• Western

Apač (1954)

Některé filmy stárnou více, některé zase méně. Tento více. I proto je těžké jej hodnotit. Místy je toporný, deklamativní, Lancaster při prvním pohledu, než si člověk zvykne, ve svém "kostýmu" diváka poněkud zaskočí. Nechci filmu ale křivdit, je to docela solidní podívaná. Tři hvězdičky jsou myslím akorát.

Bílá nemoc (1937)

S jistou nadsázkou bych řekl, že Hugo Haas se narodil proto, aby adaptoval pro film Čapkovu hru, a aby si v ní zahrál hlavní roli.

Kat nepočká (1971) (TV film)

Tento námět si rozhodně zasloužil větší rozpočet (viz Divočák a Exkvizitor) a možná i velké plátno. Tak by daleko lépe vynikly výborné herecké výkony a koneckonců celý příběh. Rozhodně se jedná o výborný televizní film.

Čtyři na sněhu (1979) (TV film)

Název by se hodil spíše pro nějakou komedii, ale to je věc méně podstatná. Hlavní problém je v tom, že tu nebyly naplněny naděje, které skýtal námět. Ten totiž nebyl vůbec špatný a kdyby jej dostal na stůl někdo, kdo umí napsat pořádný scénář a hlavně dialogy, tak to mohlo být mnohem lepší. Ale to se bohužel nestalo, a tak vzniklo toporné představení, které jsem odsledoval místy s velkým sebezapřením. Je to škoda, protože na svou dobu to bylo velmi zajímavé dílo. Chyběla tu jakákoliv ideologie, která byla pro tyto filmy typická. Už to je velmi pozoruhodné.

Poslední samuraj (2003)

Bez dlouhých řečí - nelíbilo se mi to. Pevně doufám, že Američani nebudou nikdy točit nic z naší historie. Možná se těmito filmy někdo chce - a z ohlasů je zřejmé, že ano - nechat opájet, ale je to jen patetické, nudné, natahovací. Velkolepé, to ano, ale jinak prázdné, nevěrohodné. Já nechci, aby to vypadalo, že zatracuju americkou kinematografii vůbec, mám v oblibě spoustu jiných snímků, které by zase neudělal tak dobře nikdo jiný, než Američani, ale tento typ filmů, kdy si berou náměty z historie jiných zemí, prostě neberu. Na to jsou krátcí.

Prolomená stezka (2006) (TV film)

Je to asi trochu delší, než to mohlo být, ale já mám rád tento způsob vyprávění, pěkně se mi koukalo na stádo koní hnané nádhernou přírodou, vůbec mi nevadila absence nějaké větší akce. Robertu Duvalovi se zřejmě líbilo, jak se proháněl na koni s Costnerem v Krajině střelců a chtěl si to zopakovat. A já jsem tomu upřímně rád. Na takový film se vždycky rád podívám. Je moc dobře, že se tohle ještě pořád točí.

Tenkrát v Americe (1984)

Klidně bych ještě jednu hvězdičku přidal. Jinak se nechci opakovat po ostatních, vše bylo řečeno. Film je zcela úchvatný, takže i to, že Noodless neznal tvář ministra Bailleyho (je to neuvěřitelné, když se o něm pořád psalo v novinách a mluvilo v televizi) a až na samém konci filmu tak překvapeně zjistil, kdo to je, Leonemu rád uvěřím.

Operace Silver A (2007) (TV film)

Od začátku jsem se divil, proč to je jen televizní film. Ten námět, a jak jsem pak viděl i příběh, by vystačil na výborný biják. A taky musím potvrdit, že Strach má na to, aby ho výborně natočil, protože tato televizní verze je z jeho strany dokonalá. Ve scénáři mi přece jen trochu chyběla nějaká větší zmínka o tom, co ti parašutisti dělali, stačily možná dvě tři věty, vhodně umístěné. Ale to jej jen taková drobnost. Jinak to byla paráda. Holky to zahrály skvěle, stejně tak jejich partneři (zejména Trojan, ale i Švehlík a Táborský). V malé, ale důležité roli, potěšil jako vždy výborný Viktor Preiss. Narozdíl od ostatních nemohu ale stoprocentně hodnotit výkon Jiřího Dvořáka, ten se nemusel tak moc šklebit. Jak, říkám, lze jen litovat, že z toho není regulérní kinofilm. I tak to ale byl mimořádný zážitek.

Naprosto souhlasím s tím, co napsal POMO. Na jednu stranu je to výborné, na druhou stranu jsme od toho několikrát chtěl odejít, několikrát mě vyloženě natahovalo nad nějakou nechutnou scénou. Přitom to byly třeba momenty naprosto výborné. Krása a hnus v jednom. A ta neuvěřitelná otevřenost, kolikrát jsem se divil, že to vůbec cenzura pustila do kin. Já tedy Kazachy vůbec neznám, nevím, na jakém stupni je u nich kultura, ale po zhlédnutí tohoto filmu je mi jich docela líto. Doufám, že Cohen nenatočí pokračování o Češích. O nás vědí v Americe to, co my u nás o Kazaších, takže by mu to mohli klidně sežrat.

Šťastnou cestu (2003)

Na první pohled je tu vše, co si mohu přát. Francouzský film mám velmi rád, doba, v níž se odehrává, mě velmi baví, výborní herci dobře hrají, je tu dobrý příběh. Přesto jako by tu ještě něco nadbývalo, nebo chybělo. Líbilo se mi to, ale nebyl jsem úplně spokojen. Ale nedokážu trefit důvod.