Amazing Spider-Man (2012)

Zbytocny restart, ktory svoju zbytocnost zvyraznuje neoriginalnostou. A to som obrovsky fanusik spider-mana!!! Film je velmi nekonzistentny. Prvu polovicu sa riesia vztahy postav, naznacuju sa sede eminencie, objavuju sa postavy, ktorych pritomnost je uplne zbytocna - Irrfan Khan napr. - a nacrtava sa zahada okolo peterovych rodicov. Druha polovica vsetko toto pracne budovanie staronoveho sveta zmetie zo stola, pan Khan sa uz ani len nespomenie, peterovy rodicia odrazu nie su zaujimavi, a co je najhorsie vsetko ustupuje prec zo sceny kvoli maximalne klisovitemu planu hlavneho zlosyna, ktory posobi menej hrozivejsie a vaznejsie nez v kreslenej rozpravke. Naozaj dufam, ze pokracovanie bude ovela lepsie a ze je tato "prva cast" iba akousi nutnostou pred skutocnymi filmovymi zazitkami. Chcem dat tejto serii sancu, lebo v hlbke duse naivne verim, ze pride cas kedy sa studia dohodnu a prepozicaju si svojich hrdinov, skratka ze uvidim spideyho v avengeroch. Amazing spider-man splna vsetky predpoklady byt tym spravnym avengerovskym spider-manom napriek vsetkym negativam cize nam neostava nic ine nez prehltnut slinu sklamania a verit na lepsie zajtrajsky...

Avengers (2012)

Ked Stan Lee napisal prvy pribeh o Avengers - ak sa dobre pamatam bol to rok 1963 - urcite ani nahodou netusil, ze o niekolko desatroci vznikne film, na ktory sa budu hrnut zastupy nielen fanusikov, ale aj obycajnych ludi, ktori nikdy nepoculi o Thorovi, ci Hawkeyeovi a ze budu v extaze sledovat kazdu sekundu akoby islo o zivot. Dozit sa niecoho takeho musi byt pre Stana za tie roky vymyslania a obetovania sa "detskym obrazkom s bublinami" naozaj dostatocnou satisfakciou. Malokedy sa vsak komercny uspech stretne s ozaj dobrym filmom, ktory ma co povedat aj o polstorocia a tak sa naskyta otazka: Je to naozaj taky megabombasticky film, ze si zasluhuje titul najlepsi komiksovy film vsetkych cias? Moja odpoved je polovicata. Ano aj nie. Film je dobry, vela akcie, usmevneho humoru, kazda postava ma dostatok casu na to aby ste pochopili jej pohnutky, bitky su natocene s prehladom, patos je namieste, atd. Avsak napriek tomu, ze som velky fanusik vsetkeho co ma znacku Marvel, objektivne musim povedat, ze je film celkom lahko predvidatelny. Prva polovica - zoznamovacka - trva na moj vkus trocha dlho, cast na Helicarier je prilis roztahana. Lokiho zamer je jasny, ale su jasne vsetky tie peripetie navokol. Preco isiel do Stutgartu? Co tym ziskal? Preco sa nechal uvaznit? To su otazky, ktore pri zaplave akcie rychlo vymiznu, no ich nevypovedanost nad vami stale visi aj ked opustite kino. Samozrejme dalo by sa pokracovat, ale zbytocne. Avengers splnili ocakavania skoro na sto percent. Ide o film, pri ktorom maximalne vypnete, zrelaxujete a este niekolko dni si budete pripominat co sa v nom vsetko udialo. Z logickeho hladiska vsak ma muchy, kvoli ktorym je pre mna na prvom mieste v ramci komiksovych filmov stale Dark knight. Na koniec by som dodal len tolko, ze dufam ze sa moje nadeje naplnia a do dalsich filmov zmenia vyzor kapitanovho kostymu. Cloveka co vyzera ako z lacneho serialu na Supermaxe skratka nemozno brat vazne.

