• Krátkometrážní

Správci osudu (2011)

Snímka The Adjustment Bureau je bezchybným kusom filmárčiny, ktorý mi učaroval takým spôsobom, že nemám nutkanie mu absolútne nič vyčítať. Z tohtoročných filmov má zatiaľ najoriginálnejší námet, ktorý je trochu bojkotovaný naivným posolstvom, našťastie podaným neodolateľným spôsobom. Herci do jedného excelujú, skladateľ taktiež a George Nolfi si nemohol vybrať bravúrnejší nástup na filmovú scénu, ako túto originálnu, napínavú, neskutočne štýlovú a vynikajúco zrežírovanú sci-fi romancu. (90%)

Voda pro slony (2011)

Jednoduchý hollywoodsky dojáčik, ktorý nenadchne, ale ani neurazí. Water for Elephants po príbehovej stránke neprináša nič nové, je to presne tá neoriginálna zápletka o zakázanej láske, ktorá robí predvídateľnými všetky postavy a ich osudy, lenže vďaka výbornej výprane a obstojnej réžii má celkom zaujímavú cirkusantskú atmosféru. Medzi Reese, ktorá je pre svoju rolu nielen nevýrazná, ale aj trochu stará a Pattinsonom, ktorý je vážne sympaťák (neverili by ste!) to žiaľ iskrilo len málo a to z filmu robí prefarbičkovaný gýč bez dostatočného emocionálneho náboja, ktorý neslobodno prirovnávať k Titanicu. Vynikajúci Waltz mal nábeh to zachrániť, s ním však začínam mať problém - je to herec jednej (síce sakra dobrej) roly, čo mi celkom neimponuje. Každopádne bola na Lawrenca tá látka trochu presladená a myslím, že by sa mal vrátiž k temnejším, akčnejším veciam. (55%)

Edith Piaf (2007)

Smutný životopisný film, ktorý nelineárnym spôsobom rozpráva pútavý životný príbeh jednej úbohej, ale zároveň obdivuhodnej duše. La Môme je perfektne zrežírovaná snímka, ktorá bohato využíva skvelú hudbu Edith Piaf, taktiež mnoho ťaží z opantávajúcej dobovej atmosféry, ale najviac sa spolieha na herecké výkony. Žiadna z vedľajších postáv nie je slabo zahraná, ale základným pilierom filmu je famózna Marion Cotillard a jej strhujúce herecké sólo. Jej výkon je natoľko dychvyrážajúci, že ho bez problémov označím za najlepší ženský herecký výkony, aký som v živote videl. To ona povyšuje film Edith Piaf na jedinečné umelecké dielo. (100%)

Princ a pruďas (2011)

Neskutočne vtipný film a pravdepodobne najlepšia paródia posledných rokov. Humor je to síce brutálne prvoplánový a okrem vulgarity a sexuálnych narážok sa na nič nezmôže, možno to bolo čarom okamžiku, ale mne sa Your Highness trafil do nálady a vychutnal som si ho do posledného záberu. Dávno ma nič tak nepobavilo a rehotal som sa často a z chuti. Vtipy aj napriek priblblosti a tomu, že väčšina z nich bola v traileroch, nestrácajú šťavu a ak divák pristúpi na hru tvorcov, o trápnosti nemôže byť reči. Danny McBride je kráľ, ale zvyšok obsadenia za ním vôbec nezaostáva, bavia sa všetci bezozvyšku. Príbeh je síce klišoidný ako sviňa, ale tak veľmi, že každému musí byť jasné, že je to zámer, ktorým tvorcovia parodujú fantasy archetypy. A toto je jeden z mála prípadov, kedy mi vo filme nevadila lacná výprava a efekty, práve naopak - ešte viac posilujú ten celkový cheesy efekt snímky, ktorý ale celkom dobre funguje aj samostatne. Môžu za to hlavne svižná réžia a famózny soundtrack. "It's my birthday today." - "Fuck that." (75%)

Transformers 3 (2011)

Zdá sa, že Baya už neskrotí ani Spielberg. Ale keby to jeho megalomanské blbnutie bolo aspoň zábavné... Že to bude mať neoriginálny scenár plný patetických rečí, primitívneho humoru a logických failov, to sa dalo čakať, ale že to bude postrádať akúkoľvek hlavu a pätu, to trochu naštve. Do hry pribudlo množstvo nových figúriek a nepodávajú zlé herecké výkony (no hodnoťte to na základe toho mizerného dabingu), ale ich postavy sú úplne zbytočné a ich výskyt vo filme nemá zmysel. Navyše mimozemšťanský ksichtík Rosie Huntington-Whiteley nesiaha Megan Fox ani po tie rozkošné členky. Tož, ducha ten film nemá, čakal som aspoň svaly. A práve v akcii tkvie kameň úrazu Transformers 3. Film je ňou preplnený a efekty i 3D sú špičkové, ale tá akcia je tak málo zábavná, šťavnatá a vyslovene nudí, že sedačka takmer premenila môj zadok na kašu. Jablonského hudba v predchádzajúcich častiach veľa zachraňovala, ale Transformers 3 je natoľko bezzubý a prázdny film, že po polroku si už nespomeniem na jedinú jeho scénu. (50%)

Chyťte Cartera (1971)

