Rieux

Slovensko

2 body

<< předchozí 1 2 3 4 5 6
    • 5.7.2013  18:15

Zbytocny restart, ktory svoju zbytocnost zvyraznuje neoriginalnostou. A to som obrovsky fanusik spider-mana!!! Film je velmi nekonzistentny. Prvu polovicu sa riesia vztahy postav, naznacuju sa sede eminencie, objavuju sa postavy, ktorych pritomnost je uplne zbytocna - Irrfan Khan napr. - a nacrtava sa zahada okolo peterovych rodicov. Druha polovica vsetko toto pracne budovanie staronoveho sveta zmetie zo stola, pan Khan sa uz ani len nespomenie, peterovy rodicia odrazu nie su zaujimavi, a co je najhorsie vsetko ustupuje prec zo sceny kvoli maximalne klisovitemu planu hlavneho zlosyna, ktory posobi menej hrozivejsie a vaznejsie nez v kreslenej rozpravke. Naozaj dufam, ze pokracovanie bude ovela lepsie a ze je tato "prva cast" iba akousi nutnostou pred skutocnymi filmovymi zazitkami. Chcem dat tejto serii sancu, lebo v hlbke duse naivne verim, ze pride cas kedy sa studia dohodnu a prepozicaju si svojich hrdinov, skratka ze uvidim spideyho v avengeroch. Amazing spider-man splna vsetky predpoklady byt tym spravnym avengerovskym spider-manom napriek vsetkym negativam cize nam neostava nic ine nez prehltnut slinu sklamania a verit na lepsie zajtrajsky...

• 18.5.2012  19:29
    Rocky IV (1985)

Ked mi niekto povie slovo "Rocky", vybavim si pesnicku Living in America, tancujuceho Apolla v cervenomodrych trenkach, kamenneho Rusa, a zapas na zivot a na smrt - vybavim si Rockyho IV. Jednoduchy pribeh o pomste, vnutornej sile, priatelstve so zaverecnym mierovym zvestovanim pre cely svet. Napriek tomu, ze je to uz stvrta cast kvalitou nezaostava, popravde dokonca prevysuje minimalne trojku. Stallone tu uz nevyzera tak umelo ako minule - mozno som si iba zvykol - aj ked svaly ma vypracovane az neludsky. Trocha to kazi ten robot, podla mna zbytocnost, ktoru by som skor ocakaval v nejakom becku z 90. rokov, ale da sa to prekusnut. Niektore uplne jednoduche sceny su natocene az s neuveritelnou lahkostou a genialitou, sprevadzane pesnickami ako No easy way out alebo stara znama Hearts on fire. Stallone skratka vie podat divakovi hoci predvidatelny, ale aj tak napinavy a dramaticky pribeh o cloveku, ktory je fiktivny, no aj tak by sme si z neho mali viaceri brat priklad.

• 15.5.2012  14:49
    Spider-Man (2002)

Spider-man prisvistal spolu s nostalgickym zavanom detstva. Ano je plny naivity, je predvidatelny, ale o tom povodne komiksy boli. Raimiho snaha adaptovat pavucie pribehy tak aby boli pamatnici aj sucasnici spokojni sa podarila na celej ciare. S odstupom casu mi je trocha luto, ze si naboj v podobe Goblina vystrielal hned v prvej casti, ale v tej dobe pred desiatimi rokmi sa este komiksy netocili tak ako teraz - s planom na dalsich 5 filmov. Mohol by som ospevovat genialny vykon J. K. Simmonsa, perfektny goblinov smiech v podani Dafoea, Elfmanovu epicku hudbu, ale preco? Uz to bolo povedane urcite velakrat v incyh komentoch. Dodam iba tolkoto: Raimi sa pokusil vydolovat z nametu vsetko a mne ostava iba sklonit klobuk dolu a podakovat sa mu za splneny detsky sen vidiet mojho najoblubenejsieho farebneho hrdinu na platne kin.

• 14.5.2012  13:31
    Avengers (2012)

Ked Stan Lee napisal prvy pribeh o Avengers - ak sa dobre pamatam bol to rok 1963 - urcite ani nahodou netusil, ze o niekolko desatroci vznikne film, na ktory sa budu hrnut zastupy nielen fanusikov, ale aj obycajnych ludi, ktori nikdy nepoculi o Thorovi, ci Hawkeyeovi a ze budu v extaze sledovat kazdu sekundu akoby islo o zivot. Dozit sa niecoho takeho musi byt pre Stana za tie roky vymyslania a obetovania sa "detskym obrazkom s bublinami" naozaj dostatocnou satisfakciou. Malokedy sa vsak komercny uspech stretne s ozaj dobrym filmom, ktory ma co povedat aj o polstorocia a tak sa naskyta otazka: Je to naozaj taky megabombasticky film, ze si zasluhuje titul najlepsi komiksovy film vsetkych cias? Moja odpoved je polovicata. Ano aj nie. Film je dobry, vela akcie, usmevneho humoru, kazda postava ma dostatok casu na to aby ste pochopili jej pohnutky, bitky su natocene s prehladom, patos je namieste, atd. Avsak napriek tomu, ze som velky fanusik vsetkeho co ma znacku Marvel, objektivne musim povedat, ze je film celkom lahko predvidatelny. Prva polovica - zoznamovacka - trva na moj vkus trocha dlho, cast na Helicarier je prilis roztahana. Lokiho zamer je jasny, ale su jasne vsetky tie peripetie navokol. Preco isiel do Stutgartu? Co tym ziskal? Preco sa nechal uvaznit? To su otazky, ktore pri zaplave akcie rychlo vymiznu, no ich nevypovedanost nad vami stale visi aj ked opustite kino. Samozrejme dalo by sa pokracovat, ale zbytocne. Avengers splnili ocakavania skoro na sto percent. Ide o film, pri ktorom maximalne vypnete, zrelaxujete a este niekolko dni si budete pripominat co sa v nom vsetko udialo. Z logickeho hladiska vsak ma muchy, kvoli ktorym je pre mna na prvom mieste v ramci komiksovych filmov stale Dark knight. Na koniec by som dodal len tolko, ze dufam ze sa moje nadeje naplnia a do dalsich filmov zmenia vyzor kapitanovho kostymu. Cloveka co vyzera ako z lacneho serialu na Supermaxe skratka nemozno brat vazne.

