Řím (2005) (seriál)

1. séria: V čase všetkých tých hier o tróny, breaking badov a (okrajovo) aj spartakov, nevie Rím ohúriť dnešného diváka tak, ako tomu iste bolo 13 rokov dozadu v čase svojej premiéry. Nič to nemení na tom, že postavy sú kvalitné, dej je zaujímavý a hlavne hutný, za jednu sériu sa toho stihne udiať naozaj veľa. 85 % 2. séria: V druhej sérii začína Rímu trochu dochádzať dych. Prvé epizódy sú najlepšie a emocionálne nabité, lebo sa v nich Lucius potýka s prelomovými udalosťami vo svojom živote, no akonáhle sa toto vyrieši, väčšina postáv prešľapuje na mieste a scenár už nevie, čo s nimi. Dejová linka mocenských bojov je o poznanie nabitejšia, ubližuje jej však preobsadenie Oktaviána, ktorý postavu hrá úplne inak, než jeho predchodca. Tymon a jeho rodinka je ďalší úkaz zbytočnej odbočky, ktorá nikam nevedie, a takmer celá spodná vrstva, ktorá mala väčší význam v prvej sérii, tu už príliš nemá čo povedať. 80 %

Cesta do zatracení (2002)

Citeľne tomuto filmu chýba akékoľvek emocionálne prepojenie diváka s postavami, ktoré je takmer neexistujúce, za čo musím v iných ohľadoch výbornú réžiu pokarhať. Nie je možné vystavať príbeh za pomstou s tým, že je venovaná katalyzátoru celej zápletky jedna odbitá scéna s minimom emócií od dua otec-syn.

Vražda v Orient expresu (2017)

A to som sa na nový Orient Express pod Branaghovou taktovkou tak tešil. Nie je to zlé, začiatok je svižný a vtipný, ale paradoxne od momentu, kedy dôjde k vražde, sa film spomalí takým tempom, že celý jeho stred je k uzívaniu. Pričom by malo ísť práve o tú napínavejšiu časť filmu. Záver je fajn, ale ten vyplýva z geniality predlohy, takže sa vyložene pokaziť ani príliš nedá, a ani tá plejáda kvalitných hercov to nedokáže vyniesť o niečo vyššie, pretože každá postava dostane absolútne minimum priestoru. S knihou kvalitatívne neporovnateľné, adaptácia z roku 1974 o level vyššie. Škoda, potenciál bol veľmi veľký.

Coco (2017)

Pixar posúva latku zase o čosi vyššie, a to nielen prenádhernou a živou animáciou, ale aj originalitou sveta, kultúry, ktorú našinci príliš nepoznajú, príbehom, scenárom a postavami. Animák je to posledné miesto, kde by som čakal takto prekvapivé a fungujúce plot-twisty. Čistá radosť zo všetkých aspektov filmu od začiatku do konca.

Hon na ponorku (1990)

Precízny oldschoolový špionážny thriller, a pre mňa zrejme najlepší "ponorkový" film ako taký.

Láska nebeská (2003)

Presladený gýč, pri ktorom som prevracal očami viac, než by sa patrilo, napchatý toľkými nechutnými klišé, že ho často nevedia podržať ani vynikajúci herci, a že je ich tu požehnane.

Hellboy (2004)

Hellboy čerpá z fantastickej predlohy, má charizmatického Rona Perlmana, svojský, výrazný vizuál a zaujímavé postavy. Škoda, že príbehovo zaostáva, vtipy sú niekedy dosť hluché (celá žiarlivostná línia je dosť cringe) a postava nováčka FBI je absolútne zbytočná. Ale pozerá sa na to strašne dobre, a preto nejdem pod 4.

Kovboj Bebop: Lovec odměn (1998) (seriál)

Cowboy Bebop je veľmi silné anime, kde ani jeden diel nie je vyložene podpriemerný, či nedajbože rovno zlý. Zápletky jednotlivých dielov majú však kvalitatívne premenlivý charakter, kedy jeden diel vie ohúriť, a hneď ďalší ma nechá chladným. Epizodický formát je preto na škodu, lebo najlepšie diely sú práve tie, kde sa rieši centrálna zápletka, a tých je bohužiaľ po hriechu málo.

matka! (2017)

Nebudem sa tváriť, že som na prvýkrát zachytil všetky alegórie a podobenstvá, ale akonáhle divák zachytí a pochopí podstatné veci, tj. kto je matka a muž, ten príbeh nie je nijak komplikovaný a všetko začne dávať väčší zmysel. Metafory sú však použité chytro, náboženský podtón nie je nijak násilne tlačený, herci sú skvelí a myšlienky hlboké. Aronofsky je späť vo fome.

The Punisher (2017) (seriál)

1. séria: Všetky tieto marvelácke netflixovské seriály začínajú byť na jedno kopyto, a ja už toho mám dosť. Od Punishera som čakal veľa, lebo Jon Bernthal sa v Daredevilovi osvedčil, a jeho scény patrili v druhej sérii k najlepším. Trailery napovedali brutálnu jazdu tak, ako si to Punisher zaslúži, ale v skutočnosti sa zase jedná len o naťahovanú kašu. Už po x-tý krát sa stalo to, že ten slabučký dej na 13 dielov proste nevystačil, a divák je nútený sledovať nezmyselné a zbytočné scény a dialógy. Dialógy, ktoré sú mimochodom častokrát otrasné a slúžia len na vyplnenie času. Problém je nielen to, že ten dej na toľko dielov nevystačí, ale aj to, že aj keby sa zredukuje na 5-6 dielov (čo by sa vzhľadom na to neskutočné množstvo vaty naozaj patrilo), aj tak by to nebol dobrý seriál. Pretože ústredná zápletka je ako vystrihnutá z najhorších B-čkových filmov, so záporákom tak nevýrazným (Rawlins), že sa mu vie vyrovnať len Madani, ktorá je rovnako nezaujímavá. Nemám problém s drámou, je to môj najobľúbenejší žáner, a nepotrebujem ani v každom dieli vidieť vyvraždenú polku mesta. Ale keď je tá dráma robená štýlom, pri ktorom každých 5 minút prevraciam oči s mnohokrát až smiešnymi dialógmi a okrem Castlea a (možno) Micra nie je v seriáli jediná aspoň trochu zaujímavá postava, niečo je hodne špatne. A to som sa ani nedostal k tej tune plot-holes, logických kiksov a stupídnych chovaní postáv. Punisher punishuje v krátkej montáži v úvode prvého dielu, 5 minút v jedenástom dieli a asi 10 v záverečnom. A zbytok je jedna veľká hluchota, kde sa nedeje nič podstatné, alebo ak sa deje, je to väčšinou stupídne. Končím s netflixovskými marveláckymi seriálmi. 55 %