Propast (1989)

Po zhliadnutí režisérskej verzie musím povedať, že pridané, resp. nevystrihnuté scény filmu len uškodily. Ten rozprávkový záver mi totiž do predchádzajúcich, napätím nabitých 150 minút filmu vôbec nesedí. Holt Cameron a jeho potreba eko osvety.

Penny Dreadful (2014) (seriál)

1. séria : Po ôsmich dieloch vidím v Penny Dreadful obrovský potenciál, ktorý v prvej sérii ešte nebol celkom zužitkovaný. Je úžasné vidieť v (kvalitnom) seriáli toľko obľúbených hororových a fiktívnych postáv, ktoré sedia do príbehu, do atmosféry a sú skvelo zahrané. Vôbec celé herecké osadenstvo je spot-on a ja len tlieskam čoraz väčšiemu počtu filmových hercov angažujúcemu sa v televízii. Každá jedna z troch ústredných postáv má inú motiváciu a mňa len trošku mrzí, že tá záchrana Miny, plánovaná od prvého dielu, prebehne bez väčšej nápaditosti či prekvapenia. Tak či onak, skvelý štart, dúfam, že aj Dorian Gray dostane väčší priestor (aj zmysel v seriáli) a teším sa amerického vlkolaka v Londýne. Zvýšiť počet dielov na 10-12, nadviazať na výborný príbeh, a druhá séria sa od konkurencie vzdiali na kilometre. 85% 2. séria : A že sa veru vzdialila. Až na maličkosti nemám čo druhej sérii poriadne vytknúť. Vanessina dejová línia so Satanom bola rozvinutá, flashbackový diel bol opäť na jedničku, dočkal som sa aj viac screen-timu pre Ethana ako vlkolaka, Dorian dostal (síce až na konci série) konečne väčší zmysel a Lily šokla s nečakaným twistom. Čarodejky nesklamali, záverečné diely boli nabité akciou aj napätím a tentoraz aj adekvátnym vyvrcholením, ktoré bolo aj dostatočne tragické skoro pre všetky postavy. Veľmi rýchlo sa z Penny Dreadful stáva jeden z mojich najobľúbenejších seriálov, a to nielen vďaka výbornému príbehu, ale aj utrápeným postavám, skvelým dialógom a hereckým výkonom, kde sa každý priam prekonáva. A teraz zase rok čakať... 90% 3. séria: Nečakane posledná séria nezavŕšila príbeh Vanessy a jej tímu príliš podľa očakávaní. Možno to je práve tým, že koniec prišiel nečakane aj pre tvorcov, že séria nepôsobí konzistentne a jednotlivé dejové linky sú pomerne urýchlené. Pritom séria začne dosť stuha, s veľmi pomalým rozbehom, aby sa neskôr konečne rozbehla, a keď divák čaká poriadne finálne zúčtovanie s Draculom (resp. fightu Ethan vs. Dracula), dočká sa akurát odovzdanej Vanessy a utnutého konca. Napriek negatívam však dobrá séria, zvlášť Ethanova odhalená temná minulosť bola pôsobivá. No postava dr. Jekylla absolútne premrhaná, spolu s Dorianom Grayom, ktorý v podstate bol v celom seriáli úplne zbytočný. Keby tvorcovia dostanú šancu na ďalšiu sériu, snáď by aj tieto postavy dostali väčší rozmer, no ja musím hodnotiť na základe videného. Ale je mi jednoznačne ľúto, že sa lúčim s takto kvalitným seriálom takto skoro. 75%

Rychle a zběsile 7 (2015)

Najstupídnejší hollywoodsky blockbuster posledných rokov. A nemyslím len tými smiešnymi akčnými scénami, ale celkovo dejom aj dialógmi. Pri tejto sérii si vždy poviem, že predsa raz za dva roky sa musím príjemne odreagovať a len si vychutnať tú mindless jazdu, no čo je moc, to je moc. Vyžadujem tak veľa, keď chcem od akčného filmu s prižmúrením hoc aj oboch očí aspoň trocha akceptovateľný dej? A akciu, ktorá nebude popierať v každej scéne zákony prírody? Hviezdu prihadzujem za záverečnú rozlúčku s Paulom.

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Vizuálne najpodmanivejší a najnadupanejší akčný film od druhého Terminátora. Neskutočné mäso.

It's Always Sunny in Philadelphia (2005) (seriál)

Snáď jediný komediálny seriál, ktorý je aj v desiatej sérii rovnako vtipný a originálny ako v druhej. A to nehovorím o tom, že priniesol aj zrejme najlepší diel celého seriálu (Charlie Work).

Kód Enigmy (2014)

Taká čistokrvná vyleštená oscarovka, ktorá nemá šancu niečím ohúriť mimo kvalitnej technickej stránky - či B. Cumberbatchom. Imitation Game však ani v najmenšom nie je zlý film, nesie dôležitú myšlienku, no podobných filmov som videl už mraky, a verím, že o pár týždňov naň celkom zabudnem.

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Najviac mi vadilo rozdelenie Hobbita na 3 filmy práve pri jeho poslednej časti. Z celej stopáže totiž sála emocionálna plochosť a celková prázdnota, ktorú nezachraňujú ani početné boje , pretože su také nijaké, naviac s absenciou krvi (hlavne že hlavy lietajú jedna báseň), takže vyzerajú dosť impotentne a odfláknuto - možno s výnimkou duelu Thorin/Azog. A prehnaná digitalizácia sa práve tu ukázala v najhoršom svetle, niektoré scény sú jednoducho príšerné. Emócie nedosahujú ani zlomok toho, čo dokázal vyvolať pôvodný LotR, a o nejakej osudovosti sa ani hovoriť nedá. Pred troma rokmi som bol z nového Hobbita nadšený, dnes som celej Stredozeme prejedený.

Teorie všeho (2014)

Skratkovité podanie životnej lásky, ktoré ničím neprekvapí či nedajbože nedojme, no ktoré ťahá hore fenomenálny Eddie Redmayne.

Hunger Games: Síla vzdoru 1. část (2014)

Presne podľa očakávaní naťahovaný, nudný, ale predovšetkým absolútne zbytočný film, ktorý by sa dal skrátiť do 30 minútového prológu k záverečnému dielu. A neviem odpustiť absenciu akejkoľvek zábavnosti, keďže pri podobných filmoch sa dá o namáhaní mozgu hovoriť len ťažko.

Odbor městské zeleně (2009) (seriál)

1. séria : 75%, 2. séria : 85% Sympatické potrhlé charaktery na čele s Ronom (fucking!) Swansonom a mojim obľúbencom Andym. Už v druhej sérii ťažká závislosť. 3. séria : 100%, 4. séria : 95%, 5. séria : 95%, 6. séria : 95%, 7. séria : 90%