• 24.4.2012  21:51
    Lesní duch (1981)

V tej dobe to musel byt trhak, Raimi bol mozno medzi prvymi co ukazali divakom nieco ako gore... Nohy celej snimke podkopava az prilis okate nelogicke spravanie sa postav - napr. co urobite ked pocujete divne hlasy v noci z lesa? samozrejme pojdem do lesa uplne sam, co najhlbsie a budem kricat ci tam niekto je... V podstate to ma napad, atmosferu, aj dobry "tah na branku", ale zbytocne hodinu strasit divaka, ked sa potom udusi smiechom z nejakej oci-vypalujucej absurdity. Zaujimalo by ma ci islo o chybu strihu, rezisera, ci neschopnych hercov... alebo to bol zamer. Neviem, netusim a je mi to jedno. Co som cakal som dostal, ale existuju aj ovela lepsie horrory.

• 16.4.2012  20:56
    Machete (2010)

Robert de Niro uz na stare kolena berie vsetko. Uznavam ma to styl, nadhlad, ale prakticky nebyt "macetovych scen" s kopou krvi ten film by zapadol prachom. Nieco ako spy kids pre dospelych chlapov, co vyrastli na akcnych filmoch 80. rokov. Seagal je maximalne nemotorny a nepresvedcivy herec, avsak paradoxne je tento film jednym z tych lepsich z jeho kariery. Danny Trejo je skaredy az je sympaticky, jeho slovny prejav castokrat posobi komicky napriek tym mrtvolam a vybuchom okolo. Rodriguez vedel preco mu dal tak malo dialogov. Myslim, ze viac netreba dodat.

• 31.1.2012  18:06
    Sherlock (TV seriál) (2010)

A Study in Pink --- V ramci moznosti verne a vtipne adaptovana novela, v ktorej sa uplne prvykrat objavil SH. Rovnako ako v Study in scarlet sme svedkami prveho stretnutia Watsona a Holmesa. Spolocne riesia zahadne serie samovrazd. V pribehu sa objavuje velmi vela veci, ktore su priamym odkazom na novelu, no kedze nechcem spoilovat, nemozem ich menovat. Jeden z najlepsich dielov vsetkych detektivnych serialov ake som kedy videl. --- Blind Banker --- oproti predoslemu dielu ocividne slabsia cast, co vsak neznamena, ze by bola zla. Vsetko je opat na nadpriemernej urovni okrem pribehu, ktory je miestami prilis vsedny a pomalo sa vlecuci. --- Great Game --- Velke finale prvej serie sa nesie v doslova bombastickom duchu. Sherlock ma limit na vyriesenie niekolkych pripadov inac... skace z jedneho miesta na druhe, patra v minulosti aj sucasnosti az ma z toho divak v hlave mesuge. Na zaver ako ceresnicka sa objavi nemesis v podobe Moriartyho. Jeho performance je nieco co sa moze divakovi bud velmi pacit alebo sa mu zhnusi. Nieco ako Joker, Jim Carrey a mimozemstan z K-Pax dokopy, blizsie to opisat nedokazem. Mne osobne sa zdalo, ze Scott prehraval a kvoli tomu tato cast netromfla Study in Pink. --- Scandal in Belgravia --- Sherlock opat vo vrcholnej forme bojujuci s Irene Adler o nieco velmi delikatne. Dielu podkopava nohy jeho chaoticnost. Ak ste boli miestami zmateni pri predchadzajucom diely teraz skoro nemate sancu pochopit vsetko na prvy sup. Napriek tomu, skvela jazda. --- Hound of Baskervilles --- Podtitul by mohol zniet Holmesovo Akty X. Mne sa tato cast pacila viac ako predchadzajuca, hoci treba poznamenat, ze divak, ktory uz vie co od novodobeho Holmesa moze ocakavat odhali pripad v prvej polhodine. Co velmi ocenujem je schopnost navodit maximalne napatie z pribehu o strasidelnom psovi, ktory uz vsetci pozname od malicka. --- Reichenbach Falls --- Jednym slovom pecka, od ktorej nedokazete odtrhnut oci. Viete ako to skonci a predsa hltate kazdy zaber s napatim a netrpezlivostou ako to skonci. Scott sa od posledneho stretnutia troska vylepsil a takmer neprehrava - bohuzial iba takmer. Uvidime co si na nas prichystaju o rok. Nechcem sa chvastat, ale mam taky pocit, ze viem ako to na konci urobil...

