Na shledanou, chlapci (1987)

Film, který hodinu a půl připomíná spíše britské "internátní" filmy a tím staví předmostí pro zdrcující finále. Válka (kromě několika scén z krytu školy) přijde až na posledních 15 minut, ale o to zásadněji.

Zkáza krásou (2016)

Dokument má stejnou dějovou linii jako Renčův film. Film tedy evidentně vycházel ze zdrojů, které jsou použity k tomuto dokumentu. Čili další počin, který tu vytváří mýtus posledních let, že Lída Baarová byla Forrestem Gumpem střední Evropy 30. a 40. let 20. století.

Podezřelá (2022)

Přiznám se, že jsem se občas na chvíli ztratil, některé dějové posuny mě překvapili, ale jinak klasicky dobrý Chan-Wook. Možná to nemusel být tak platonické, protože to trochu ztrácelo důvěryhodnost. Po formální stránce ale opět originální zpracování.

Ikarie XB 1 (1963)

Miluju Stanislava Lema, ale román K mrakům Magellanovým jsem zatím nečetl. Trochu mě v půlce vyrušila "komunistická agitka" v debatách kolem nalezené lodi z 20. století, ale jinak povedené sci-fi. František Smolík zde vypadal jak Palpatine :-)

Kabinet doktora Caligariho (1920)

První film vyprávěný nedůvěryhodným vypravěčem. Skvělá záležitost, po výtvarné stránce nepřekonatelná.

BANGER. (2022)

Po Kobrách a úžovkách další vynikající sonda do dnešní doby z pohledu outsiderů. Mišík, Bendig i Barracuda skvěle vystajlovaní. Bendig mistrně. Vždy jsem ho měl za líného bráchu Bendiga (viz jeho vystoupení v Superstar), ale tady dokázal, že ne zpěv, ale herectví je pro něj to pravé. Po celou dobu filmu jsem měl pocit, že ty čáry a pilule si dávám společně s borcema (díky kameře a střihu). A jako dát tomu Českého Lva jen Bendigovi a střih (tam nebylo zbití), a nedat to za scénář a kameru, mi přijde jako zločin. To nemluvím o nejlepším filmu - tohle je pro mě malý, ale ambiciózní film, ne předražená kostýmní nuda, která nikoho nezajímá.

Lampasy (1981)

Tady měla trojice Reitman-Murray-Ramis teprve druhé kolo rozběhů (po Meatballs) - ta finální bomba vybuchla až za tři roky. Potěšilo finále na německo-československých hranicích (i když trochu trapné).

Druhá strana naděje (2017)

První film od Kaurismaki, kde jsem měl pocit, že obsah předběhl formu. Téma samozřejmě důležité a vážné, ale zpracování na Kaurismakiho poměry dost odfláknuté. Trochu jsem měl pocit, že si Kaurismaki byl vědom toho, že příběh uprchlíka ze Syrie není tak dobře napsán, tak to musel proložit krizí středního (staršího - nevím) věku další postavy. Prolínaní příběhů a jejich závěrečné prolnutí nebylo ale zcela dobré.

Zločin a trest (1983)

Další (vlastně první) noir od Kaurismaki. Tentokrát totální hold Bressonovi (trochu mi to připomnělo peníze, nicméně s lidsky lepším hrdinou).

Malcolm X (1992)

Čtu tady něco jako "rasista, fanatik" atd. Ale posuzovat tady z "rasového pohodlí" ČR/SR pozici afroameričanů v USA a ušklíbat se nad jejich oblibou v Malcolmu X, mi přijde jako hodně namistrované. Film je to solidní, možná zbytečně dlouhý, ale Denzel jako obvykle skvělý a Spike (jako obvykle) ví, o čem točí.