• Krátkometrážní

Ulovit miliardáře (2009) odpad!

Tomáš Vorel nám tentokrát naservíroval dílo, které je sice opět protkané svérázným humorem (díky) a opět nezapomíná na originálně interpretovanou sociální kritiku (díky), ale dílo postrádající špetku filmařiny. Výsledkem je film, který mě, jakožto obdivovatele sklepáckého humoru, vyloženě bolí.

Zemský ráj to napohled (2009) odpad!

Velice nemilé překvapení. Mám rád dobové filmy, mám rád silné příběhy, spojené s diktaturou, nespravedlností, či touhou po svobodě. Pro natočení takového příběhu je třeba "řekněme" nadstandartního budgetu, což je evidentně první věc, která tady chybí. Ale kdo by vlastně vsadil na scénář, který nemá příběh, který je jen souhrnem fragmentů skutečných událostí, prokládaných přiblblými situačnímy gagy, které z charakterově nepropracovaných postav dělají celekm snadno Mistry Beany a aby to nestačilo, tak ty jejich to ještě podpořme a udělejme z nich nymfomany a alkoholiky. Mistrovským finále je pak trojstriptýzek matky a dcer z prvního a druhého manželství pro matčina současného milence. Takový nesmyslný eklhaft jsem v českém podání na plátně ještě neviděl a upřímně jsem litoval ony tři představitelky. K řemeslným vadám se již velmi poctivě vyjádřil kolega Klobouček. V Česku se čas od času podobný nonsens urodí a já se mu i zasměju, protože si nehraje na hluboký film s důležitým poselstvím, ale vlastně k pobavení je. Upřímě bych byl rád, aby producenti jen slepě nemysleli na zisk a přenechávali takovéto látky tvůrcům, kteří vědí, co se v daném žánru patří (Svěrák, Hřebejk,...) a kteří nemají tu drzost udělat film, který dělá ostudu hnded v několika rovinách.

Taxi (1998)

Asi nejšťavnatějěí moderní francozská komedie. Škoda že o Kravczykových pokračováních už se toto říci nedá..

Lepší už to nebude (1997)

Tenhle biják by se měl promítat na hodinách psychologie jako skvělej příklad patologické obsese. Vtipná podívaná na to, když se skříží osudy několika lidí, které přídroda trochu oškubala.

Šakalí léta (1993)

Pro mě asi nejpozitivnější polistopadový film, který si sebou ale zároveň nese velká sdělení. Z žádného jiného novodobého českého díla nečiší taková radost z filmařiny, jako z Šakalích let, které jsou pro mě, stejně jako pro kolegu Houdiniho, nejpovedenější Hřebejkovina. Dávám šest hvězdiček. Hejbá bryba!!!!