• 31.1.2012  17:30
    Cesta (2009)

Existencionalna drama Cesta je pribeh o dvoch ludoch, otcovi a synovi, ktori si aj v tych najtazsich casoch zachovavaju moralne hodnoty, udrziavaju lasku a spolocnymi silami sa snazia prezit este aspon jeden den. Priznam sa, ze som zatial nedocital knihu a teda mi zrejme nenalezi porovnavat filmove a knizne spracovanie. Pribeh je smutny, plny zufalstva a odhodlania, no chyba tu nejaka peripetia. Sledovat viac ako hodinu prakticky to iste nie je az taky pozitok ako o tom citat niekolko dni. Nie, nie je to zly film, Viggo hra perfektne, rezia bola zvladnuta, Nick Cave vystihol atmosferu - sice popravde on v takej mozno aj zije - a pribeh je silny, to nepopieram. Avsak napriek vsetkym tymto kladom ma po case film zacal nudit, jedine co ma zaujimalo bolo ako sa to skonci a aj to ma nakoniec neuspokojilo. Mozno je na tento snimok potrebne mat syna a vediet sa vcitit do Viggovej koze, do otcovskej lasky, mozno staci iba uplne ponorenie sa do myslienkovych prudov o laske a preziti, neviem... Ak ale mam hodnotit film ako taky, neponukol mi nic uchvatne kvoli comu by som ho niekomu odporucil. Jste mily, ale ne!

• 3.1.2012  12:32
    Love (2011)

Nebudem chodit okolo horucej kase, poviem na rovinu to, co uz takmer vsetci vedia. Love je film, ktoreho cielom nebolo podat umelecky zazitok, ale zarobit. Scenar je odflaknuty, nebola do neho vlozena ani stipka originality, nic co by clovek necakal este pred prichodom do kinosaly eventualne pred zapnutim pocitaca. Mega-spravodlivy chalan, ku ktoremu sa zivot nemaznal si najde mega-spravodlive dievca, ku ktorej je zivot taktiez kruty. Zamiluju sa ale obom im nepraje ulica, na ktorej On vyrastal. Slovensky Romeo a Julia? Nie, iba slovenska snaha o romantiku zmykajuca shakespearov legendarny pribeh. Herci posobia po cely film akoby repliky iba citali. Jediny komu som uveril, ze to co vravi aj mysli vazne bol Cinkota.Toto je vrchol slovenskej tvorby? Toto? Existuje zopar serialov, ktore tiez nie su bohvieco, ale hravo prekonaju latku nastavenu filmom Love. Pytam sa preco do toho niekto dava peniaze? Preco to posobi tak nasilu a umelo? Love moze zaujat iba ludi, o ktorych film je - uboziakov z ulice, ktori ocividne nikdy nic poriadne nedokazu, ale aj tak sa budu stale tvarit, ze len oni vedia o com je zivot a ze iba kvoli neprajnosti osudu zivoria z dna na den. Ked si predstavujem ako si pokyvkavaju hlavou pri sledovani Love je mi az smiesne. Ano, na konci filmu bola snaha o istu katarziu, o isty odkaz, myslienku, ale jedna scena nestaci. Je ocividne, ze cely film sa snazia tvorcovia ukazovat pre publikum "zaujimave" sceny - fajcenie marihuany, popijanie, "cool" debaty, atd. - a na konci len aby sa nepovedalo hodia nieco dramaticke. Je to velmi neforemny film. Miestami thriller, miestami love story, inokedy zasa tinedzerska komedia... A hlavne obsahuje kopu dier, logickych lapsusov, ktore sa v skutocnom zivote nestavaju. Skratka podpriemerny film s dobre zvladnutym marketingom - na slovenske pomery.

• 23.12.2011  15:42

V celku neurazajuca snaha o vysvetlenie udalosti spred Carpenterovej VECI. Akurat odhliadnuc od toho, ze ten film nijake dovysvetlenie nepotreboval, nevidime nic nove. Niekolko krat som dokonca mal deja vu - krvne testy, plamenomety, pes... Clovek co nevidel "prvu cast" si tuto jazdu uzije ovela lepsie nez filmovy fajnsmekri, ktori striehnu na kazdu chybicku krasy aby mohli nahnevane lamentovat nad zbytocnym filmom. Poviem to na rovinu, film je dobry. Ma stavu, nema hluche miesta a neviete kto zomrie napriek tomu, ze viete ako to ma cele skoncit. Velky doraz bol kladeny na to, aby vsetko vyzeralo ako pred skoro 30 rokmi - az necakane prekvapenie v tomto smere. Detaily ako zaseknuta sekera v stene, ci zmrznuty chlap s podrezanymi zilami, ktore v povodnom filme zabrali zopar sekund neboli ignorovane ale starostlivo vsadene do deja. Herci nie su zli, mne osobne nevadila ani postava paleontologicky. Preco teda priemer? Nuz z jedneho prosteho dovodu, takato doslednost by mala byt samozrejmostou. Dej sice nie je nudny, no neponuka nic viac nez to co som uz videl pred par rokmi - absolutne nic nove. Okrem toho nie som vnutorne vysporiadany s tym aby sa robili vsetky tieto remaky seqely a prequely starych klasik. Tentoraz to vyslo ale vacsinou ide iba o znasilnovanie kultu. Zaverom dodam iba tolkoto - pozrite si film, nie je zly, ale v podstate ide len o kombinaciu prequelu a remaku.

