Duna (2021)

Audiovizuálny spektákl, ktorým Villeneuve definitívne spečatil svoje miesto medzi režisérskymi majstrami súčasnosti. Zimmer tu predvádza svoje najatmosférickejšie melódie desaťročia (možno nie tak úderné ako v Inception, ale ešte o chlp pohlcujúcejšie) a v súlade s obrazovou nádherou, ktorá je divákovi kladená na obdiv takmer každú sekundu, vytvára nezabudnuteľný zážitok. Byť v kine sa naposledy naozaj oplatilo na Avatarovi, neskôr na Blade Runner 2049 (ehm) a teraz na Dune. Akokoľvek výkonné domáce kino ani TV s uhlopriečkou hoc aj cez 200 cm nedokáže priblížiť ten absolútne masívny pôžitok a opojenie z dokonalej filmárčiny, zažitý v kine. A áno, je to prvá časť a treba ísť do toho s tým, že príbeh sa uzavrie (?) až o dva roky. Ale to je jediná výtka, ktorú k filmu mám.

Line of Duty (2012) (seriál)

Zrovna včera mal premiéru na BBC záverečný diel 7. série, ktorý aktuálne sedí na IMDB s hodnotím 5,0. Tak ja si tu skromne odložím komentár k seriálu po 4. sérii, kedy som urputne zvažoval, či pôjdem bojovať aj s piatou - no po tomto čísle som stratil akékoľvek zvyšky chuti. Ono to seriál nie je naskrz zlý, to vôbec, len herci sú slabučkí (Compston je tragéd), a zápletky sérií vyzerajú z prvých dielov výživne, no toľké množstvo privierania očí, neuveriteľných situácií a za vlasy pritiahnutých rozhodnutí je veľa aj na koňa. A keď vidím, že tvorcovia varili z vody a prichystali katastrofálne finále 10 (!!) ročnej zápletky, tak ani tak prekvapený nie som, lebo drobky od chleba napáchnuté nekompetenciou nechali roztrúsené pozdĺž celého seriálu.

Neporazitelný (2021) (seriál)

Zdanlivo šablónová superhrdinovka, ktorá na konci prvej epizódy ale všetky podobné dojmy obráti naruby. Tu sa hrá na všetky tie realistické struny, ktoré novodobé marvelovky opomínajú kvôli ratingu a prístupnosti, a animácia tvorcom umožňuje previesť z papiera na obrazovku veci, ktoré by si nedovolil ani Deadpool. Výtku mám k postave Amber, ktorá je oproti ostatným plnovkrvným charakterom chodiace klišé, a jej vzťah s Markom seriál značne spomaľuje. Posledná epizóda však predvedie niečo, čo sa mi nestalo už veľmi dlho, a to že som ostál pozerať s otvorenými ústami (hlavne scéna v metre). Brutálne, nekompromisné, emocionálne výživné, s mäsitými akčnými scénami a výborne nadabované prvotriednymi hercami. Mám pocit, že dokým vyjde druhá séria, nevydržím a siahnem po komiksoch.

Země nomádů (2020)

Druhý deň po projekcii znižujem ešte o jednu hviezdu, lebo Nomadland sa síce tvári hlboko a premyslene, ale v skutočnosti je prázdnejší a plytkejší ako Matovičova tlačovka. McDormand môže opäť po Ebbingu najbližšie desaťročie školiť mladých hercov v umení minimalistického herectva, ale ani to mi nestačí na to, aby to takmer dvojhodinové plahočenie nudou stálo za to.

Falcon a Winter Soldier (2021) (seriál)

Zúfalo priemerné a príliš podľa šablóny, čo po originálnej (zo začiatku) WandaVision je sklamaním, ktorá sa v neskorších dieloch vyvŕbi do frustrácie. Nad slabučkými zloduchmi, nedopracovanými hlavnými postavami a nutnosťou pchať politiku všade. Akcia je o úroveň vyššie, ale to tak nejak človek od MCU filmu/seriálu čaká.

