• Krátkometrážní

Muž, který věděl příliš málo (1997)

Mnohými zavrhovaná, ale predsa moja veľká srdcovka. Úžasný Bill Murray v úlohe blbca, ktorý hrá hru, o ktorej nemá ani šajnu, ma vždy dokáže rozosmiať. Oddychovka, ktorú si pozriem každý rok veľmi rád. (80%)

Krotitelé duchů (1984)

Kult. Po stránke efektov dnes už mierne zastaralý (hoci svojho času to musela byť bomba), no po obsahovej stránke stále výborný. Krotitelia duchov stále majú čo ponúknuť - originálny príbeh, fungujúce vtipy, zaujímavé postavičky v podaní výborných (ne)komikov a dnes už klasickú hudbu, ktorá zľudovela a s ústrednou piesňou od Raya Parkera Jr. sa zaryla do pamäti mnohým divákom. Ghost Busters pre mňa znamenajú rovnako veľa, ako v čase, kedy formovali môj detský filmový vkus. (90%)

Zachraňte vojína Ryana (1998)

Audiovizuálne orgie, v ktorých Spielberg vykresľuje vojnové prostredie veľmi naturalisticky a pri niektorých scénach až tuhne krv v žilách, ale zároveň kôpka fungujúcich a citlivo prerozprávaných ľudských príbehov. Filmársky bezchybnému remeslu dávajú dušu emócie a partička bez výnimky výborných hercov. Pri každom jednom zhldianutí to vo mne zanechá hlboký dojem. Skrátka nadčasová vojnová klasika. (100%)

Iron Man (2008)

Neskutočná pecka s perfektnými hercami a mimoriadnym Robertom Downey Jr., ktorému žeriem každý úškrn a hlášku. Práve dialógy, hlášky a veľmi pohodová atmosféra tvoria základný pilier Iron Mana a odlišujú ho od zvyšku komiksových filmov. Navyše je to nadupaná akcia so skvelými efektmi a výbornou hudbou. Na letný blockbuster to výborne funguje i po príbehovej stránke a dá sa to pozerať opakovane. Krôčik ku dokonalosti a titulu film roka tomu však stále chýba. Ale veľmi príjemné prekvapenie, očakávam pokračovanie. Alebo rovno viac pokračovaní. (90%)

Jumper (2008)

Film, v ktorom nefunguje vôbec nič. Tak prečo mu dávam až toľké percentá? Ono sa v tej kope hliny (aby som menoval tú slušnejšiu z hnedých hmôt) zaleskne aj pár drahých kamienkov, síce surových, nevybrúsených, ale sú tam. Doug Liman síce natočil Agenta bez minulosti a manželov Smithovcov, ale počin menom Jumper sa mu oproti predchádzajúcim filmom teda fakt nepodaril. Urputne som sa snažil sympatizovať s ktorýmkoľvek z hrdinov, no nepodarilo sa mi to. Christensen, Bell i Bilson podávajú slabé výkony hodné tuctových romantických seriálov a skutočne výborný Jackson "vyfasoval" postavu, ktorá síce mohla byť zaujímavá (a je dobre zahraná), ale zďaleka nebola spolu s celým scenárom dotiahnutá dokonca. Príbeh postavený na zaujímavom nápade a všeobecne celý film premrhal svoj potenciál a teraz máme miesto neho zle zahranú, pár dobrými akčnými scénami okorenenú a niekoľkým svetovými divmi zdobenú... sračku (ups, tak nakoniec mi to predsa vykĺzlo :-D). Gule, i keď scvrknuté, to malo jedine vďaka výbornému soundtracku Johna Powella. Chvíľu som sa nudil, chvíľu bavil... a takto mi tá krátka stopáž ubehla celkom rýchlo. Ale, ďakujem, viackrát si z toho neprosím. (40%)

10 000 př. n. l. (2008)

Pri hodnotení tohto filmu sa vo mne predovšetkým ozýva hlas milovníka histórie a ten kričí: „Je to otrasný odpad, ktorý s našimi dejinami nemá nič spoločné!!! Prznenie histórie!!“ Že je to fantasy? Prdlajs! Potom sa na to ale pozriem z hľadiska iného. Prehryznem sa cez strašný scenár. V tej chvíli si ale spomeniem na scénu, kde zo zasnežených hôr zbehli do džungle a z tej za chvíľu vybehli do púšte. V matike dobrý nie som, ale logika diktuje: „Toto je veľa už aj na mňa!“ Napokon sa zamyslím nad plytkosťou postáv, obyčajným klišé príbehom a nie priveľmi dokonalou animáciou a povzdychnem si. Škoda lístka do kina, nabudúce si budem dávať väčší pozor. Aspoň sme sa s kamošmi dobre zasmiali. Samozrejme, že na veciach, ktoré tvorcovia mysleli vážne. (30%)

Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Ako fanúšik literárnej fantasy, osudovej epiky, davovej akcie, zdravého pátosu, trikovej nádhery, zélandskej výpravy, úžasnej hudby a precíznych hereckých výkonov, Pána Prsteňov nemôžem nemilovať. Tieto prvky kompaktne a neopakovateľne vytvárajú strhujúcu trilógiu, ktorú som schopný si kedykoľvek a kdekoľvek pozrieť na jeden záťah. Nazvite ma rojkom, ale vo všeobjímajúcej atmosfére Stredozeme sa cítim skutočne doma, ako vo svojom vesmíre, v totálnej fiktívno-reálnej filmárskej rovnováhe. Jackson priniesol Spoločenstvom Prsteňa, Dvoma vežami a Návratom kráľa na svet niečo, čo tu ešte nebolo. Predlohu, ktorá je geniálna už sama o sebe, pretvoril na dielo mnohonásobne pútavejšie a zaujímavejšie, na esenciu dobrodružstva vo svojej najčírejšej podobe. Predefinoval daný filmový žáner, skutočne započal aj zakončil jeho éru svojim vrcholom, kultom, Mount Everestom, ktorý nikdy nebude prevýšený. Za to mu zo srdca ďakujem. (10/10)

Zelená míle (1999)

Už len snaha komentovať, a tým pádom hodnotiť dokonalosť tohto nadfilmu, je z môjho pohľadu rúhačstvo. Ide totiž o majstrovské dielo, ktoré malo výrazný podiel na mojom emociálnom vývoji a formovaní filmového vkusu. Slovami je to len ťažko opísateľné, tento skvost, podobne ako väčšinu obľúbených filmov väčšiny ľudí, je proste nutné vidieť na správnom mieste a v správnom čase, aby sa mohol stať najkrajším filmovým zážitkom vášho života a srdcovkou až za hrob. A keďže je príbeh postavený na najčistejších rozprávkových archetypoch, účinne zaberá v každom veku, a tak v ňom ako divák vždy nachádzam čosi iné. Avšak vždy - opakujem, vždy! - pri tom plačem ako to dieťa, ktoré Zelenú míľu raz zachytilo na STV a nešlo spať, hoci únavou mu už padala hlava. Oplatilo sa mu vydržať. Odvtedy vždy vydržím... (10/10)

Kmotr (1972)

Klasika všetkých klasík. Majstrovský opus, v ktorom nie je ani jediná scéna zbytočná. Desaťročia citovaná, napodobňovaná a obdivovaná gangsterská kronika, ktorá predstavuje najvyššiu formu filmového umenia skomponovanú z geniálnych fragmentov ako Coppolova precízna réžia, Puzova strhujúca predloha, Rotova jedinečná hudba a demonštrácia toho ako má vyzerať dychberúci herecký výkon v podaní kalibrov typu Marlona Branda. Toto všetko vytvára jedinečný zážitok pri každom jednom nostalgickom zhliadnutí a neopakovateľne silnú a drsnú atmosféru, v ktorej násilie má zmysel, kde nie je kvôli zábave, ale na prekreslenie doby a postáv. V onom mafiánskom prostredí síce úplne zidealizovaných postáv, ale vo svojej prikrášlenej realite celkom životných a dýchajúcich. A epickosť sa pri tom meria na hektolitre! Kvôli takýmto filmom vôbec nejaká kinematografia existuje. (10/10)

Forrest Gump (1994)

Po dlhých rokoch svoj komentár upravujem: Tento film som prvýkrát videl ako dieťa a Forrest bola postava presne podľa mojich predstáv a ideálov. Miloval som ho, videl som sa v ňom, ale žiaľ, vyrástol som z neho. Dnes sa na Forresta dokážem pozerať už iba nostalgicky. Milujem ho stále, ale vôbec neprežívam. Čo ma trochu štve, ale musím si ho vybrať z TOPky. "Klenot zdobiaci korunu kinematografie" je preč... (9/10)