• 4.12.2011  16:50

Nevedel som co sa chystam pozriet, nevedel som co mam cakat. Pravdupovediac som predpojato - kvoli pritomnosti Justina T. - ocakaval podobny pruser ako jeho predchadzajuci snimok so slecnou Kunis, nedokazem prist tomu filmu na meno. Avsak, musim sa verejne ospravedlnit, In time je velmi dobry sci-fi film, ktory obsahuje genialnu myslienku a obstojny dej. Ano, naslo by sa tam az prilis vela "plot holes" ale koho to zaujima? Hlavna vec, ze sa na platne stale nieco deje, herci a najma herecky su prijemne, ked uz nicim inym, tak aspon vzhladom, cele je to zaobalene do filozoficko-eticko-moralnej atmosfery, ktora je vsak natolko nevtierava, ze obycajneho po akcii a strelbe dychtiaceho divaka obide obrovskym oblukom zatialco divaka, ktory chce premyslat ponecha tryznivemu meditovaniu nad casom, zmyslom zivota, ludskych hodnotach a podobnych nezmysloch. Justin T. nerobi hanbu, ale popravde si na jeho mieste viem predstavit aj niekoho kto sa k herectvu nedostal ako slepa kura k zrnu. Cillian Murphy si to cele ukradol pre seba, jeho postava je psychologicky tak premakana, ze budete mat problem uvedomit si ci je to hajzel alebo dobrak od kosti. Co snimku podkopava nohy je stare dobre klise - pre frankofonne zalozenych ludi "cliche" - ktoreho svedkom som bol za 109 minut trosku velakrat na moj vkus. V takych chvilach si clovek povie: Aka skoda, ze tu genialnu myslienku nedali do lepsieho filmu... Co by s tym asi urobili velikani ako Ridley Scott, Terry Gilliam, Christopher Nolan ci Stanley Kubrick? Ani si nedokazem predstavit aku bombu na filmovom platne by dokazali zmajstrovat s nametom "cas ako platidlo". In time je film, ktory zaujme, pobavi, ukaze nieco nove, co tu este nebolo, ale zanecha pocit nedostatocnosti, pocit, ze by sa to dalo aj ovela lepsie.

• 10.11.2011  22:39

Po sterilnej jednotke a zbytocnej dvojke prislo v skutku necakane prekvapenie. Napatie a strach sa kona, hoci v nedotiahnutej podobe. Ale pekne od zaciatku! Opat vidime film pozliepany z video zaznamov v dome kde v noci zly demon vylieza spoza dvierok, trieska dverami, zapina svetla a nahlas dycha. Pozitivne oproti predchadzajucim dielom je, ze scenok typu "zena sa zabava v bazene za svetleho dna, nalieva si dzus a smeje sa do kamery" je pomenej. V uvode potesi jedna fest dobra lakacka, ktora sice s dejom nema vela spolocneho, ale znudeneho divaka potesi. Napriek vlecucemu sa pribehu, atmosfera neposobi takym fadnym dojmom ako minule a slubuje, ze ukaze nieco viac nez iba otvarajuce sa dvere - co sa k mojmu velkemu poteseniu naozaj udialo. Nechcem spoilovat, ale necakane stretnutie v zaverecnych minutach ma prikovalo k stolicke a pomyslel som si: "Uuuj do riti, neprijemne". Bohuzial napriek ocividnej snahy rozhybat lady a posunut pribeh po dejovej ako aj po hororovej stranke obsahuje film aj tak prilis vela hluchych miest, ktore mali navodzovat pocit stiesnenosti a gradujuceho napatia. Vyzera to tak, ze seria PA pomaly ale isto prebera halloweensku stafetu po Saw. Mnozstvo nevysvetlenych otazok, ktore si zo zhliadnutia zoberiete bude automaticky viest k dalsiemu pokracovaniu...

• 5.11.2011  16:15
    Orphan (2009)

Necakane inteligentny horror, ktory ani tak nevzbudzuje hrozu, skor napatie a pocit typu "ej doriti v ich kozi by som nechcel byt". Isabelle Fuhrman ako temna Esther predvadza neuveritelne herecke umenie - na svoj vek -, ktorym doslova sliape na paty genialnej Dakote Fanning. Rovnako musim vyzdvihnut ostatnych detskych hercov Aryanu Engineer a Jimmyho Bennetta, ktori perfektne Isabelle nahravaju na smec. Atmosfera snimku je pochmurna, tazi hrozu z coho sa len da - napr. detske ihrisko - no i tak tam toho strachu nebolo vela. Posledne minuty pri jazierku su uplne zbytocne a ukazuju iba nechutne klise stokrat predtym videne. Po zhliadnuti nebudete vydeseni ako pri Exorcistovi, ale zazijete pravy nefalsovany "WTF" pocit, ktory vam zaruci, ze si Sirotu zapamatate na velmi dlho. Je to perfektny horror, ktory vas nevystrasi, co je jeho najvacsia chyba.

• 16.8.2011  19:41
    Z pekla (2001)

Film s velmi slubnym nametom, no pomalym rozbehom vam da coskoro na vedomie, ze ocakavat nervydrasajuci, rychly a temny thriller v ulickach stareho Londyna je chybou. Snimok sa snazi posobit surovo, vytahuje na divaka tromfy v podobe chudoby, spiny, letmych nahladov do zivota podvodnikov, viac nez letmych nahladov do zivota "socialnych pracovnicok", atd. V skutocnosti sa dojem temnej surovosti iba SNAZI vyvolat, nevyvolava ho. Chyba je v scenari, ktori nebol patricne upraveni a zbaveni prinajmensom mnozstva postav, ktore s dejom nemaju prakticky nic spolocne. Zamer - vytvorit film, ktory by spomedzi spracovani o Jackovi Ripperovi bol nezabudnutelny, sokujuci a vynikajuci zaroven - sa nepodaril. Koniec namiesto necakaneho zvratu ponuka len to, co divak predpoklada od patnastej minuty. Treba vsak dodat, ze tajomne odhalenie Jacka Rippera nie je cielom filmu, naopak hlavnou pointou je prezentovat konspiracnu teoriu, ze Jack bol... ale to predsa neprezradim. Pre historikov je film maximalne usmevnym pokusom sokovat ludi, pre beznych divakov priemernou detektivkou, ktora je miestami hlucha a pre elitneho divaka je to nevydarena snaha o adaptaciu slavneho komiksu Alana Moorea. Nech ste z ktorejkolvek kategorie, zrejme nebudete ohromeni.