Captain America: První Avenger (2011)

Kapitan Bomba... teda Amerika, pardon. Komiksovy film, ktory nie je prave najhorsi, vzhladom na naivitu predlohy, no ktory nie je ani nicim vynimocnym. Opat ako Thor ci Incredible Hulk, aj tu je az prilis okata snaha o navnadenie na Avengers, cim sa z Kapitana stava iba dvojhodinova reklama. V podstate nebyt Avengerov, pochybujem, ze by niekto vykopaval tohoto hrdinu na platna kin. Fanusikov Marvelu film neurazi, ale neponukne im nic ine nez to, co uz davno vedeli - kapitanovo zrodenie, jeho peripetie s Buckym a nutny kvazi-tragicky koniec. Chvalim nenasilne prepojenie s Thorom prostrednictvom Kocky, artefaktu, o ktory Kapitan bojuje s Red Skullom, nacistom, so snahou podmanit si svet. Chvalim aj triky vdaka ktorym vidime Chrisa Evansa v takmer detskom tele. Co nechvalim, je prvoplanovost, neinovativnost a zbytocne sci-fi prvky, ktore posobia v obdobi WW II ozaj rusivo - konkretne mam na mysli laserove zbrane a la Star Wars. Som zvedavy ako dopadne Avengers, film, v ktorom sa zmiesa fantasy Thora, technicke hracky Iron Mana, pribeh krasky a Hulka, ci retro styl Kapitana Ameriku, ale dufam, ze ovela lepsie nez toto. Kapitan Amerika je len nutnym filmom, jednym zo schodov, po ktorych musime vykracat ak chceme vidiet najocakavanejsi film od Marvelu, nic viac.

Dr. Ludsky (2011) (seriál)

Ano, nejde o nic svetoborne, o nic co by nam uz neukazali imperialisti zo Zapadu a lepsie. Na druhej strane vsak ide o nieco co je minimalne slovenskoborne. V zmesi zbytocnych a podpriemernych serialov ako su Mafstory, Ordinacia, Panelak, ci Kutyil, ktore vznikli jedine kvoli biznisu a ktore su urcene pre tych jednoduchsich divakov, je toto nieco ako prijemna studena sprcha v horucom lete. Mastalir odvadza podla mna svoju zivotnu filmovu rolu, ktoru mu musia ostatni kolegovia nemo zavidiet. Bolo by dobre ak by sa tvorcovia vyvarovali nejakych dalsich logickych lapsusov, ktore su badatelne v prvej serii a bude to skvele. Najviac ma asi pobavila cast Upir. Zatial druhy slovenskych serial, po Kriminalke Stare mesto, za ktory sa nemusim hanbit, ze ho pozeram.

Love (2011)

Nebudem chodit okolo horucej kase, poviem na rovinu to, co uz takmer vsetci vedia. Love je film, ktoreho cielom nebolo podat umelecky zazitok, ale zarobit. Scenar je odflaknuty, nebola do neho vlozena ani stipka originality, nic co by clovek necakal este pred prichodom do kinosaly eventualne pred zapnutim pocitaca. Mega-spravodlivy chalan, ku ktoremu sa zivot nemaznal si najde mega-spravodlive dievca, ku ktorej je zivot taktiez kruty. Zamiluju sa ale obom im nepraje ulica, na ktorej On vyrastal. Slovensky Romeo a Julia? Nie, iba slovenska snaha o romantiku zmykajuca shakespearov legendarny pribeh. Herci posobia po cely film akoby repliky iba citali. Jediny komu som uveril, ze to co vravi aj mysli vazne bol Cinkota.Toto je vrchol slovenskej tvorby? Toto? Existuje zopar serialov, ktore tiez nie su bohvieco, ale hravo prekonaju latku nastavenu filmom Love. Pytam sa preco do toho niekto dava peniaze? Preco to posobi tak nasilu a umelo? Love moze zaujat iba ludi, o ktorych film je - uboziakov z ulice, ktori ocividne nikdy nic poriadne nedokazu, ale aj tak sa budu stale tvarit, ze len oni vedia o com je zivot a ze iba kvoli neprajnosti osudu zivoria z dna na den. Ked si predstavujem ako si pokyvkavaju hlavou pri sledovani Love je mi az smiesne. Ano, na konci filmu bola snaha o istu katarziu, o isty odkaz, myslienku, ale jedna scena nestaci. Je ocividne, ze cely film sa snazia tvorcovia ukazovat pre publikum "zaujimave" sceny - fajcenie marihuany, popijanie, "cool" debaty, atd. - a na konci len aby sa nepovedalo hodia nieco dramaticke. Je to velmi neforemny film. Miestami thriller, miestami love story, inokedy zasa tinedzerska komedia... A hlavne obsahuje kopu dier, logickych lapsusov, ktore sa v skutocnom zivote nestavaju. Skratka podpriemerny film s dobre zvladnutym marketingom - na slovenske pomery.