Skutočne veľmi drsný a realistický krimi thriller. Každá minúta filmu je presiaknutá pochmúrnou britskou atmosférou a to sa k príbehu o chladnokrvnom zabijakovi na ceste za svojou pomstou dokonale hodí. Michael Caine je bad-ass na pohľadanie a v jeho postave sa snúbia anglický džentlmen, hrdina marloweovského typu (Carter dokonca vo vlaku číta Chandlera) a neľútostný zabijak, ktorý systematicky a nekompromisne odstraňuje každého, kto mal so smrťou jeho brata niečo spoločné. Ale popritom mu stále fandíte, pretože je to sympaťák. Get Carter je výborný film. Scenáristicky síce trochu neoriginálny (i keď v roku 1971 nebola téma pomsty natoľko vyťažená) a pomalšie sa rozbiehajúci, ale dobre zrežírovaný, napínavý a zábavný. A má celkom prekvapivú pointu. Nič, čo v podsvetí vykonáte, sa nezaobíde bez odozvy... (9/10)

Burke and Hare (2010)

Perfektná britská čiernohumorná komédia, ktorá popri hŕstke výborných vtipov a hlášok úspešne zabŕda aj do vážnejších polôh, ale permanentne ma udržiavala v povznesenej nálade. Čo je pri filme o smrti, mŕtvolách, pitvách a zločinoch tak trochu unikát a vyžaduje si obdivuhodný nadhľad. Snímka Burke and Hare je vskutku nadštandardná - má veľmi originálny a vtipný príbeh, výbornú réžiu, dokonalú výpravu a dobovú atmosféru, lahodný škótsky soundtrack a v neposlednom rade mimoriadne zábavné herecké obsadenie. Práve herci (a to nielen ústredná dvojka, ale aj väčšina drobných vedľajších postáv) jednoznačne potvrdzujú, ako sa celý štáb pri natáčaní tohto skoro-skutočného príbehu dobre bavil. (80%)

Architekt odpadu (2007)

Dokument, ktorý je primárne o záberoch na netradičné, z odpadu vybudované príbytky a o problémoch súvisiacich s nimi a práve tieto pasáže ma bavili omnoho viac, než sledovať Reynoldsov boj s politickou a byrokratickou mocou. Michael Reynolds je každopádne zaujímavá osôbka s výnimočnou víziou a fascinujú ma jeho snahy, avšak evidentne menej než režiséra samotného. Oliver Hodge o vecnosti a nestrannosti žiaľ nechyroval a z Reynoldsa robí druhého Krista (netvrdím, že to nie je pravda, ale omieľa sa v dokumentoch o druhej svetovej vojne dokolečka, aký bol Hitler netvor?). Tým trochu podkopáva svoje snahy o dokument, ktorý má síce vynikajúci námet, ale zlý autorský prístup. A prestrelená stopáž mu pútavosti tiež nepridáva. (70%)

Sucker Punch (2011)

Ďalší kúsok zo Snyderovej série scenáristicky katastrofálnych, ale remeslne megadokonalých polotovarov. Avšak narozdiel od odťažitých a prekombinovaných Sových strážcov, ma Sucker Punch vo všetkej svojej príbehovej naivite a primitivite proste bavil. Snyder sa - podobne ako mnohí iní režiséri - rozhodol dostať na plátno svoju víziu, nech to stojí čo to stojí, a znovu, ako už niekoľkokrát predtým (300, Watchmen), posunul význam slova audio-vizuálna žranica o level vyššie. Pozerá a počúva sa to tak dobre, že filmu dokážem odpustiť fakt, že vznikol výlučne preto, aby sa Zack mal kde vyblázniť a odprezentovať svoje orgastické snové pasáže, inšpirované počítačovými hrami a rozličnou anime a manga háveďou. Tieto pasáže sú sami o sebe dokonalé, veľmi nápadité a s perfektnými akčnými scénami a je škoda, že nevypĺňajú celú stopáž filmu. Eurythmics, Jefferson Airplane a ďalší interpreti môžu byť radi, že im Snyder k ich skladbám natočil najlepší videoklip v histórii. Zvyšok (tuctový a patetický príbeh v "blázninci", predvídateľná pointa a celkovo zlyhávajúce rozprávanie príbehu) je znesiteľný vďaka hereckému obsadeniu, predovšetkým vďaka pätici nádherných slečien, ktoré sa herecky tak snažia, že sa vo filme objavujú aj skutočné emócie. Sú síce prízemné ako film samotný, ale majú šťavu a aj pre ne hodnotím film pozitívnejšie, než si v skutočnosti zaslúži. Na prvýkrát som sa bavil kráľovsky, uvidíme, čo so mnou spraví ďalšia projekcia. (70%)

Dostaňte agenta Smarta (2008)

Po dlhom čase film so Steveom Carellom, v ktorom jeho otravný herecký výkon nie je najslabším článkom. Toto však netreba zle pochopiť - nejde o to, že by Get Smart bol taký slabý film, práve naopak, lenže Carell je tu nečakane veľký sympaťák. A Get Smart je nečakane sympatická špionážna komédia (zdôrazňujem - nie paródia na špionážne snímky), ktorá typovo veľmi podobného Johnnyho Englisha zadupáva do zeme v každom ohľade. Námet filmu je síce tuctový, ale ako celok to funguje prekvapivo dobre aj v okamihoch napätia a vo vážnejších momentoch. Síce som sa nedočkal skutočného rehotu, ale zopárkrát som sa zasmial a vo výsledku som sa veľmi dobre bavil. Okrem vtipov a hlášok to majú na svedomí vynikajúco natočené akčné scény, celkové tempo filmu a herecké obsadnie. Až teraz skutočne verím, že akčnejšie roly (akou snáď bude Catwoman) rozkošnej Anne Hathway sadnú dokonale. (75%)