• 30.7.2011  11:18

Kapitan Bomba... teda Amerika, pardon. Komiksovy film, ktory nie je prave najhorsi, vzhladom na naivitu predlohy, no ktory nie je ani nicim vynimocnym. Opat ako Thor ci Incredible Hulk, aj tu je az prilis okata snaha o navnadenie na Avengers, cim sa z Kapitana stava iba dvojhodinova reklama. V podstate nebyt Avengerov, pochybujem, ze by niekto vykopaval tohoto hrdinu na platna kin. Fanusikov Marvelu film neurazi, ale neponukne im nic ine nez to, co uz davno vedeli - kapitanovo zrodenie, jeho peripetie s Buckym a nutny kvazi-tragicky koniec. Chvalim nenasilne prepojenie s Thorom prostrednictvom Kocky, artefaktu, o ktory Kapitan bojuje s Red Skullom, nacistom, so snahou podmanit si svet. Chvalim aj triky vdaka ktorym vidime Chrisa Evansa v takmer detskom tele. Co nechvalim, je prvoplanovost, neinovativnost a zbytocne sci-fi prvky, ktore posobia v obdobi WW II ozaj rusivo - konkretne mam na mysli laserove zbrane a la Star Wars. Som zvedavy ako dopadne Avengers, film, v ktorom sa zmiesa fantasy Thora, technicke hracky Iron Mana, pribeh krasky a Hulka, ci retro styl Kapitana Ameriku, ale dufam, ze ovela lepsie nez toto. Kapitan Amerika je len nutnym filmom, jednym zo schodov, po ktorych musime vykracat ak chceme vidiet najocakavanejsi film od Marvelu, nic viac.

• 1.7.2011  13:23
    Dr. Ludsky (TV seriál) (2011)

Ano, nejde o nic svetoborne, o nic co by nam uz neukazali imperialisti zo Zapadu a lepsie. Na druhej strane vsak ide o nieco co je minimalne slovenskoborne. V zmesi zbytocnych a podpriemernych serialov ako su Mafstory, Ordinacia, Panelak, ci Kutyil, ktore vznikli jedine kvoli biznisu a ktore su urcene pre tych jednoduchsich divakov, je toto nieco ako prijemna studena sprcha v horucom lete. Mastalir odvadza podla mna svoju zivotnu filmovu rolu, ktoru mu musia ostatni kolegovia nemo zavidiet. Bolo by dobre ak by sa tvorcovia vyvarovali nejakych dalsich logickych lapsusov, ktore su badatelne v prvej serii a bude to skvele. Najviac ma asi pobavila cast Upir. Zatial druhy slovenskych serial, po Kriminalke Stare mesto, za ktory sa nemusim hanbit, ze ho pozeram.

• 1.7.2011  13:16
    Thor (2011)

Thor je postava, ktoru som prvy krat zaregistroval asi pred dvanastimi rokmi. Pocas tych nasledujucich dvanastich rokov som sa neobtazoval zistit si o nom nieco viac. Postava vikingskeho boha superhrdinu mi neprisla zaujimava. Film, o ktorom som si myslel, ze dopadne skor zle nez dobre, ma milo prekvapil. Branagh preniesol vsetko co sa len dalo zo svojich shakespearovskych skusenosti a vytvoril z Thora zaujimavu postavu, ktora si pocas deja prejde katarziou, z Odina velkeho a mudreho vodcu, krala, z Lokiho tragicku postavu nepochopeneho polosialenca. Podarilo sa mu vytvorit Asgard, ktory predcil moju fantaziu, ktory ma v prvom momente zaujal. Ako sa spieva v jednej pesnicke, vsetko by to bolo skvele, ale preco to ten blbec cele.... Presun deja z nadherneho prostredia na obycajnu Zem je totiz akoby krok spat, hoci kazdy vie, ze cele to prave k tomu smeruje. Ak by mi niekto povedal, ze film o bohovi hromu, bojujucom proti ladovym obrom, ktoreho nahana FBI a ktory zachrani ludi pred zeleznym Golemom moze byt putavy a moze vynikat nad vacsinou komiksovych filmov, povedal by som, ze chlapec je asi na praskoch. Ale ozaj, vsetko je v tomto filme skvele, jedine to spojenie FBI a Asgard mi zanechalo na jazyku divnu pachut, ktora sa neda odstranit. Bohuzial napriek vsetkym kladom je ocividne, ze film producenti dovolili vytvorit len z dvoch dovodov> aby zarobili a aby nan mohli nadviazat Avengermi. Ktovie, mozno ani necakali, ze to Branagh zoberie az tak vazne....

• 23.1.2011  22:00

Typicka stillerovka, nastastie jedna z tych viac podarenejsich a to najma vdaka pritomnosti De Nira, ktory vyrazne dopomaha tomu, aby film nesklzol do temnych vod. Wilson, Alba, Hoffman, a spol. su nezaujimave postavicky, ktore uz nemaju co povedat, ktorych vystupy nie su ani nahodou vtipne, hoci sa o to velmi snazia. Vlastne nebyt Stillera a De Nira tak by cely snimok kritici ukamenovali ako zbytocny, trapny atd. Ustredna dvojica vnasa do filmu take caro, ze dokazete ospravedlnit zachodovy humor, na ktorom su takmer vsetky sceny postavene. Dokaze vytvorit dojem ze ste videli naozaj pekny film o rodine, ktory pobavi.

