Život je krásný (1997)

Filmový drahokam. Unikát, o ktorom som si pred zhliadnutím myslel, že ide o ďalší vojnový doják. Nikdy som si nemyslel, že by som sa nad príbehom z koncentračného tábora tak zabavil a z chuti zasmial.

Umělec (2011)

Dlho som si myslel, že Artist je len artová umelina, oscarový gimmick, a preto som sa mu dlhú dobu vyhýbal. Veď to nemôže fungovať. Ako som sa len mýlil. Funguje to totiž fantasticky a ukazuje, nakoľko dokáže forma povýšiť obsah. Artist je malá oslava kinematografie, ktorá sa úsmevne pohráva so žánrom a názorne predvádza, v čom spočíva čaro filmu.

Dopisy z Iwo Jimy (2006)

O kus lepšie než Vlajky našich otcov, no po prvej polovici opäť rozťahané. Oceňujem však pohľad z "druhej strany" a zároveň istú humanizáciu Japoncov, ktorí sú väčšinou vykreslení ako stelesnenie zla a takmer šialenej oddanosti cisárovi. Skresať dĺžku o takú polhodinu, a výsledný efekt by bol oveľa silnejší.

Zlodějka knih (2013)

Adaptácia Zusakovej predlohy môže byť síce adaptáciou celkom vernou, no je natočená tak nejak sterilne, bez srdca a umelo, čo sa o knihe povedať nedá.

Warcraft: První střet (2016)

Som v pokušení dať 4 hviezdy. Warcraft prelomil kliatbu videoherných adaptácií a mňa dočista prekvapil. Z traileru som cítil jasný prúser, no straight to video feelu ma zbavil atraktívny vizuál filmu po prvých pár minútach. Efekty sú skutočne prvotriedne, a dodávajú nabitému fantasy svetu poriadny šmrnc. Tú štvrtú hviezdu však nedám preto, lebo Warcraft je, hlavne po dejovej stránke, "len" solídne fantasy. Nič viac, nič menej. Ostávam však milo prekvapený, a dúfam, že sequel o niečo zvýši latku.

Captain America: Občanská válka (2016)

Ja neverím, že som sa dočkal. Dočkal prvého moderného komiksáku (First Class vynímajúc), ktorý ma bavil od začiatku do konca, svojou akciou, príbehom, aj postavami. Kapitán sa s každým dielom progresívne zlepšuje, v Civil War je akcia skutočne okulahodiaca, parádna a efektná, príbeh pôsobí vďaka zameraniu na vnútorný konflikt medzi Avengers čerstvo, divák chápe motivácie oboch strán a nevie, komu by mal fandiť - čo platí aj o "uzemnenom" (t.j. že sa nesnaží zničiť svet) záporákovi. A to sú obrovské plusy, ktoré by som od Marvelu/DC nečakal, rozhodne nie po Ultronovi, Ant-Manovi, Supermanovi apod. Takisto nováčikovia sa už počas prvých minút osvedčili (Black Panther, Spiderman) a na ich sólovky sa výnimočne aj teším. A záverečný zvrat, za ktorým nasleduje ešte jedna parádna bitka, dramaturgicky funguje. Prosím, bratia Russovci, režírujte odteraz všetko marvelovské.

Muž v ohni (2004)

Typická Scottovina. So všetkými neduhmi, žánrovými klišé a priblblým koncom. Nedajú sa mu uprieť kvality ako režisérovi akčných filmov, no z toho jeho štýlu by jeden zošalel. Alebo aspoň dostal epilepsiu.

Saulův syn (2015)

Musím pogratulovať tvorcom za použitie kamery a vôbec vyzdvihnúť celú formu, pretože našli balanc medzi autentickosťou a explicitným zobrazovaním všetkého, vďaka čomu je film absolútne pohlcujúci, ale zároveň toho nikdy neukáže až príliš. Takto zvolená forma zintezívňuje silu príbehu, ktorý ani nepotrebuje komentár.

Po krk v extázi (2004)

Layer Cake nie je vôbec zlý film. Je zábavný, príjemne odspýpa a poskytuje pár dobrých zvratov. No mimo podarenej záverečnej scény zároveň zapadá medzi ostatné "gangsterky", naviac dej na viacerých miestach príliš kombinuje a s množstvom postáv to takisto preháňa.

Vůně ženy (1992)

Dokonalý herecký koncert Al Pacina. Nebyť toho trochu patetického záveru, bolo by to jasných 5. Mimo to som takmer bez výhrad, veľmi silný príbeh s myšlienkou v spoločnosti Newmanovej emocionálnej hudby a slowburn deju, vrcholiaceho vo vyhrotenej scéne v hotelovej izbe. Do perfektného zážitku mi chýba naozaj možno len mierne menší happyend.