Náhradníci (2009)

Mám z toho smíšené pocity… Dobrý (i když v dnešní době už nikterak originální) nápad přetavený do podprůměrného scénáře. Na jedné straně film, u kterého jsem se od začátku až do konce docela solidně bavil, na straně druhé hromada klišé a scénáristických nedomyšleností. PS: SPOILER! Závěrečnému „SHIFT+ENTER“ by neuvěřil ani pantáta z Horní Dolní. Jako vždy má v rukou osudy miliard lidí (v tomto případě i miliard náhradníků za -ani nevím kolik- miliard dolarů) jeden obtloustlej rebelantskej ajťák. /65%

Formule! (2001)

Iritující hlášky komentátora, špatní herci a scénář, který Stallone nejspíš ani nenapsal, ale vyblil. Mnohem inteligentnější je dokonce i intro z NFS: Most Wanted.___ Jedna hvězdička za efektní (nikoli však realistické!) závody, ta druhá za Slyův nenapodobitelný úškleb. /35%

Nebeské dny (1978)

Film o lidech, kteří jdou životem, aniž by věděli kam. O lidech, kteří naskakují do rozjetých vlaků, odplouvají po řece, anebo svůj život nechají jen tak odvát větrem… O takových lidech je Malickův film. Zvláštně strohý příběhem a přesto doslovný závěrem. Plný krásných obrazů. Spjatý s přírodou, která je člověku služebníkem, pánem i soudcem v jedné osobě. Nebeské dny nejsou pro každého, ale to není ani svět, o kterém Malick vypráví. /95%

Bílá vdova (2000)

Vtipný a neuvěřitelně lidský scénář + sympatičtí herci + příjemná hudba + kouzelná atmosféra anglického venkova (když ne na té naší krásné Moravě, pak právě tam bych chtěl bydlet) = naprosto pohodová záležitost... A jako třešnička na dortu, rozesmátí venkované na závěr. /80%

Avatar (2009)

No dobrá, Cameron skutečně dokázal, že i kácení stromů může být stejně impozantní jako potopa Titanicu. Už se nejspíš stalo pravidlem, že pokud Cameron vezme něco do ruky, vždycky z toho vzejde velkolepá podívaná.___ Jako film je Avatar překvapivě ucelené dílo, jako příběh je však jedním dlouhým deja vu. Ale přesto (nebo možná právě proto) jde o neuvěřitelně zábavnou věc, i když film samotný („nečekaně“) ničím nepřekvapí. Stejně tak ničím nepřekvapí ani můj komentář, takže těm, kteří zde hledají nějaké nové postřehy, bych radil, aby tento komentář dále NEČETLI.___ Přiznejme si, že Cameron tímto filmem dokonale vystihl potřeby současného diváka – málo přemýšlení, přiměřeně emocí, spousta barviček v rádoby originálním světě a hlavně příběh a herci, do kterých se zamilujete jako správný konzument do nového iPhonu. Debatovat o tom, co všechno Cameron zkopíroval a co ne, by bylo na dlouho, ale pravdou zůstává, že poskládat a ukočírovat natolik rozsáhlý svět bez širšího podhoubí muselo dát zabrat.___ Přesto jsem se místy nemohl zbavit pocitu, že všechno je to jaksi chtěné (no ještě aby ne!) a bez nápadu… jako by se Cameron snažil vytvořit stejný komerční produkt, jakým byli např. LOTR nebo SW. Ve srovnání s nimi je však Avatar daleko neosobnější a v mojí hlavě nezanechal prakticky žádnou odezvu.___ Naprostým zklamáním je pak soundtrack, pro který platí vše, co jsem doposud napsal o filmu – jenom v dvojnásobné míře. Přišlo mi, jako by Horner pouze zpřeházel několik motivů z Titanicu a líznul je Nepřítelem před branami.___ No a aby toho nebylo málo, tak ještě jedna hloupá poznámka k vizuálním efektům… Kdyby nešlo o Avatara, nejspíš bych si toho ani nevšiml, ale praskající větve a kmeny vypadají ve filmu, jako by byly ze suchého dřeva.___ Ač se z mého komentáře nezdá, celkově film určitě stojí za vidění. Avšak jednou je tak akorát, podruhé bych musel snižovat hodnocení. /80%

Klub rváčů (1999)

SPOILER ALERT!: S tímto filmem mám jen jeden (ale zato dost podstatnej) problém, a sice rozuzlení „zápletky“. Tři čtvrtiny filmu vám Fincher servíruje pořádně syrovej filmovej nářez, krvavej jako flák hovězího masa, totální výjeb současné společnosti, ve kterém si hovíte jako divák v první řadě, který spolu s herci prožívá jejich špinavej příběh a kterému právě teď dochází, že přesně TYHLE myšlenky měl už dlouho na jazyku, a TO všechno jenom proto, aby vám Fincher nakonec řekl, že TO celé je jen psychologie a hromada výmyslů.___ Nejspíš neprávem to kladu za vinu právě Fincherovi, který jako režisér dal tomuto filmu vše, co bych od něj čekal – ponurost, špínu, pot a krev, která je z filmu cítit na sto honů, a hlavně geniální atmosféru – avšak Palahniukovu předlohu jsem nečetl, takže kde mám hledat viníka? Možná bude lepší nechat tuto lehce mementovskou zápletku, která se mě tentokrát vůbec nedotkla a v závěru mě spíše naštvala, plavat a pořádně si užít efektního zpracování. /85%