• 21.1.2011  19:26

Prva vec, nie som fanusik takychto vynovenych verzii klasickych hrdinov. Zda sa mi dost neoriginalne vytvorit batmana, spidermana, supermana, etc. buducnosti a futuristicke verzie ich klasickych protivnikov, len pre to, aby niekto mohol zarobit na niecom novom. Prave preto je toto hodnotenie neobjektivne a komu to neprekaza, nech si prida jednu hviezdicku. Pribeh samotny ma celkom dobry napad, priviest spat zahadneho a najsialenejsieho protivnika, Jokera, ktory uz mal byt takmer polstorocie mrtvy. Ale velmi skoro si divak uvedomi, ze napad je jedna vec a sposob prezentovania je vec druha. Jokerovi poskoci su nezaujimavi a iba ubohou kopiou Scarecrowa, Harley a inych. Dej hoci nie je dlhy, nam neukazuje nic extra, nic co by vynahradzovalo pohlad na vsetko to "bat-ruhacstvo" a v zavere iba potvrdi to, ze novy batman nesiaha tomu staremu ani po bat-clenky.

• 17.1.2011  16:46
    Hra na vraha (2009)

Zasa raz si niekto, kto sa prilis nezatazuje svojou kreativitou, povedal, ze spoji uspesne filmy do jedneho. Hra na vraha je film, ktory obsahuje najma prvky teen vyvrazdovaciek ako Piatok 13. a psychologickych horrorov/thrillerov ako napr. Saw. Tym padom tu mame dalsi "originalny " film, ktory spada v ramci zanru do podpriemeru. Skoda penazi...

• 15.1.2011  11:12
    RoboCop 2 (1990)

V ramci serie robocopa je to celkom prijatelne dielo, ale v ramci filmov ako takych je to podpriemerne becko. Atmosfera jednotky, ktora bola drsna, povedal by som skoro az noir, zaroven realisticka - v ramci moznosti - v tomto diely nabera novy nadych. Moze za to najma Frank Miller, tvorca zalezitosti ako Sin City, ktory do robocopa 2 vniesol prilis vela komiksovosti. Dieta mafian, robot co fici na drogach, desatrocne deti vykradajuce obchod, ... Niezeby to film zhadzovalo, len to zasadne zmenilo tento fiktivny svet. Jednotku ste mohli chapat ako gangsterku so zavanom sci-fi, dvojku uz chapete ako sci-fi so zavanom gangsterky. Niekomu vyhovuje jedno, inemu druhe, mne osobne novy pohlad na robocopa neprekazal az tak ako napr. v tretej casti, kde uz tvorcovia poriadne popustili uzdu svojej fantazie, avsak mam z neho pocit mierneho sklamania. Skratka robocopa 2 sa oplati pozriet iba ak ste videli prvu cast a celkom vas zaujala, inac to bude strata casu.

• 3.12.2010  14:26

Hoci je knizna predloha poslednou ozaj zaujimavou a rovnako kvalitnou potterovkou ako predchadzajuce diely - aspon pre mna - film nie je nicim vynimocnym a oproti zabavnym prvym dvom dielom, vynikajucemu tretiemu a celkom slusnemu stvrtemu je jednoznacne pozadu. Cim to je? Chyba je v scenari, ktory naraba s postavami tak akoby mu bolo jedno ci to nakoniec vyznie zmysluplne alebo nie. Vytrhava sceny z knihy, ktore boli velmi dolezite a hadze ich na platno "len aby boli". Divak, ktory knihy necital nema sancu pochopit kto je to ten kreacher, kto na zaciatku poslal dementorov na Harryho, kto su vsetko tie nove postavy, ktore sa zjavia u Dursleyovcov a potom cely cas chrania vyvoleneho, atd. Ja rozumiem, ze je tazke preniest taku dlhu predlohu na platno, ale stvorka nam ukazala, ze sa to da a dokonca celkom elegantne. Fenixov rad je velmi dobry film pre fanusikov s vela odkazmi a skrytymi malickostami, ale pre cloveka co si len chce oddychnut pri dobrom filme to nie je. Do polhodiny sa strati v suvislostiach.

• 2.12.2010  15:54

Punisher ako si ho predstavujem - takmer. Brutalita zmixovana s ciernym humorom v akuratnych davkach. Zavan komiksovosti, ale zaroven akcny film so vsetkym co dobry akcny film ma mat. Porovnavat Thomasa Jane a Raya Stevensona je podla mna od veci, kedze oba filmy su uplne inak ladene. Jane by vobec nepasoval do tohoto filmu, tak ako by Stevenson nepasoval do predchadzajuceho. War zone nie je pokracovanim punishera z roku 2004, skor inym pohladom na hlavneho hrdinu, ktory sa tentoraz viac zhoduje s predlohou. Pri vacsine scen som s nostalgiou spominal na komiksy Gartha Ennisa. Takisto mi ulahodila postava Microchipa, ktoru poznam este z kreslenej rozpravky spider-man, ako aj postava Jigsawa, ktoru si evidentne Dominic West viac nez vychutnaval. Jeho herecka kreacia mi az prilis pripomenula Tommyho Lee Jonesa z Batman forever. Hlavny hrdina nekompromisny, zaporaci riadne vysinuti, vedlajsie postavy vtipne alebo aspon nerusia, atmosfera miesa prvky z akcnych filmov osemdesiatych rokov a komiksovych filmov ako napr. stara seria batmana. Vysledok nie je zly, ale v podstate nejde o nic viac nez o nenarocnu zabavu, kde treba vypnut mozog, preto nemozem dat vyssie hodnotenie.

