Bohové a generálové (2003)

Jelikož jsem fanda válečných filmů, nebudu tak kritický jako ostatní. Ano, je to příliš dlouhé, ano, je to tudíž chvílemi nudné, ano, neobjevuje se tam herecká první liga, ano, s filmem Gettysburg od stejného režiséra a týmu se to nedá srovnat. Ale přes všechno, jsem rád že byl ten film natočen a jsem rád, že jsem ho viděl.

Vteřiny před katastrofou (2004) (seriál)

Vlakové neštěstí v severním Německu, 101 obětí a dokument o tom jak a proč? Na obě otázky dali tvůrci odpovědi dostatečně zajímavým způsobem.

Válka živě (2000)

Výborné. Pro českého diváka hlavně zajímavé tím, že v jedné z hlavních rolí STBáka Milety se představuje český automobilový závodník Karel Loprais (skrytý pod pseudonymem Aleksandar Bercek).

Lidový soud (2003)

Nejdříve klady: Námět velmi dobrý (nahrazení soudní poroty SMSkami od dováků a co z toho plyne), některé scény slušné (hlavně poprava) a to je vše. Zápory: Herecké výkony - opravdu špatné - Jerry Springer (aby snad raději zůstal u moderování) a dokonce i Armand Assante a Roy Scheider, scénář a režie - utopili dobrý námět v nudě a polodokumentární zpracování se umí pouze povrchně trefit do médií.

Porota (2003)

Od dob 12ti rozhněváných můžů je každý další film o porotě zbytečný. A zvláště tento - soudní drama horší než v komedii Můj bratranec Vinnie, s rádoby šokující pintou, která je jesná už okolo třicáté minuty. Hvězdné obsazení pouze zachňuje dokoukatelnost.

Gettysburg (1993)

Kompletně pěti*****vý válečný film. Od počátku přesně víme kde, kdy a proč. Žádný chaos, naopak lineární, konzistentní příběh se scénářem, který nezapomíná představit hlavní aktéry a jejich charaktery a motivaci. I důvody války Severu proti Jihu jsou (pro film v dostačující míře) zjednodušeně osvětleny. Žádné digitální hordy, ale 5000 nadšených statistů (tipuji) s vlastní dobovou výstrojí a výzbrojí vytváří nezapomenutelné bitevní scény. Nakonec herci - povětšinou ne příliš známí, nejlepší je Tom Berenger, výborný Jeff Daniels a trochu zklamání Martin Sheen v roli generála Lee.

Revoluce (1985)

Film Revoluce figuruje v knize Nejlepší americké válečné filmy a to byl důvok jeho koupi. S autorem knihy ovšem nemohu souhlasit. Souhlasím ale s kolegou Pohrobkem, že obsazení Al Pacina do hlavní role byla chyba. Řekl bych to asi takto - hraje dobře, ale do filmu jakoby ani nepatřil. Další zápory jsou - podivný chaos v ději, nedotažené bitevní scény, souboj Al Pacino vs Sutherland vyznívá do prázdna.......... . Velkou, ale opravdu velkou devizou je realičnost (např. odvody, chudina, zákulisí....).

Svět podle Garpa (1982)

Podle mně je Irvingova kniha nezfilmovatelná a podle toho to taky dopadlo. Ve filmu toho hodně chybí a to co tam je, je podáno hrozně zkratkovitě, aby se vešlo honem něco jiného. Komplexní pohled na americkou společnost jako v knize to rozhodně není. A proč tedy tři hvězdy? 1) Williams 2) Closeová 3) prese všechno - pozitivní pocit.

To druhé Boleynovic děvče (2003) (TV film)

Celkem mě zajímaly osudy druhé ženy Jindřicha VIII-ého (co vím, tak film 6 žen Jindřicha VIII. začíná její popravou, takže se toho o níc moc nedozvíme). Po obsahové stránce jsem sice spokojen, ale forma byla hodně špatná. Sice slušní herci, ale jinak suché, divadelní zpracování, kde exteriéry byly naprosto zbytečné.

Ostrov (2000)

Mé první setkání s mistrem Kimem. A asi nejspíš i poslední.