REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Čirou náhodou jsem si den před návštěvou Revenanta pustil Agguirre: Der Zorn Gottes. A musím přiznat, že AGI navázal, tam kde musel Herzog ve svém časoprostoru skončit. Totálně fyzický film je dalším (po 8 hrozných) super (a zejména originálním) westernem roku 2015. Jsem rád, že tento žánr nekončí, ale tvůrci (záměrně či náhodně) hledají nové formy zpracování.

Utamaro o meguru gonin no onna (1946)

Snaha ukázat, že i v Japonsku dokáže vládnout liberální duch. Není to typický Mizoguchiho námět, i když osudovou tragédii ženských postav, se mu tam podařilo dostat. Ve srovnání s předválečnými filmy, je evidentní posun ve vyobrazování postav. Zatímco před válkou bylo chování postav zvazané monarchisticko-militaristickou poslušností společnosti, v Utamarovi vidíme například scénu koupaní polonaných žen jako objektu umělců/malířu. Před tím něco zcela nemyslitelného. Film by se dokonce dal považovat za propagandu jistého znormálnění a zliberálnění poválečné japonské společnosti.

Spectre (2015)

Nepochopím, že se zde adoruje nová Mission impossible jako super agentská vypalovačka (a přitom se jedná o dětskou všemi možnými formálními i obsahovými klišé prodchnutou pohádku) a snaha o nové zajímavější zpracování "barvotiskového" Bonda je zde kritizováno ze všech stran.

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Takový masakr jsem nečekal. Dvě hodiny nápadů jak vylepšovat automoto honičky v poušti. Nic více, nic méně. Je třeba vidět minimálně v HD kvalitě, možná nejlépe ve 3D, abyste ocenili tu kameru, scénu a masky, které tvoří nadstavbu nepřetržitým automoto závodům v poušti.

Gubijinsô (1935)

Zorientovat se v postávách tohoto spíše "divadelního představení" mě stálo dvojí zhlédnutí. Naštěstí to má příjemnou stopáž a lepší 3*.

Sestry z Gionu (1936)

Obsah filmu výše je trochu zavádějící. Smyslem gejš bylo mít tzv. patrona, který financoval jejich život. Starší sestra svého patrona ztratí, protože zkrachuje a mladší sestra stále nemůže najít "toho správného". Mladší sestra chce vzít osud do svých rukou a najít oběma vhodného patrony. Starší sestře se ale díky "altruismu" k bývalému patronovi nepodaří nového patrona udržet a mladší sestra doplatí na vlastní intriky.

Osm hrozných (2015)

Moc nerozumím místním steskům, že první hodina a půl je ukecaná apod. Toto je klasické westernové schéma, kdy se většinu filmu nastiňují charaktery a motivace a pak se to řeší kulkami. Bohužel dnešní divák je naočkován epizodickým typem westernových příběhů (nejlépe road movie), kde každých 5 minut je hlavní hrdina konfrontován (vcelku mimo hlavní linii příběhu) s nějakou absurdní postavou či situací a tímto způsobem se dojde do finále (Slow West atd.). Osm hrozných je absolutní lahůdka, kde je příběh stavěn a zintenzivňován postupně. Finále pak trvá celou hodinu. Jak píšu od Kill Billa, Quentin je v obrovské formě a jsem zvědavý, kdy a kde to skončí. Doufám v dalších jeho 5 super filmů (že natočí pouze 10 filmů nevěřím). Nebojím se napsat, že Tarantino je novodobý Hitchcock (akorát točí s nižší frekvencí).

Mission: Impossible - Národ grázlů (2015)

Bezkonkurečně nejvtipnější MI. Nicméně stále "pohádka pro děti" přeplněná těmi největšími klišé, které agentský akčňák může mít. Hodně lidí se směje komiksům, že se mohou líbit jen zastydlým puberťákům. Pokud je to pravda, tak tento druh filmu se může líbit jen zastydlým dětem. Čtvrtou hvězdu dávám za super vykrádačku "Gravitace" pod vodou a humor. Vždycky jsem obdivoval Cruise, jak dokáže stále vypadat dobře. V tomto filmu si ale evidentně vypomáhal botoxem po celém obličeji, aby zakryl vrásky (proč!).

Kobry a užovky (2015)

České filmy jsou často špatné, nicméně občas se objeví pár zcela opačných výjimek (maximálně jedna za rok). A toto je výjimka pro rok 2015.

Zocelovací kúra (2015)

Skvělé využití/zesměšnění všech kulturních-společenských stereotypů přesně v duchu hochů z fratpack (Owen Wilson a Vince Vaughn - zoufalci co opustili loď těchto nekoretních komedií, by si měli vzít příklad a netočit ty svoje zoufalé Stážisty).