• 2.12.2010  15:35
    Kat (2004)

Punisher, dalsia postava z nekonecneho repertoaru vydavatelstva Marvel mala asi najvacsie predpoklady zaujat rovnako fanusikov aj nefanusikov. Totizto povacsine sa nijake nadprirodzene sily v komiksoch nevyskytuju a tak sa z toho dal urobit velmi zaujimavy akcny film o pomste. Tento film ma sice svetle momenty, ktore su povacsine okopirovane z komiksov - vypocuvanie mafianskeho hajzlika s nanukom, navsteva pana Rusaka z Ruska - avsak ten zbytok, ktory scenarista vymyslal sam je slaby. Divak ocakava nekompromisnu cestu za pomstou, ale vidi len pomaly sa vlecuce planovanie, ktore narusuju susedia - ktori mimochodom v komiksoch posobia vtipne, ale tu sa mi zdaju az prilis navyse - a poslednych 20 minut pomsty, ktora vobec nesplnila moje ocakavanie. Ten povestny punisherovsky vynikajuci cierny humor zmiesany z brutalitou tu uplne chyba. Thomas Jane odviedol v podstate neurazajuci vykon, ale - a to nie jeho vinou ale vinou scenaristu - vobec nevidime jeho prerod od agenta FBI k stroju na zabijanie. Travolta sice robi dojem, ze ide o film na urovni, ale opat nie jeho vinou je jeho postava nevyuzita, malo demonicka, nedostatocna ako nemesis pre punishera. Bohuzial, dobry namet je niekedy malo, treba sa posnazit aj pri scenari.

• 2.12.2010  15:25

Chudak stary nosferatu sa musi v hrobe otacat ked vidi co v Amerike urobili s postavou Draculu. Manekyn s hlaskami typu "mother-f.cker, I like that", ktory sa v zlej nalade premiena na priseru z power rangers nema vela spolocneho s povodnou verziou Brama Stokera. Niezeby som nebol za originalitu, ale co je vela to je vela. Goyer to jednoducho nedokazal ukocirovat. Atmosfera chyba ako uz vela ludi povedalo a okrem atmosfery chyba aj Whistler, ktoreho sa snazia nahradit hlaskujuci Hannibal King a ticha Abigail. Prvy z dvoch menovanych aspon vtipne okorenuje film, zatialco druha v podani Jessici Biel hraje minimalne tretie husle a je tu naozaj iba na okrasu a aby mohol Blade zacerit pomedzi zuby "Whistler". Nic no, nebudem chodit okolo horucej kase a poviem rovno, ze Blade 3 je najslabsim dielom serie a vobec by nevadilo ak by ani nebol.

• 23.11.2010  09:42
    Blade 2 (2002)

Oproti jednotke akcnejsie, stylovejsie, horrorovejsie, no na druhej strane zbavil del Toro bladea noir atmosfery, ktora tak vyzdvihovala jednotku. Snipesova slnecne okuliare odviedli slusny herecky vykon, rovnako ako Kristofferson v perfektnej ulohe Whistlera, bez ktoreho by jednoducho blade nebol bladeom. Perlman robi dojem akoby zazival dojazdy z Aliena 4, co nie na skodu, naopak on ako jediny zo "smrtonosneho komanda, ktore cvicili dva roky" posobi ako naozajstny zoldnier zabijak. Ostatni su bud nezaujimavi alebo sa spravaju akoby po prvy krat pouzivali zbrane. Vacsinu lahko z nich prebije aj Karel Roden, ktory povacsine iba stoji a tvari sa slizko. Blade 2 je stale slusna komiksova zabava, ktora fanusikov nemoze zahanbit a nefanusikov moze pokojne zaujat. Je to film, na ktorom sa del Toro pripravoval na hellboya...

• 22.11.2010  19:04
    Blade (1998)

Spolocnost DC mala za sebou uz vela superhrdinskych filmov - styria supermani, styria batmani - ked sa konecne rozhybal aj Marvel a po beckovych nepodarkoch - captain america z 1990, Hasselhofov nick fury, ci fantastic four z 1994 - sa rozhodli oprasit svoje posramotene meno jednym z najmenej ocakavanych hrdinov, Bladeom. Film sa nesnazi niest hlboke posolstva ani neobsahuje srdcervuce epicke sceny, ktore v sucasnosti nemozu nikde chybat. Naopak, tvorcovia si uvedomili co ide robit a pristupili k tomu velmi triezvo. Vysledkom je temny snimok, v ktorom doslova absentuje nadej pre vitazstvo nad zlom, ktory obsahuje aj vtipne momenty, ale nie prilis vela aby sa neposkodila akcne-horrorova atmosfera. Wesley Snipes mozno nie je prave oscarovy herec, ale na druhej strane v takychto filmoch nema co pokazit - hoci stale premyslam ako by to zahral Denzel Washington, ktory bol povodne na tuto ulohu zvazovany. Stephen Dorff pojal svoju postavu upira Frosta ako vypocitaveho slizkeho a inteligentneho zlocinca, ktory dokaze len svojim pohladom zaujat. Deacon Frost sa tak stava lepsim zaporakom nez napr. Dr. Doom, ktory je z rovnakeho univerza a v komiksoch ma ovela desivejsiu povest. Dobrou volbou bolo aj dat do filmu postavu Abrahama Whistlera, cloveka, co Bladeovi pomaha. Vo svete Marvelu je Whistler mladou postavou, vznikol len 4 roky pred filmovym Bladeom v kreslenom serialy spider-man, ktory takmer vsetci pozname z fox kids. Blade a Whistler tvoria spolocne perfektne duo a dovolim si povedat, ze obaja su pre film rovnako doleziti. V celku ide o kvalitne sfilmovany komiks, ktoremu podkopava nohy jeho akcna jednoduchost a sem-tam smiesne vyrazy W. Snipesa. Nie je to svetoborne dielo, ale je to dielo, za ktore sa nikto nemusi hanbit a ktore otvorili filmove brany pre dalsich superhrdinov ako spider-man, iron man ci x-men...