Paranormal Activity 3 (2011)

Po sterilnej jednotke a zbytocnej dvojke prislo v skutku necakane prekvapenie. Napatie a strach sa kona, hoci v nedotiahnutej podobe. Ale pekne od zaciatku! Opat vidime film pozliepany z video zaznamov v dome kde v noci zly demon vylieza spoza dvierok, trieska dverami, zapina svetla a nahlas dycha. Pozitivne oproti predchadzajucim dielom je, ze scenok typu "zena sa zabava v bazene za svetleho dna, nalieva si dzus a smeje sa do kamery" je pomenej. V uvode potesi jedna fest dobra lakacka, ktora sice s dejom nema vela spolocneho, ale znudeneho divaka potesi. Napriek vlecucemu sa pribehu, atmosfera neposobi takym fadnym dojmom ako minule a slubuje, ze ukaze nieco viac nez iba otvarajuce sa dvere - co sa k mojmu velkemu poteseniu naozaj udialo. Nechcem spoilovat, ale necakane stretnutie v zaverecnych minutach ma prikovalo k stolicke a pomyslel som si: "Uuuj do riti, neprijemne". Bohuzial napriek ocividnej snahy rozhybat lady a posunut pribeh po dejovej ako aj po hororovej stranke obsahuje film aj tak prilis vela hluchych miest, ktore mali navodzovat pocit stiesnenosti a gradujuceho napatia. Vyzera to tak, ze seria PA pomaly ale isto prebera halloweensku stafetu po Saw. Mnozstvo nevysvetlenych otazok, ktore si zo zhliadnutia zoberiete bude automaticky viest k dalsiemu pokracovaniu...

Thor (2011)

Thor je postava, ktoru som prvy krat zaregistroval asi pred dvanastimi rokmi. Pocas tych nasledujucich dvanastich rokov som sa neobtazoval zistit si o nom nieco viac. Postava vikingskeho boha superhrdinu mi neprisla zaujimava. Film, o ktorom som si myslel, ze dopadne skor zle nez dobre, ma milo prekvapil. Branagh preniesol vsetko co sa len dalo zo svojich shakespearovskych skusenosti a vytvoril z Thora zaujimavu postavu, ktora si pocas deja prejde katarziou, z Odina velkeho a mudreho vodcu, krala, z Lokiho tragicku postavu nepochopeneho polosialenca. Podarilo sa mu vytvorit Asgard, ktory predcil moju fantaziu, ktory ma v prvom momente zaujal. Ako sa spieva v jednej pesnicke, vsetko by to bolo skvele, ale preco to ten blbec cele.... Presun deja z nadherneho prostredia na obycajnu Zem je totiz akoby krok spat, hoci kazdy vie, ze cele to prave k tomu smeruje. Ak by mi niekto povedal, ze film o bohovi hromu, bojujucom proti ladovym obrom, ktoreho nahana FBI a ktory zachrani ludi pred zeleznym Golemom moze byt putavy a moze vynikat nad vacsinou komiksovych filmov, povedal by som, ze chlapec je asi na praskoch. Ale ozaj, vsetko je v tomto filme skvele, jedine to spojenie FBI a Asgard mi zanechalo na jazyku divnu pachut, ktora sa neda odstranit. Bohuzial napriek vsetkym kladom je ocividne, ze film producenti dovolili vytvorit len z dvoch dovodov> aby zarobili a aby nan mohli nadviazat Avengermi. Ktovie, mozno ani necakali, ze to Branagh zoberie az tak vazne....

Věc: Počátek (2011)

V celku neurazajuca snaha o vysvetlenie udalosti spred Carpenterovej VECI. Akurat odhliadnuc od toho, ze ten film nijake dovysvetlenie nepotreboval, nevidime nic nove. Niekolko krat som dokonca mal deja vu - krvne testy, plamenomety, pes... Clovek co nevidel "prvu cast" si tuto jazdu uzije ovela lepsie nez filmovy fajnsmekri, ktori striehnu na kazdu chybicku krasy aby mohli nahnevane lamentovat nad zbytocnym filmom. Poviem to na rovinu, film je dobry. Ma stavu, nema hluche miesta a neviete kto zomrie napriek tomu, ze viete ako to ma cele skoncit. Velky doraz bol kladeny na to, aby vsetko vyzeralo ako pred skoro 30 rokmi - az necakane prekvapenie v tomto smere. Detaily ako zaseknuta sekera v stene, ci zmrznuty chlap s podrezanymi zilami, ktore v povodnom filme zabrali zopar sekund neboli ignorovane ale starostlivo vsadene do deja. Herci nie su zli, mne osobne nevadila ani postava paleontologicky. Preco teda priemer? Nuz z jedneho prosteho dovodu, takato doslednost by mala byt samozrejmostou. Dej sice nie je nudny, no neponuka nic viac nez to co som uz videl pred par rokmi - absolutne nic nove. Okrem toho nie som vnutorne vysporiadany s tym aby sa robili vsetky tieto remaky seqely a prequely starych klasik. Tentoraz to vyslo ale vacsinou ide iba o znasilnovanie kultu. Zaverom dodam iba tolkoto - pozrite si film, nie je zly, ale v podstate ide len o kombinaciu prequelu a remaku.

