůbec nedokáže ocenit a nejspíš ani pochopit... ~(4,3)~

Amadeus (1984)

Na můj vkus byl sice Amadeus trochu moc dlouhý (viděno jako director's cut), ale zato bravurně zahraný a zrežírovaný. Gradace vztahu mezi Mozartem a Salierim byla neuvěřitelná, mělo to úžasné napětí, a líbila se mi hlavně ta rozervanost Salieriho ve vztahu k Mozartovi, takže se vůbec nedivím, že za to Abraham získal Oscara. Aspoň v něčem nakonec předčil "Salieri" "Mozarta" :) ~(4,0)~

Krása na scéně (2004)

Výborný film o herectví a o tom, že jde o pravdivé procítění role, ne pouze o vnější nápodobu. Navíc z dob, kdy v Anglii stále ještě ženské role hráli muži. Není to vůbec historicky přesné - právě naopak film vše bere s humorem a nadsázkou, což je ale přesně to, co podívanou příjemným způsobem okořenilo, a já jsem se bavila a chvílemi uvažovala nad hereckým uměním. Rupert Everett v roli krále byl taky výtečný. Tenhle film snad kazí pouze pitomý český název a český dabing. V originálu super. ~(3,8)~

Ponyo z útesu nad mořem (2008)

Samozřejmě že má Miyazaki spoustu lepších filmů, ale jako milá pohádka tohle podle mě funguje na maximum. Navíc, rybí holčičku Ponyo si zkrátka musí zamilovat každý, a to nejen proto, že je roztomilá, ale hlavně proto, že je opravdu legrační. V některých scénách jsem se musela smát. Filmu v podstatě chybí k dokonalosti jen líp propracovaná dějová linka, která bohužel hodně pokulhává, a upřímně to ani nedává úplně smysl. Pokud ale přistoupíme na to, že je to opravdu jen pohádka mířená na děti, tak je i ten mírně odfláknutý a nedotažený příběh jakž takž omluvitelný. Jako celek potěšilo a pohladilo po duši. ~(3,7)~

Gladiátor (2000)

Stále si doplňuju mezery v některých starších filmech, které jsem doteď neviděla. Gladiátor je jedním z nich a jak to tak bývá, říkám si, jak je možné, že mě tenhle film minul. Nejedná se sice o žánr, který vyhledávám, takže se ani nemůže zařadit mezi mou oblíbenou filmovou tvorbu, ale přesto oceňuju tu ryzí velkolepost celého filmu a především herecké výkony. Russell Crowe byl jako odhodlaný a vnitřně silný Maximus jednoduše skvělý. Co mě ale uchvátilo ještě více byl Joaquin Phoenix v roli duševně labilního Commoda, trpícího nedostatkem lásky. Zahrál to tak přesvědčivě, že to bralo dech. Už pro ty herecké výkony stál film za to.~(4,2)~

Initiation Love (2015)

Nebudu samozřejmě nic prozrazovat, ale závěrečná překvapivá pointa je skvělá a vyzdvihuje celý film o stupínek výše. Jinak je to v zásadě film o milostných vztazích a o prvních láskách, které nemusí nutně vydržet (a možná je to dobře, protože si tak člověk uvědomí, jaký partner je pro něj do života ten pravý a jaký ne...) Každopádně až do konce se to tváří jako poměrně standardní vztahovka, než dojde na ono rozuzlení. Bavilo mě to a bylo příjemné vidět po delší době v něčem Matsudu Shotu, přestože se jeho postava pak ve filmu začne chovat dost agresivně... Stejně jak hlásá samotný oficiální plakát, je to film, který určitě budete chtít vidět dvakrát. Já mám k tomu ještě i bonus, protože vlastním předlohu autora Inui Kurumiho, kterou si hodlám v blízké době přečíst - jsem upřímně ráda, že v tomhle případě jsem si zvolila pořadí nejdřív vidět film a pak přečíst knihu, protože film ve mě vybudoval ještě větší zvědavost, jak je to všechno v knižní předloze popsáno. ~(4,3)~