• Thriller

Píseň pro Rudolfa III. - Miss Diorling (1967) (epizoda)

V této epizodě zazní podle mě nejlepší píseň celého seriálu (lepší než Modlitba pro Martu) Denně čekám Marty Kubišové. Je to převzatá píseň, v originále jde o Anyone Who Had A Heart a zpěvačku Dionne Warwick, autorem hudby je Burt Bacharach. V originále je to pomalá soulová skladba. Verze pro Martu je rychlá a má neskutečnou energii, hned s prvními tóny mi naskočí husí kůže. I český text mi připadá lepší než ten původní. Den se zpátky nevrací. Běžně tenhle žánr neposlouchám a tento komentář je pro mě způsob, jak se vypořádat s emocemi, které ve mně ta skladba vyvolává, už od chvíle, kdy jsem ji slyšel poprvé.

Líbej mne, hlupáčku (1964)

Na Billyho Wildera top není nic moc. Poměrně slaboduchý příběh naštěstí zachraňují herci. Ale jediné, co mi dlouhodobě utkvělo v paměti, je rozkošná postava Kim Novakové. Také bych jí chtěl chvílli podržet v náručí.

Experiment in Terror (1962)

Hlavně nečtěte federselův obsah, je to jeden velký spoiler. --- Líbí se mi zřejmá kombinace stylů. Film vypadá trochu jako noir, je ale vyprávěn dokumentárním způsobem a la FRANCOUZSKÁ SPOJKA. Oboje mám moc rád a nebýt jistých lapsů ve scénáři, hodnotil bych výš.

Pes Baskervillský (1959)

Tak především, každá exteriérová scéna vypadá příliš studiově. Za druhé Christopher Lee je problém. Prkennější postavu jsem neviděl. Ani náznak emoce, ani když mu jde o život. Za třetí je to špatně adaptováno pro film. Utkvěla mi v paměti scéna, kde na panství přijde návštěva, tuším že doktor. V jednom širokém záběru tak máme Watsona, doktora a Henryho, a nejméně minutu sledujeme, jak doktor gestikuluje a vede poměrně vtipný monolog, Watson a Henry přitom stojí a doslova nehnou ani brvou. Chudáci herci nemají co hrát; sám bych tu scénu hůř nenapsal. Nějaké klady bych našel (především Peter Cushing je skvělý), ale celkově je to příliš nenápadité a studiově sterilní.

Startime (1959) (seriál)

Hodnotím pouze Hitchcockův INCIDENT AT A CORNER. Velmi zajímavé a na Hitchcocka netradiční. Je to drama o hledání člověka píšícího anonymní dopisy. Atmosféra zhoustne, když se některé rodiny začnou navzájem podezřívat. Konec je možná až příliš smířlivý, tenhle příběh by klidně mohl skončit špatně - totálním rozvratem sousedských vztahů. Veřejné mínění opravdu není vždy na straně oběti.

The 39 Steps (1959)

Nevýrazná kopie Hitchcocka, především postrádá patřičný švih a napětí. Vlastně nejzajímavější na tom celém je zmínka o filmu v knize Rozhovory Hitchcock - Truffaut, která rozebírá záběr na Hannayův byt z pohledu jeho strážců z ulice, což devastuje vybudovanou atmosféru napětí uvnitř bytu. Truffaut se ale spletl, ten záběr je použitý až jako začátek následující scény. Takový ignorant zase Thomas nebyl.

Violent Road (1958)

No vida, on existuje remake Mzdy strachu natočený už v 50. letech! Nečekal jsem raději mnoho a to bylo rozumné, protože film nemá čím ohromit. Scénář nestojí za moc; to jsem se ostatně dočetl předem. Když přehlédnu, že postavy mnohdy jednají naprosto nepochopitelně, stále zbývá docela příjemná podívaná. Komu se líbí staré americké trucky, může si film užít.

Chase a Crooked Shadow (1957)

Hezký nenápadný thriller s jako vždy skvělou Anne Baxterovou a opravdu překvapivým koncem. --- Na dvd zřejmě chybí epilog, o němž se zmiňuje imdb. V něm Douglas Fairbanks (producent) žádá diváky, aby nevyzrazovali pointu.

Lizzie (1957)

Lizzie je v Haasově filmografii výjimečná. Poprvé po desítce filmů (mimochodem kromě EDGE OF HELL navzájem velmi podobných) si sám nenapsal scénář, poprvé film neprodukoval, poprvé má áčkové obsazení - Joan Blondell (nominace na Oscara), Eleanor Parker (3 nominace na Oscara, prakticky na vrcholu kariéry). Eleanor je skutečným tahounem celého filmu a dá se předpokládat, že si ho vybrala, protože v něm tušila Oscarový potenciál. Nevyšlo to, protože film byl zastíněn snímkem THE THREE FACES OF EVE s podobnou tématikou.