Lekce neslušného chování (2008)

Po velice milé, svižné, vtipné a konverzačním humorem naplněnené první polovině jsem byl nadšený, že Britové opět vytvořili něco mile divadelně zábavného. Bohužel druhá půlka filmu najednou značně zvážní, vytratí se z ní humor a objeví se pár WTF momentů (hon na motorce). Nakonec tak hlavním plusem není, jak jsem očekával, jemný britský humor, ale velice příjemný a sympatický (jak už je to u něj zvykem) výkon Colina Firtha. Škoda po 50 minutách to vypadalo na velice silnou záležitost, takhle je to bohužel jen o něco lepší průměr. 60%

Nikdy neříkej nikdy (1983)

Krom utahané poslední půlhodinky se jedná o poměrně velice zábavnou záležitost......pravda, hlavně díky Connerymu. :))

Ztracené město (2005)

Lehce nadprůměrná záležitost, které v postupu na vyšší příčky hodnocení brání poněkud zbytečně dlouhá stopáž. Škoda. Atmosféra Kuby v revolučním roce 1958 je velice věrohodná, herci vesměs skvělí (hlavně B. Murray exceluje v roli dalšího smutného klauna) a vizuálně je to též velice povedený zážitek (mnohými zmiňovaná, černobílá sekvence s barevnou vlajkou opravdu nemá chybu). Bohužel, jak jsem naznačil v první větě, největším problémem je téměř 150 minut stopáže. Děj místy působil poněkud řídce a uměle natahovaně.....alespoň tedy pro mě. Jinak se ale jedná o zážitek, kterého rozhodně nelituji a někdy v budoucnu se případné repríze vůbec bránit nebudu.

Maršál (1969)

Říkat o Johnu Waynovi, že je starý a tlustý? Taková neúcta! Jinak naprosto klasický western s Johnem Waynem, který tentokrát hraje trošku jinou postavu než obvykle. Přeci jen, kde jinde se vám poštěstí vidět ho opilého tak, že se neudrží v sedle. A za skvělé finále palec vzhůru. 80%

Bitva v Ardenách (2009)

FIlm zachycující osudy 94. pěší divize mohl být spektáklem ve stylu Band of Brothers. To téma si o to vyloženě říká. Bohužel, díky evidentnímu nedostatku financí je příběh zaměřen na sledování osudů jedné čtveřice vojáků. Jejich osudy ovšem nejsou nijak enormně zajímavé, jsou zmateně natočené a místy vyloženě nudné. Herecké výkony vesměs hrozné a režie vyloženě tragická. Škoda, být na to pořádný rozpočet mohlo se jedna o skvělý válečný film. Takhle se snímek topí v podprůměru. 40%

České nebe: Cimrmanův dramatický kšaft (2010) (divadelní záznam)

Díky MF za vydání DVD s oběma alternacemi. Poslední šance vidět v podstatě kompletní DJC (chybí jen Pavel Vondruška). Je neuvěřitelné, že 43 let od taložení divadla jsou tvůrci schopní přijít s hrou, kterou je bez uzardění možno postavit na úroveň jejich vrcholné tvorby. Exceluje zejména Jaroslav Weigel, jeho Hus je neuvěřitelně zábavná postava. Jedinou drobnou výhradu bych měl k praotci Čechovi a jeho občasným slabším chvilkám (podmáslí). Ale i tak se jedná o staré dobré DJC. Jediné co mě trošku děsí je věk většiny hlavních představitelů. Obávám se, že tento fenomén už nebude mít dlouhého trvání. 95% P.S.: Veliký obdiv si zaslouží hlavně Ladislav Smoljak za nasazení, které předvedl, i přes svůj špatný zdravotní stav.

Hodina pušek (1967)

Velice staromilná a velice příjemná podívaná. Klasika každým coulem. 80%

Rváčův deník (1995)

Hodně působivé a silné. DiCaprio opět dokazuje, že byl talent už od mládí. Čím dál tím víc si sypu popet na hlavu za to, že jsem si o něm myslel, že je jen "angelface". Ten člověk má dar jako málokdo. Přesto všechno na plný počet jít nemůžu, už jen proto, že mě z hlavy napadají hned tři podstatně silnější snímky s podobnou tématikou.

Taras Bulba (2009)

Nebýt předsmrtných, minutových proslovů na téma matička Rus, šel bych určitě výš. Takhle chtě nechtě zůstávám na poli lehkého nadprůměru, i když co se technické stránky týká, nemám co vytknout, o věrnosti ke Gogolově povídce nemluvě. Někdy se na Tarase Bulbu podívám klidně rád znovu, ale patos v ruském podání (speiálně z úst kozáků!!) na mě má podobný dopad, jako na býka červená barva. P.S.: Bogdan Stupku je prostě frajer. 70%