Vyměřený čas (2011)

Nevedel som co sa chystam pozriet, nevedel som co mam cakat. Pravdupovediac som predpojato - kvoli pritomnosti Justina T. - ocakaval podobny pruser ako jeho predchadzajuci snimok so slecnou Kunis, nedokazem prist tomu filmu na meno. Avsak, musim sa verejne ospravedlnit, In time je velmi dobry sci-fi film, ktory obsahuje genialnu myslienku a obstojny dej. Ano, naslo by sa tam az prilis vela "plot holes" ale koho to zaujima? Hlavna vec, ze sa na platne stale nieco deje, herci a najma herecky su prijemne, ked uz nicim inym, tak aspon vzhladom, cele je to zaobalene do filozoficko-eticko-moralnej atmosfery, ktora je vsak natolko nevtierava, ze obycajneho po akcii a strelbe dychtiaceho divaka obide obrovskym oblukom zatialco divaka, ktory chce premyslat ponecha tryznivemu meditovaniu nad casom, zmyslom zivota, ludskych hodnotach a podobnych nezmysloch. Justin T. nerobi hanbu, ale popravde si na jeho mieste viem predstavit aj niekoho kto sa k herectvu nedostal ako slepa kura k zrnu. Cillian Murphy si to cele ukradol pre seba, jeho postava je psychologicky tak premakana, ze budete mat problem uvedomit si ci je to hajzel alebo dobrak od kosti. Co snimku podkopava nohy je stare dobre klise - pre frankofonne zalozenych ludi "cliche" - ktoreho svedkom som bol za 109 minut trosku velakrat na moj vkus. V takych chvilach si clovek povie: Aka skoda, ze tu genialnu myslienku nedali do lepsieho filmu... Co by s tym asi urobili velikani ako Ridley Scott, Terry Gilliam, Christopher Nolan ci Stanley Kubrick? Ani si nedokazem predstavit aku bombu na filmovom platne by dokazali zmajstrovat s nametom "cas ako platidlo". In time je film, ktory zaujme, pobavi, ukaze nieco nove, co tu este nebolo, ale zanecha pocit nedostatocnosti, pocit, ze by sa to dalo aj ovela lepsie.

Alenka v říši divů (2010)

Burton bude tocit Alicu. Ked som to prvy krat pocul, povedal som si, ze je to perfektny napad. Myslel som, ze sa tam Tim vyhra s kulisami a ze to urobi poriadne sialene a zaroven humorne. To som este nevedel, ze nejde o remake, ale o sequel k povodnemu pribehu. Povedal som si, nevadi, aj "druha cast" v jeho rezii bude uzasna. Ved tam hraju Depp, Bonham Carter, tak co by sa mohlo pokazit? No po prichode z kina som si uvedomil, ze Krajina zazrakov bola vyuzita minimalne. Postavy boli skvelo zahrate aj skvelo naanimovane, lenze ten pribeh bol dost prvoplanovy. Uz minimalne v Narnii sme videli ako sa niekto po dlhom case vrati do fantasmagorickeho sveta a vsetko je v troskach, lebo vladnu zle bytosti. Ale aj to by sa dalo prekusat. Co mi najviac vadilo bolo, ze som nevidel Krajinu zazrakov, iba nejaku kvazi postapokalypticku verziu, v ktorej sa mihli vsetky postavy z povodnej rozpravky plus dve, tri nove. Chybala mi pestrost, viacero lokacii a hlavne ma udivilo, ze som v rozpravke viac drzal prsty srandovnej, ale zakernej Cervenej kralovnej nez spravodlivej, no zato depresivne posobiacej Bielej kralovnej. Hlavna hviezda Johnny Depp sa mi zda, ze je prilis nasilu vkladany do vela scen. V povodnej rozpravke tolko priestoru nemal. No nic, nevyslo to podla mojich predstav, ale stale sa na to da pozerat.