Otec (2020)

Unikátny film v tom, že diváka stavia priamo do pozície človeka, trpacieho demenciou, a jeho postupný úpadok mysle sleduje s rovnakou zmätenosťou, ako sám Anthony. Keď odrazu príde na scénu jeho dcéra, ktorú ale hrá iná herečka, alebo keď sa rozmiestnenie nábytku v byte zmení tak, že si protagonista nie je istý, kde je, sa emócie veľmi ľahko prenesú na diváka, lebo sleduje všetko jeho očami. Neskutočný zážitok, ktorý umocňuje naozaj skvostný Hopkins. Ten v závere exploduje do výkonu, ktorým zamrazí v kostiach. Aj napriek ťažkej téme zároveň "zábavný" film v tom, že divák je v napätí a chce vedieť, čo je reálne a kam sa dej posunie. A to všetko na pár metroch štvorcových s minimom hercov. Sklaniam klobúk.

Nikdo (2021)

Discount John Wick, ktorý od neho kopíruje viac, než len choreografiu akčných scén. Bohužial je scenár dosť plochý (nie že by JW zrovna zapaľoval mozgové bunky) a aj keď Bob Odenkirk je pán herec, o drsňákovi rázu Keanu Reevesa si môže nechať snívať.

Nadějná mladá žena (2020)

Fakt dobrý soundtrack a lahodný vizuál. Troška príliš z toho srší metoo mentalita (99 % chlapov vo filme sú hajzli, aj keď sa tak nezdajú), a to mixovanie žánrov v priebehu deja je zaujímavým experimentom, ktorý temným a vcelku prekvapivým koncom uspokojivo zavŕši posplietané dejové linky, a hoci mám pripomienky k scenáru a nie všetko sedí ako riť na šerbel, tak aj vďaka silnému talentu Carey Mulligan ide o pomerne presvedčivý homerun.

Liga spravedlnosti Zacka Snydera (2021)

Fifty shades of black. Snyderova forma je atraktívna a ja jeho štýl mám (v malých dávkach) rád, no 4 hodiny slow motion CGI festu je priveľa. Nedá sa tomu uprieť o level vyššie kvality než pôvodnej verzii, to tu tvrdiť nebudem, no marketovať to ako druhý príchod Krista tiež nebolo najšťastnejšie, ale zase veľkú časť hypu si vygerenovali aj sami fanúšikovia. Postavy majú viacej priestoru a preto celé zoskupenie vyznieva o dosť organickejšie a je to nastopercent rozumnejšie zostrihané, no samozrejme tieto dielčie upgrady neriešia primárny problém filmu - generickú zápletku, a aj keď Steppenwolf je takisto rozpracovanejší, je to stále taký DC villain z výpredaja. A po o dva stupne kvalitnejšom zakončení Marvel Phase 3 už v dnešnej dobe prerobený Justice League nevie nechať spadnúť sánku tak, ako si to Warneri po vyslyšaní hlasov fanúšikov zrejme želali.

Policejní odznak (2002) (seriál)

7 nabombovaných sérií, z ktorých len štvrtá je kvalitatívne menším bračekom ostatných. Ani by som neveril, že ešte viem v dnešnej preseriálovanej dobe objaviť pomerne moderný seriálový klenot, ktorý dosahuje (a často aj presahuje) kvality toho najlepšieho z dielne HBO.Je taktiež pozoruhodné, že udalosti z prvej série sa veľmi organickým spôsobom riešia aj v neskorších, a že konkrétne tretia séria má dopad na celý endgame. Michael Chiklis stvoril kultovú postavu, ktorá sa zaraďuje medzi najväčších badassov malého plátna, a vývoj jeho a celého Strike Teamu dáva spomenúť na ten najlepší character development z ranku Breaking Bad a pod. Jediná výnimka je Ronnie, ktorý zhruba do piatej série, napriek tomu že bol jedným zo 4 členov Strike Teamu, pôsobil ako Vicove křoví (čo sa však tiež neskôr výrazne zmenilo). Záver seriálu je nepredvídateľný, krutý svojím vlastným spôsobom, a opäť dokazuje, že scenáristi mali gule. Už teraz mi Shield chýba a teším sa, keď si túto jazdu za nejaký čas opäť zopakujem.