Dobrý Will Hunting (1997)

Moc příjemný film. Jeden z těch, které na tváři diváka ještě dlouho po závěrečných titulkách zanechají přitrouble blažený úsměv. A také důkaz toho, že se někdy dá i z hollywoodských přísad uvařit hodně inteligentní film o lidech takových, jací skutečně jsou.___ Naprosto úžasný Robin Williams! /95%

Stalo se (2008)

Ufff, tak jsem si zase přečetl pár komentářů na téma „Shyamalan to zase zmrvil“ nebo „Shyamalan definitivně zblbnul“ a všechny přitom říkají vlastně to samé: „Mami, mami, já chci vidět další Šestý smysl.“ (V tomto ohledu musím vyzdvihnout mnohem originálnější komentáře od: Enšpígl, novoten, choze.)___ Podle mého názoru zbytečně podhodnocený film, u kterého jsem se během jeho skromných 87 minut náramně bavil. Film se nijak zvlášť nerozpakuje s povinným (a často nudným) představováním postav a hned vypráví. Originální zápletka filmu je fakt výborná, i když ji hned prokouknete (Mark Wahlberg by tu místo učitele biologie mohl hrát třeba instalatéra a na příběhu by to nic nezměnilo), herci solidní a jejich role roztomile naivní (tedy z pohledu diváka), avšak to, oč tu běží, je zase ta shyamalanovská atmosféra, kterou „Pan tajemný“ dokáže napumpovat úplně do všeho (ať už do starého baráku, pole s trávou nebo zahradní sekačky). A pointa? Dokud mě někdo nepřesvědčí, že se takovýto námět dá zpracovat lépe, pak nemám důvod dávat filmu nižší hodnocení. /80%

Matrix Revolutions (2003)

Tak v prvé řadě bych měl asi zdůvodnit, proč filmu s hodnocením 6-% dávám 5*… Nebýt původního Matrixu (lépe: nebýt „hypercool-akčního“ zpracování a komerčního úspěchu původního Matrixu), nepochybně by si Revolutions (i Reloaded) našel poměrně odlišnou skupinu diváků a jeho hodnocení by nejspíš vyšplhalo někam nad 75-80%. To samo ještě není důvodem pro udělení vysokého hodnocení, ale přispívá to ke změně pohledu na věc.___ Revolutions sice ukončuje „trilogii“, avšak zcela odlišným způsobem než ji Matrix začal. A to je nutné respektovat. Je otázkou, jak moc bratři Wachowští pouze těžili z komerčního úspěchu Matrixu, ale já jsem na jejich hru (ať už jakkoli předstíranou) přistoupil a bavilo mě to. Spousty „pseudokeců“ sice nemají ve světě, kde automaty a nabroušená ostří mluví za vše, co dělat, avšak do světa Matrixu patří. Nebýt jich, byl by Revolutions jen efektním herním videem z nějaké počítačové hry. Na druhou stranu, nebýt bitvy o Zion, stal by se Revolutions nestravitelným povídáním o lidské vyvolenosti.___ V tomto ohledu mám jedinou výtku k závěrečnému souboji Nea s agentem Smithem, který mě přes megalomanský přístup filmařů nechal celkem chladným, ale který má zároveň tak pevnou pozici v závěrečném rozuzlení, že jsem ochoten mu to prominout.___ Jako celek (ale i v detailech) je matrixovská trilogie určitě jedním z nejpromyšlenějších a nejoriginálnějších počinů v rámci filmu, jehož skutečný rozsah si musí divák uvědomit sám. /91 %

Matrix Reloaded (2003)

Bratři Wachowští se vydali úplně jiným směrem, než se od nich očekávalo. Klidně mohli pokračování Matrixu natočit jako přímočarou cestu Vyvoleného za zničením Zdroje. Místo toho se rozhodli rozšířit svět Matrixu a naplno tak využít potenciálu, který mu dodává jeho virtuální podstata. A já jsem tvůrcům Matrixu vděčný za to, že si vybrali právě tuto neprošlapanou (a divácky méně vděčnou) cestu.___ Matrix Reloaded je vizuálně ještě promakanější (není divu) a hudebně odvážnější než první díl. A po povinné seznamovací části v Zionu jsem se po zbytek filmu ani na chvíli nenudil. Právě naopak. To, čím je pro Matrix přestřelka v hale, tím je pro Reloaded honička na dálnici.___ Debaty na téma obsahu filmu jsou bez kontextu Revolutions zcela neopodstatněné. Reloaded nemůže být vnímán jako pojítko mezi prvním a třetím dílem, ani jako volné pokračování Matrixu, ale jako první část dvoudílného filmu, který původní Matrix spíše doplňuje, než aby se mu snažil konkurovat. /91%