Ten sportovní život (1963)

Na filmu mě zaujala myšlenka, že dělnická třída ze severu Anglie byla (je) hrdá a někteří ad absurdum - nepřijmu lepší život s rugbyovou hvězdou, protože to je "opice ze stadionu" a radši budu hrát ve skromných podmínkách roli truchlící vdovy po mrtvém muži, který umřel při "poctivé" práci. Nevím, zda to byla hlavní myšlenka tohoto filmu, ale mě to nakonec tak vyšlo.

Černý déšť (1989)

Když odhlédnu od absolutně prvoplánového vykreslení "normálních" mezi "nenormálními", tak je to vcelku nudná "akční" krimi. Vzhledem ke kartám, co byly v ruce (Scott, Douglas, Garcia, krimi, akčňák, Tokio), je to nemilé a únavné překvapení.

Maminka a děvka (1973)

Hodně nadčasové. Dneska by to byla "obsahová" pecka. Samozřejmě by se to muselo natočit dramatičtěji, muselo by to být více ploché a samozřejmě kratší. Příběh o mnohoznačnosti mladých singles, kteří vůbec nevědí, co od života chtějí a končí v experimentu polyamorfních vztahů. V tomto podání je to přitažlivé jen pro fanoušky francouzské nové vlny a specifického herectví Leauda, které je pro takové role stvořený.

Morbius (2022)

Klasický příklad, kdy už při natáčení bylo tvůrcům jasno, že se nedaří a tak film nesmyslně sestříhali (vystříhali) a tak vše působí nedotaženě, nemotivovaně apod.

Smrt je mým řemeslem (1977) odpad!

Jako ať se na mě tvůrci nezlobí, ale takto naložit s jedním z největších zločinů historie je samo o sobě zločin. Na druhou stranu krásná ukázka neschopnosti Němců denacifikovat se. Takto obsahově plochým a filmově matným způsobem zpracovat život Rudolfa Hosse si nemůže nikdo dovolit. Po natočení měl být film zničen, protože toto je urážka milionů obětí holokaustu.

Uteč (2017)

Nejvtipnější "horor", co jsem kdy viděl. Opravdu chytré, povedené a netraumatizujcí.

Černoška z... (1966)

Subtilní styl (že by Bresson zaplesal) vyprávění o nadřazenosti bílých Francouzů nad senegalským černošskými obyvateli je skrytým klenotem africké kinematografie.

Jasný letní den (1991)

Za mě to je jasný Taiwanský "Poslední císař". Dokonalá mozaika popisující taiwanské vnitřní sebeurčení na přelomu 50. a 60. let.

Muž z Laramie (1955)

No nevím. Zlý běloši dodávají ještě zlejším indiánům pušky, aby mohli nespravedlivě bránit svoji půdu proti přivandrovalcům z Evropy a masakrovat chudáčky kavaleristy. No nevím.

Holy Motors (2012)

V druhé půli to trochu ztratí tempo ale první hodina je opravdu pecka. Originální audiovizuální počin, který není pro každého. Skřet je nejlepší.