Sharpův meč (1995) (TV film)

Sharpova čest (1994) (TV film)

Sharpův nepřítel (1994) (TV film)

Sharpova rota (1994) (TV film)

Sharpův orel (1993) (TV film)

Sharpovi střelci (1993) (TV film)

Proč se moje manželka zamilovala do Seana Beana? Proč se chystám do knihovny pro tlustou knihu o máršálu Wellingtonovi? A proč si oba bezděky broukáme „Over the hills and far away“? Může za to hrdina románů Bernarda Cornwella a televizní série Toma Clegga, seržant, kapitán, major Richard Sharpe. Ne, ten seriál není úplně geniální, ale něčím nás dostal. Kdybych mohl hodnotit komplet, dám 5 hvězdiček. Po jednotlivých dílech už je to složitější. Nejprve tedy pár výtek. Občas je příliš vidět televiznost a nedostatek financí (davové scény v bitvách, opakující se lokace atd), nevyrovnanost dílů (všechny jsou stejně dlouhé, ale ne stejně nabité dějem), podobné zápletky (Sharpe dostane speciální úkol a musí splnit), takže po španělských dílech Honor, Gold, Battle a Sword , pro mě byl neakční anglický díl Regiment, velmi osvěžující. A ještě poslední věc – dost často jsou Francouzi degradováni na pitomce a potravu pro Sharpeovy střely. A teď už jen samá pozitiva sociální jistoty. Tak zaprvé výborný, úžasný, skvělý Sean Bean (prakticky nesleze z plátna a jeho postava má vše co je třeba – budí sympatie u obou pohlaví a jistou černobílost chrabrého bojovníka bez bázně a hany vždy včas naruší nějaká chybička či selhání nebo zranění) v hlavní roli a jeho supportující parta vybraných můžů, kteří táhnou i slabší díly. Ve vedlejších rolích tehdy nastupující hvězdy britského filmu: Daniel Craig, Paul Bettany, James Purefoy, Mark Strong, Toby Stephens, Elisabeth Hurley, Emily Mortimer atd. Nesmím zapomenout na Hugha Frasera jako maršála Wellingtona – fascinující směs geniality, samolibosti, pragmatičnosti, ale i lidskosti a vtipu. Velmi mě bavil. Pro popis série se asi nejlépe hodí tři adjektiva – dobrodružný, válečný, romantický. A i když vidíme plno násilí, mrtvých (a to včetně žen a dětí) a zmaru, přesto má člověk převažující pozitivní pocity. Končí delší obecná část, začíná kratší konkrétní :-) v podobě: název, počet hvězd, v závorce zajímavost nebo kulervoucí moment. 1) Rifles 4 (okouzlení začíná), 2) Eagle 4 (poprvé výborný záporák plukovník Sir Henry Simmerson + zahrajte si hru Kdo identifikuje Daniela Craiga), 3) Company 5 (nejlepší sharpeovský záporák Pete Postlethwaite + útok na Badajoz), 4) Enemy 5 (podle mě nej. díl, opět záporák Pete P., vtipní raketýři, objevuje se prima postava Fešáka Fredericksona a nejkrásnější ozdoba série Elisabeth Hurley), 5) Honour 4, 6) Gold 4 (třetí nejkrásnější žena Jayne Ashbourne), 7) Battle 4 (vybraní muži, já Vám na trik skočil), 8) Sword 4 (velká role James Purefoy, opět lotr Sir Henry, druhá nejkrásnější Emily Mortimer, útok na pevnost), 9) Regiment 5 (opět Sir Henry, zde úplně nejlotrovatější + hon na utečence), 10) Siege 4 (první sympatický Francouz generál Calvet + chudáci francouzští pěšáci), 11) Mission 4 (Mark Strong a akce studna), 12) Revenge 4, 13) Justice 3, 14) Weterloo 5 (rozhodně nejvýpravnější, Paul Bettany :-), Prusové a další Spojenci by se asi divili, že to u Waterloo vyhrál prakticky Sharpe sám), 15) Challenge 4 (bondovský záporák Toby Stephens rules + útok na pevnost), 16) Peril 3.

Hra o královnu (1980)

Jedním slovem - divno strašné. A teď detailněji. Scénář a režie - opravdový mix historického blábolu a nevtipné komedie (že by senilní demence Karla Steklého?), hudba - divná, kostýmy - strašné, herci - divní, zřejmě vytušili v jakém paskvilu to hrají a film sabotovali (např. František Němec hrál Přemysla Otakara II. jakoby prodělal lobotomii mozku, Brzobohatý s Vinklářem nechali své nesporné charizma někde v šatně, Maciuchová přehrávala, ale úplně nejstrašnější byly komické výstupy dua Sloup a Štekl a jejich hlášky ze Švejka - styděl jsem se, snad jedině Martin Růžek jako Rudolf Habsburský mi sedl). Jestli tohle viděl Oldřich Daněk, musel se buď strašně smát nebo neskutečně nasrat. Kdo má rád historické filmy, dejte si raději posedmé Oldřich a Boženu, Břetislava a Jitku, když chcete Steklého tak podvacáté Švejky, Slasti otce vlasti, Voky, ale TOTO opravdu NE.

Na Žižkově válečném voze (1968)

Prakticky se všemi komentáři se dá souhlasit. I moje výtky pramení z konfliktu dětský film versus dospělý divák. Nejvíc mě pobavil Martin Růžek, který po deseti letech oprášil krále Kazisvěta z Princezny se zlatou hvězdou a byl tu arcilotr (a budoucí husitský hejtman) Bohuslav ze Švamberka.

Fotbalové opojení (1997)

Kniha Fotbalová horečka od Nicka Hornbyho je bible každého správného fotbalového fanouška, pouze si za Arsenal dosaďte svůj oblíbený klub (v mém případě samozřejmě Bohemians 1905). Je to ovšem útržkovito-střípkovitá autobiografie prakticky bez děje a příběhu, dle mého nezfilmovatelná. Celkem mě zajímalo jak to s filmem dopadne, zvlášť, když scénář napsal sám Hornby. Vymyslel milostnou linii, aby byl nějaký příběh a orámoval to fotbalem. Režisér přidal slušné herce a rockovou hudbu. Výsledek??? Nuda, šeď a velké zklamání. Přesto všechno, z úcty k Nicku Hornbymu a Colinu Firthovi 3 hvězdy.

Osvobození Prahy (1975)

Spousta pravdivých drobností, skvěle využitá technika i kompars (každý herec má asi tak dvě scény a 3 minuty, takže hodnotit se prakticky nedá, ale zapamatováníhodný je Josef Somr a jeho výstup ve věznici), nuda ze Dnů zrady je pryč, ale jinak je tenhle film jedna velká lež (je ovšem otázkou zda s tím mohl Vávra něco dělat, mně osobně nejvíce pobavil primátor Vacek jako velitel povstání a vynálezce barikád, panzerfaustu, žárovky a buhvíčeho ještě). Kapitolou samu pro sebe je hudba - Zdeněk Liška opět výborný (zvlášť motiv sovětských tanků jsem dlouho nemohl vypudit z hlavy). Výsledkem je hodně rozporuplný dojem, od historika odpad od fandy válečných filmů za čtyři a k tomu hudba dávají průměr.