Liberace! (2013) (TV film)

Úplnou náhodou večer prepnem na ČT2 a vidím M. Damona a o chvíľu na to M. Douglasa...Kurva čo to je? Jak je možné, že som prehliadol film, kde hrajú dvaja kvalitní herci? Kliknem na csfd, pozriem réžia- Soderbergh...Cože? A potom je to zrazu jasné. Tv film...Pozrel som si to na nasledujúci deň cez archív a musím priznať, že ma film prekvapil. Bolo teplo to ano a je pravda, že ja tú "homo" tému moc nemusím, ale toto bolo snáď ešte lepšie než Skrotená hora. Douglas, jeho vystúpenia a ten jeho priteplený hlas, to bolo výborné. M. Damon nezaostáva a spolu rozohrávajú úžasný herecký koncert. Napriek všadeprítomnej homosexualite film neobsahuje žiadne nechutné scény a ak k niečomu dôjde je to skôr vtipné než nevkusné. Výborný film, ktorému nálepka tv film dosť poškodila. Mohol to kľudne byť jeden z nominovaných filmov na oscara a Douglas ho kľudne mohol získať. 80%.

Miluj ma alebo odíď (2012)

Dal som šancu slovenskému filmu, aby som videl kam naša kinematografia smeruje. Zdá sa, že nikam, len prešľapujeme na mieste a čakáme na odpich. Herecké výkony prijateľné, neskĺzli do trápnosti, ale rezervy sú. Slečna v červených vlasoch, zahrala ok, ale artikulovať! Výsledkom sú občas nezrozumiteľné dialógy, ktorým nepomáha ani zbytočne hlasitá hudba a ruchy. Prístupnosť od 18 rokov je trochu prestrelená, dokopy tu okrem pár nadávok, ktoré deti aj tak začujú v škôlke a jedného vibrátora nič nie je. Vulgarizmov tu síce bolo trochu viac než je na jeden slovenský film bežné, ale ich prezentácia bola v rámci možností prirodzená a netrhali uši ako v iných filmoch. Filmy o vzťahoch vždy boli a budú, lákavé väčšinou nie sú,a le záleží od podania a príbehu. Celkovo priemer, ktorý neurazí ale ani nenadchne. 60%.

Zápisník jedné lásky (2004)

Z plagátu k filmu sa nedalo zistiť v akom období sa film odohráva a tak mi dosť trvalo, kým som zistil, že táto romantika je stráviteľná i pre mužské publikum. 40-50-te roky ma lákali a neoľutoval som. Romantických komédií zo súčastnosti je celá hromada a to by som sa asi zlákať nenechal. Hlavná dvojka hrá skvele, ale dosť ma zamrzela kratučká pasáž venovaná pobytu r. Goslinga na fronte. S hlavným hrdinom mám spoločné šikovné ruky a tak ma bavilo sledovať ako starý dom postupne premenil na reprezentatívny palác. Príjemné i dojemné, jednoducho jeden z tých lepších a nezabudnuteľných romantických filmov. 80%.

Valdézovi koně (1973)

John Sturges toho natočil dosť a väčšinou vždy kvalitne, videl som zatiaľ 9 jeho filmov. Dvaja režiséri na jednom projekte, to je väčšinou nejaký problém. Mňa však zaujíma výsledok. Ch. Bronson má charizmu aby utiahol film, ale tento príbeh mu nedal veľa príležitostí. Prvých 30 minút, kde sa zoznamuje s chlapcom je ok, ale potom i tak pomalé tempo upadá a krátka love story filmu tiež nepomohla. Trochu sklamaním je záver, kde som čakal ostrejší stret medzi Bronsonom a hlavným záporákom. Priemer, ktorý stačí vidieť raz. 60%.

Nebe a dudy (1941)

"Kdyby mi alespoň vynadal..." Vzhľadom na rok výroby som k filmu pristupoval opatrne, ale nakoniec príjemne prekvapil. Zaskočila ma pomerne slušná kvalita obrazu i zvuku, pretože už som sledoval kadejaké "šumítka" a tak trochu som ho očakával aj tu. Poteší výborný príbeh v ktorom sa chudobný Fábera pokúsi prevychovať jedného človeka a premeniť jeho kamenné srdce na ľudské. No a Fábera má úspešnosť 100% - nú . Film občas dojme i pobaví a tie dvojčata, to je fakt radosť. "Nám je to jedno, nám je to jedno , my peníze nemáme..." 80%.

