Zkrocená hora (2005)

Film vynikajúci po všetkých stránkach. Výborná réžia, GENIÁLNY herecký koncert Ledgera a Gyllenhaala, podmanivá hudba a okúzľujúca príroda. Tento film si určite pozriem znova, a mám dojem, že vo mne bude dozrievať k čoraz lepšiemu názoru naň. Ak je to vôbec možné.

Vetřelec ³ (1992)

Toto už nie je ten pravý Votrelec. Zatiaľ čo v prvých dvoch dieloch to bola skrytá a neskutočne fascinujúca hrozba (a stále nechápem, ako Cameron dokázal túto jeho charakteristiku udržať celý druhý diel aj napriek tomu, že sa to tam nimi len hemžilo), v trojke som ho vnímal ako nejaké skackajúce, otrasne digitálne monštrum, ktoré má s Votrelcom len málo spoločného a jeho pôsobivosti, danej z časti aj pôvodným vzhľadom, nedosahuje ani za mak. V jednotke aj v dvojke každý ďalší votrelcov útok vytrhával z kresla, v trojke sa tento pocit vôbec nedostavuje. Je to len rutinné vyvražďovanie, ktoré mnou absolútne nepohlo. Na druhej strane film obsahuje pár sympatických postáv v čele s Charlesom S. Duttonom ako väzňom - kazateľom a slušnú atmosféru väzenia. To je ale sakra málo. Zhrnuté a podtrhnuté, je Votrelec na tretiu zabitou šancou, ktorá prvým dvom dielom nesiaha ani po chvost facehuggera.

Vetřelci (1986)

Celý čas to vyzeralo na silné štyri. Výborné charaktery mariňákov, snáď jediná detská postava v histórii kinematografie, ktorá nebola ani raz za čas otravná, a aj na dnešné pomery slušná akcia. Ale záver... Záver je tak neskutočne premakaný, že to vyšvihol na stopercentných päť hviezd. Úžasná votrelčia kráľovná, úžasný nakladač... Takáto parádička nikdy nezostarne.

Kokosy na sněhu (1993)

Poctivá, príjemná komédia s veľmi dobrým Johnom Candym.

Vetřelec (1979)

Votrelec je jednoducho klasika. Na svoju dobu geniálny film, dnes už "len" výborný. Prial by som si ho vidieť v dobe jeho uvedenia. UPDATE: Zreje s každým zhliadnutím. 5*

Pro hrst dolarů (1964)

Druhé kolo môjho westernového prebudenia prichádza so starý pánom Leonem. A musím povedať, nebolo to vôbec zlé. Vlastne to bolo dosť dobré, ak sa človek prenesie cez to, že je to jednoducho starý film a je to na ňom vidieť. Pekné prostredie a atmosféra, perfektná hudba a starý dobrý Clint. Pokojne by som si to pozrel zas.

3:10 Vlak do Yumy (2007)

Žeby na tých westernoch predsa len niečo bolo? Žáner, ktorý ma nikdy nebavil a nezaujímal, ma dokázal týmto filmom príjemne prekvapiť. Dokázal ma vtiahnuť svojou drsnou, špinavou, ale stále v podstate "trademarkovou" atmosférou, výborným Christianom Baleom a premakanou hudbou Marca Beltramiho. A záverečné vyvrcholenie nepovažujem za hlúpe - mne tam dokonale pasovalo a páčilo sa mi. Niektoré moje výhrady voči žánru ale pretrvávajú, napr. mi stále úplne nesedia tie až príliš drsňácke výrazy postáv (hlavne Crowe to niekedy preháňa). Inak ale veľká spokojnosť a ďalší westernový film má u mňa dvere otvorené.

Monstra vs. Vetřelci (2009)

Hovadina. Film nemá dej, logický vývoj postáv neexistuje spolu s logikou celkovo, animácia je v interiéroch slušná, avšak akonáhle prejde do exteriérov, je príšerne chudobná a nedetailná, slušné gagy by som spočítal na prstoch jednej ruky. Nebrať. Absolútne zbytočný animák.

Antikrist (2009)

Tento film je... iný. Čudný, zvrátený, depresívny, brutálny, nechutný, atmosférický, nič nevysvetľujúci. Je to niečo, čomu zrejme rozumie len sám režisér. A to je chyba. Len on sám asi vie, prečo sa v jednej tretine filmu musí šukať, v druhej filozofovať o niečom absolútne nezrozumiteľnom, a v tretej predvádzať nechutnosti typu strihanie klitorisu alebo krvavé semeno. Na druhej strane, mal som možnosť vidieť úžasné herectvo Charlotte Gainsbourg, takže zatiaľ 3*, a je možné, že sa hodnotenie s druhým zhliadnutím zmení. Pretože je to až príliš zvláštny film, na ktorý sa s odstupom času môžem pozerať inak.

Bronson (2008)

Životopis o človeku, ktorý si žiadny životopis nikdy nezaslúžil a ani nezaslúži. Životopis o absolútnom magorovi, zvierati, šialencovi. A možno práve preto je taký výborný. Nemusí sa prísne držať faktov, byť úctivý alebo niekoho oslavovať. Je to film o hnusnom zločincovi, a je poňatý tak perfektne a originálne, až to nie je možné. A celý stojí na jedinom mene: Tom Hardy. Toto meno je treba si zapamätať. Ako Bronson podáva Hardy tak excelentný výkon, že mi z hlavy len tak nevyfučí. Scény, objasňujúce jeho myšlienkové pochody a motivácie, poňaté či už formou výstupov v divadle alebo príhovorov priamo k divákovi, sú strhujúcou one-man show, od ktorej som neodtrhol oči. Tlieskam. Prekvapenie roka.