Vyvolený (2000)

Výborný film z kategorie twist endings. Když existuje někdo s křehkou stavbou těla, jako má Eliáš v podání S.L.Jacksona, možná tam někde bude i někdo, kdo je nezničitelný, jako komiksový hrdina. A možná o svých schopnostech ani neví. Po shlednutí filmu si uvědomíte, jak perfektně je scénář vystavěný a jak do sebe pěkně všechno zapadne.

Proroctví (2009)

Provedení pěkné ale scénář nakonec trochu ulítnul. Začínáme příjemnou docela komorní záhadou s podivným vzkazem o katastrofách, které přijdou, a nakonec se to celé tak nějak zvrtne (BACHA, SPOILER) do globální zkázy. Posledních asi třicet minut se vede v úplně jiném duchu než předchozí film. No, a když to vezmu od konce, tak ok, mimozemšťani si vyberou pár dětí pro záchranu druhu. Bezva. Našeptávají jim a přivedou je k lodi, ok. Ale co s tím má logicky dělat pomatená dívka padesát let nazpátek, která akorát načmárá poselství na kus papíru a pak se nakonec předávkuje. Proč té bylo našptáváno? V příhodném věku není, tak so s ní?

Cesta (2009)

Ač mám katastrofické a postapokalyptické filmy rád, tak tohle jsem nevydžel. Pořád jsem si to přetáčel a nemohl jsem žádnou scénu dokoukal do konce. Má to moc těžkou atmosféru. Asi je to záměr tvůrců, ale kdo se na to má dívat!

50/50 (2011)

Sice píšou, že je to komedie, ale to není pravda. Pravda, film je viděn z perspektivy normálního týpka, který zprávu o rakovině bere dost s klidem a občas padne nějaký ten fórek, přesto je téma dost vážné a určitě se nebudete válet smíchy po zemi.

Zkus mě rozesmát (2011)

Z počátku jsem se do toho musel trochu přemlouvat, ale pak se to docela příjemně rozjelo v pohodovém komediálním duchu. Některé frky byly fakt výživné, třeba to černé prasátko nebo ovce, co vdechla gumovou hračku. Jo, a jednu dobrou věc ten film má, fakt se mi líbil nápad s tím, že si manželé do očí říkají, co mají na sobě navzájem nejraději. To musím jednou zkusit.

Vyměřený čas (2011)

Výborné scifi, které se odehrává v blízké budoucnosti, kde místo peněz se platí časem. Sice mi nebylo úplně jasné, kde že se jako ten čas bere (vyrábí) nicméně jako paralela penězům to je velice poučné. V angličtině dostává pár zažitých frází úplně jiný rozměr, např. Don't waste my time, Would you have 5 minutes? Zajímavý námět, hledal jsem v titulkách, jestli v tom nemá prsty můj oblíbený P.K.Dick, ale nikde jsem o něm nenašel zmínku. Pozitiva snímku: výborná trochu ponurá blade-runnerovská atmosféra, pěkné nohy hlavní hrdinky, výborný nápad s auty, kdy všechna auta jsou stejná (1970 chevrolet camaro v matné černé jako policejní stíhačka, 1965 Lincoln Continental v semi black jako limuzína/taxík pro převážení těch, kdo mají spoustu času a pak pár individuálních kousků určených spíš jako sochy (cena vozu v showroomu zahrnuje dopravu na místo vystavení), trochu Bonnie-a-Clydovský nádech. Negativa: Ne zcela dovysvětlený systém s tím časem, kdo a proč je Time keeper, kde se čas vyrábí a vzniká, atd.

Melancholie (2011)

Velké zklamání. Kdyby kolem tohoto filmu nebylo takového rozruchu a kdyby mi ho lidé tak nedoporučovali, vzdal bych to po první čtvrthodině. Zpočátku vás čeká asi půl hodiny zpomalených záběrů naaranžovaných posledních okamžiků Země, každý trvá asi tři minuty s tím, že se spíš podobají nějakému pomalu rozpohybovanému obrazu. Dobře, přežil jsem to a pochopil jsem, je to o zkáze, retrospektivu jsem taky ustál. Ale pak následuje kapitola 1, kterou by film vůbec nemusel mít. Svatební hostina hlavní postavy. trapná, nic neříkající. Hodinové utrpení na to koukat. Proč, jaké jsou důvody stavu a kam to směřuje, to se divák nedozví. Klidně by to mohlo být přeskočeno a jít na druhou kapitolu, která už je docela zajímavá, sice už víme, kam děj spěje a jak to dopadne, ale je docela zajímavé sledovat postavy, jak se na to připravují. Nicméně pokud to srovnám např. se skvělým australským (televizním!) filmem Na břehu, je to Melancholia slabší odvar. Film nikomu nedoporučuju, pokud nejste zrovna příznivci von Triera - což já nejsem - viděl jsem od něj ještě Tanec v temnotách, a to hodnotím ještě hůř. Mimochodem, Kirsten Dunst dokáže vypadat nádherně v začátku filmu a pak bez makepu na konci vypadá hrůzostrašně, studeně jako led, přísně, zle, prostě brrr.

Bez dechu (2011)

Předem přiznávám, že dávám 4 hvězdičky hlavně natruc tomu, jaké má tady film podprůměrné hodnocení. Ve skutečnosti není vůbec tak špatný. Má poměrně dobrou zápletku a dobře dávkovaný děj, a slušnou porci akce, jak se na thriller sluší. A hlavně jsem si při něm uvědomil, jak moc můžeme být v moderní době sledováni věcmi typu mobil a podobně. Představil jsem si, co bych musel udělat, pokud bych sám byl z nějakého důvodu na útěku. Je to samozřejmě americký film, pochybuju že u nás a možná ani v jiných částech světa ještě není velký bratr tak všemocný, aby vypátral každého téměř v reálném čase jen na základě jeho stop v různých moderních sledovacích systémech a online monitoringu, ale ta doba se blíží. Paranoici se mají na čem točit!

Interview s upírem (1994)

Příběh "nepovedeného" upíra, kterému zůstaly lidské city, soucit, hloubavost a snaha pochopit proč jsou věci tak, jak jsou. Krásné vizuální zpracování a průřez dvěma stoletími módy i interiérů. Jinak ten konec to trochu zabíjí, přijde mi, že ho tam tvůrci naroubovali trochu krkolomně. Jak by se Lestrat mohl najednou objevit zrovna v tomhle autě v úplně jiném městě na druhé straně kontinentu.