Bronson (2008)

"Namasti mi chrbát i stehná. Teraz niečo zažiješ..." Tom Hardy touto úlohou nadobro prerazil medzi hereckú elitu. Rola nenapraviteľného bitkára mu sadla dokonale, problém je, že režisér jeho obetavosť a drinu využil len z časti. Film je zaujímavý v malých celkoch, scénach, ale ako taký postráda celistvosť a detailnejší rozbor jeho postavy. Sme svedkami niekoľkých bitiek, ale jeho dospievaniu režisér venoval sotva 2-3 minúty. Ja som Ch. Bronson! , tu ma máte, ale ako sa sem dostal, ako sa formoval, kde nastal zlom, kde "udelali soudruzi z NDR chybu" to sa nedozvieme. Režisér sa rozhodol hrať na umelca a to bola veľká chyba. Tom Hardy a Tom Hardy. Viac nahý ako oblečený. Film len o ňom a bez cenzúry. 60%.

Donggabnaegi kwaoihagi (2003)

Kórejské romantické komédie mi väčšinou sedia, dokonca ich občas cielene vyhľadávam, pretože ich má rada aj manželka a väčšinou sa pri nich dobre pobavíme. Pri tých vydarených samozrejme...Túto som však viac menej pretrpel. Najviac ma ubíjala nefungujúca snaha o romantiku, ktorá za celý čas neprišla. Vtipy celkovo dosť úbohé a herci veľmi často afektovane prehrávajú, pitvoria sa a robia rôzne grimasy. Často to vidíme aj v iných kórejských filmoch, ale tam to pasuje, no tu to akosi nešlo. Herci sympatickí, ale iskra nepreskočila. Fakt ma to veľmi nebavilo, dokonca som uvažoval, že to vypnem, ale nechal som sa v tom smažiť až do konca. Bitkárske scény to možno mali oživiť, ale pôsobilo to ako niečo navyše, bonus bez hodnoty. Ako komédia určite nie a ako romantika už vôbec nie. 40%.

Následky lásky (2004)

"Vy ste mi ukradli život, ja vám kradnem kufor..." Sorrentinovi musím uznať talent, aj keď ho naplno rozvinul až vo svojich posledných filmoch. Jeho rukopis je však jedinečný a nezameniteľný. Má to štýl, má to atmosféru, no príbeh trochu zaostal. Záver s obetovaním mi prišiel trochu nepochopiteľný, zvlášť v momente, keď sa tak trochu "zamiloval" do čašníčky a otvárala sa mu nová etapa života. Život v hoteli pod dohľadom mafiánskych očí asi nie je pre neho lákadlo do budúcnosti, ale čakal som optimistický záver. S tragickým koncom nemám problém, práve naopak, dokonca aj smrť bola efektná, ale inštinkt mi vravel, že to šlo urobiť inak. Celkovo pútavý a atmosferický film, ale chyby sa nájdu. Slabé štyri hviezdy. 70%.

Vlasy (1979)

Nikdy som nebol na muzikály, ale ako vždy je to o príbehu a tu navyše aj o pesničkách. Ak sa piesne vydaria a do filmu zapadnú ako tu, tak to môže zaujať. Forman to dokázal aj keď z toho hipies obdobia a použitých piesní ma bavili asi 3-4. Ostatné piesne dotvárajú atmosféru a posúvajú dej, ale sami o sebe nie sú pre mňa zaujímavé a počúvateľné. Z celého filmu ma najviac zaujala scéna na stole a hlavne skvelý záver, kde slová priateľ a priateľstvo dostávajú nový rozmer. West side story i Vlasy vidím kvalitatívne asi na jednej úrovni. 80%.

Muž zvaný Kůň (1970)

"Wakantanka!..." Harrisa som mal vždy rád a aj ten jeho chrapľavý hlas. Tu ho český dabing zmazal, ale nevadí. Už dlhšie som tento film chcel vidieť a ČT2 mi splnilo želanie. Po odvysielaní tu mnoho hodnotení nepribudlo, čo ma trochu mrzí. Tento žáner asi nie je zaujímavý pre masy, ibaže by tu hral DiCaprio...Film sa takmer celý odohráva v indiánskom prostredí. Hneď v úvode je R. harris ako biely muž zajatý a ostáva ako väzeň a sluha medzi indiánmi. Postupne si budeje rešpekt, bude aj indiánska svatba s peknou indiánkou, ale happy end nečakajte. Western asi nie je správne označenie pre tento film, ale kvalitu má a stojí za pozretie. 80%.

Časové pásmo bylo změněno