• 21.11.2010  18:51

Zaciatok konca velkej sagy, na ktorej moja generacia vyrastla, nie je nastastie takym sklamanim ako predchadzajuca zbytocna sestka a to aj napriek tomu, ze tvorcovia sa rozhodli natocit tu najnudnejsiu cast celej potterovskej serie, ktora sa takmer cela odohrava v lese, kde sa stale pred niekym uteka alebo nieco planuje. Scenar dostal do ruky opat nanestastie Kloves, ktory nema stipku talentu ako prerozpravat knizny pribeh do zrozumitelnej formy aj pre neznaleho divaka. Vdaka bohu, ze tentoraz jeho pisatelsky antitalent ostava v pozadi a prejavi sa iba miestami - tanecna scena Harryho a Hermiony, ci toporne dialogy. Prijemnym osviezenim je premena hlavneho tria na zamestnancov ministerstva, kde David O'Hara, Stefan Rhodri a Sophie Thompsonova hravo zatienia "velke hviezdy" Radcliffa, Grinta a Watsonovu. Ich mimicke herectvo je velmi presvedcive a vtipne. Na chvilu som si povedal, ze je skoda, ze ucinky vsehodzusu su len docasne. V dosledku mnozstva postav a maleho priestoru je pre vacsinu tazke vyniknut, dari sa to najma Feltonovi, ktoreho Draco Malfoy sa stava ozaj tragickou postavou ako z antickych eposov. Naopak Voldemort v podani Fiennesa ci Bellatrix v podani Bonham Carterovej uz nemaju co nove ponuknut. Yates odviedol celkom slusnu pracu. Podarilo sa mu relativne putavo a prehladne prerozpravat nieco, co celu siedmu cast len brzdilo v deji a pripravovalo na velke finale. Nevyhol sa vsak chybam z minulych dielov, preto to lepsie nez na priemer dopadnut nemohlo. Co by s takymto materialom asi urobil Cuaron?

• 17.11.2010  11:56
    Spider-Man 3 (2007)

No nic, raz na celu seriu budeme spominat s nostalgiou... Cakal som, ze po nadpriemernej jednotke a vynikajucej dvojke pride nieco, o com by elfovia este dlhe roky spievali vo svojich piesnach, ale bohuzial. Dostali sme len priemerny komiksovy filmik, ktory sa vezie na slave predoslych dielov. Filmik, ktory je pre fanusikov cerveno-modreho pavuka pekny zazitok, plny postav z komiksu a aj plny komiksovej naivity. Naivita samotna mi nevadi, Raimi sa pokusil zachovat atmosferu komiksov od Stana Leeho a Romity, takze ocakavat, ze to vsetko bude mat zmysel a ze sa na obrazovke neobjavia rozpravkove momenty a "hlboke uvahy" je minimalne rovnako naivne. Vymena Elfmana za Younga nie je rusiva, hudobne tony zachoval a pridal nieco svoje, herecke vykony... niektori prijemne prekvapili - Grace, Franco, a ano aj Haden Church - ini sklamali - Maguire, Dunst. Maguirov spider-man sadol v minulych castiach "ako rit na serbel", no v tejto nam ukazal, ze nevie zahrat zlu postavu bez toho aby si zmenil uces a tancoval na ulici a ze nevie plakat - scena s mostom myslim ako priklad staci. Napriek tomu, ze on nosi film na svojich ramenach, je jednou z najmenej vyraznych postav. V jednotke som rad sledoval jeho prerod, v dvojke som rad sledoval jeho osobne problemy, v trojke ma uz nezaujima ci sa ozeni, ci sa s Harrym udobria... Dunst zasa hraje Mary-Jane ako dievca znicene zivotom. Raimi kde je ten povestny humor z komiksov? Kde su vtipne hlasky? Preco ma Mary-Jane uplne iny charakter? Preco... Nevadi, napriek vsetkemu je mi luto, ze Raimiho saga je na konci, Malkovich ako vulture mohol byt zaujimavy. Odviedol slusnu pracu a kvoli obcasnemu zakopnutiu ho predsa nebudeme vesat. Film zarobil, fanusikovia su v podstate spokojni a elfovia spievaju piesne o nolanovom batmanovi. Vsetci sme spokojni...

• 31.10.2010  16:28
    Rec 2 (2009)

Dva roky ubehli a uspesny spanielsky horror sa dockal pokracovania. Dvojka v nicom nezaostava, naopak oproti jednotke ponuka napatie uz od prvych minut. Infikovane bytosti sa valia na skupinku policajneho timu, vedenou zvlastnym hygienikom a nenechaju divaka odpocinut. Na niektore udalosti z prvej casti sa vrha nove svetlo a viac sa dozvieme aj o samotnej infekcii... Atmosferu sa podarilo udrzat rovnako napatu az do samotneho konca, co si u horrorov v tejto dobe treba vazit. Neviete ktora z postav prezije, ktora umrie a tento pocit neistoty vam nedovoli predvidat situacie. V celku nadpriemerny horror, ktory svojho predchodcu triumfuje dejovo aj strachom. Tesim sa na trojku...

<< předchozí 1 2 3 4 5 6