• Mysteriózní

Vtip (2001) (TV film)

Film o ošklivém bujení přízemně tělesných buněk pojatý jako high literature esej s geniálním scénářem, bezchybnými hereckými výkony a hudbou, která mne rozpláče jenom si na ni vzpomenu. Ano, celou poslední třetinu jsem probrečel. Krásný film o nehezkých věcech a o životě a smrti.

Panna a netvor (1978)

Geniální práce s atmosférou a dialogy, kdy mi příběh, který by se dal odvyprávět dvěma větami, ani na chvíli nedovolil odtrhnout oči od obrazovky. Absolutorium si zaslouží všechny hlavní řemesla (režie, hudba, vizuál, zvuk) snad až na herce, kteří chvílemi nebyli úplně přesvědčiví. Závěrečných 10 minut je dokonalých, u některých obrazů a vět jsem brečel jak želva, jak byly krásné. Magická podívaná.

Malý král (2008) (seriál)

Proti novým večerníčkům nic nemám, mnohé se mi libí, a to jdu proti davu (Tři prasátka a mnohé další). Nostalgií sice trpím, ale mám náhled. Mám malého synka a koukám s ním na ledacos. A tohle se mi nelíbí. Teplý seriál s teplými jmény, dějově pořád o tomtéž, král furt stoná a ne a ne umřít. Prostě ne.

Auta (2006)

Výborné jak pro děti, tak pro dospělé, navíc se špičkovým českým dabingem. Všechny zápory nahradí decentní míra patosu a silný, i když mnohokrát použitý příběh.

Matylda (2000) (seriál)

Tohle moc nemusím, ale neuráží mě to. Humor, kdy tvůrci z někoho dělají troubu, byť v tomto případě je to jen kreslená kachna a další postavičky, mě nebere. Skoumal podal svůj skladatelský standard, paní Stela velmi dobrá. Nesedí to ani mému synovi (2,5 roku), ale rozhodně neřve, že by to chtěl vypnout, což třeba u Krakonoše dělá. Někdy.

Čtyři uši na mezi (2003) (seriál)

Večerníček s velmi specifickou poetikou. Pro někodo super, ale mnozí musí určitě skřípat zuby. Hrzánová zpočátku běs, ale jak jsem do toho po pár dílech zaplul, tak dobré. První 2 díly jsem protrpěl, teď se na to i docela těším. Dvouapůlletému synovi to moc nevoní, mnohem radši má Lisu, Timmy Time nebo Dubínka. Ale to je asi u každého dítěte individuální, přikládám to jen jako autentickou zkušenost, která se může hodit jiným rodičům.

Autíčka (2003) (seriál)

Ze začátku mi seriál vadil, měl jsem za to, že je to klon Aut a snaží se vytřískat z jejich popularity, teď ale vidím, že to byli spíš lidé z Pixaru, kteří se inspirovali zde. Po čase jsem si seriál docela oblíbil. Každý díl je uzavřený, jen po čase poznáváme lépe jednotlivá auta, které zaplňují škatulky filmových tipů (rošťák, vědátor, moudrý senior, pipina, drobek, kterého má každý rád, atd.). Výchovný apel seriálu je silný, někdy to až přehání, ale na druhou stranu to jako rodič dokážu ocenit. Slabším se má pomáhat, pít palivo kvůli lepším sportovním výkonům je super, ale když ti to kazí motor, tak to asi nebude úplně OK, rozdělit se v nouzi je správné, atp. Je mi jasné, že starší diváci než děti cca 8 let to nedávají, snad až na rodiče. Já se na to kouknu se synkem vždycky docela rád.

Líza (1998) (seriál)

Ze začátku mne tento seriál nechytl, ale po čase si mne podmanila jednoduchá, ale pěkná animace a zajímavá poetika. Mám ho rád a malý syn také. O hodně lepší než většina našich moderních večerníčků.

Cypher (2002)

Po zdařilé Kostce jsem od Nataliho nečekal nic špatného, ale po shlédnutí se cítím zklamaně a skoro až podvedeně. První půlhodina s mistrně rozehranou hrou dvojitých agentů a silně tísnivou atmosférou byla dokonalá a kdyby to pokračovalo dál a vyústilo v nějakém PKDickovském duchu, vůbec bych se nezlobil. Bohužel nastal obrat, který mne zklamal: místo konspiračního motivu "všichni šmírujou všechny" scénárista zahrál bezmála na superhrdinskou notu (trapný výtah a scéna se záchranou) . Konec pak byl už úplně bondovsky samožerský a pointu jsem zcela výjimečně tipl už po třetině filmu. To, že úplný závěr nadhodil přece jen trochu nejistoty (SPOILER: budoucnost v minulosti nebo zase někdo lže a vše je jinak? KONEC SPOILERU), je pak už jen malá náplast na zadupaný potenciál tohohle snímku. Škoda.

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011)

Jelikož neholduji komerčním kasovním trhákům, tak čtyřka je můj první kus, který z Pirátů vidím. Mohu tedy směle prohlásit, že jsem nezaujatý divák, možná jeden z mála na světě :O Dostal jsem dobrodružný velkorozpočtový film, který nenudil. Scéna s mořskými panami je pak přímo vynikající (nejsem zdaleka jediný, kdo to tvrdí). Nebýt logických lapsů ve scénáři a špatně vykresleným (vedeným) postavám a hercům (Angelica, Sparrow) bych klidně bych dal plný počet. Takhle je to jen za čtyři s poznámkou, že podobně dopadl i Princ s Persie, tomuto spektáklu vlastně dost podobný. Bodejť by ne. Jerry Bruckeimer se nezapře.