Muž z Acapulca (1973)

"Ty se mi moc líbíš, hochu" :-))) Geniální zvrat v geniálním filmu s geniálním scénářem. Dokonalý prostředek na zlepšení nálady. Aneb jak jde udělat z jednoduchého příběhu a motivu pomocí skvělých dialogů a herců klasiku. Takové filmy se už dnes (moc) netočí.

My Fair Lady (1964)

Klasika. Krásné písničky, vtipný scénář, skvělé výkony Audrey Hepburnové a Rexe Harrisona. Tohle si prostě můžu pouštět dokolečka.

Nabít a zabít (2006)

Souhlasím s tím, že to tu všechno už bylo, ale pořád je to docela zábava. Herci jsou dobří, škoda jen, že toho černého humoru je míň, ale zase tu máme trochu toho morálního ponaučení. I když mi připadá (spoiler), že je trochu divné, že superzabiják se dokáže nad někým jen tak slitovat a udělá to dokonce dvakrát! Trochu mi bylo líto jen Stanleyho Tucciho, mohl skončit líp.

Nájemní vrazi (1995)

obyčejný akčňák s mizerným Stallonem a ucházejícími Banderasem a Moorovou. Moc logiky tu není, ale jakž takž to pobaví.

Nalevo od výtahu (1988)

Poprvé jsem to viděl už jako malé dítě a velice jsem se bavil. Teď jsem se díval znovu a pobavil jsem se královsky taky, byť jsem to viděl trochu z jiného úhlu (nejen nahou Emmanuelle Béart). Tahle hravá komedie má svůj styl a je velice vtipná.

Napola: Hitlerova elita (2004)

Film, který mě opravdu zasáhl. Všechny školy, na které jsem chodil, jsem vlastně nenáviděl. Nebo jsem spíš nesnášel mnohé ty lidi, se kterými jsem se tam setkal. Aspoň jsem ale nemusel ve škole házet granátem a chodit střílet ruské děti.

Návrat do Cold Mountain (2003)

Přiznám se, že tenhle film mě trochu zklamal. Viděl jsem ho až poté, co jsem si přečetl místní recenze a očekával jsem tedy hodně. Po válečnoromantickém začátku se film přenese do dvoulineárního vyprávění plném scének se známými herci (P.H.Hoffman, Portmanová), což mu ale trochu ubírá na kouzlu. Jistě, třeba scéna s opuštěnou matkou Sárou (Portmanová) je působivá, nicméně těch vedlejších postav je tu až příliš mnoho a příběh místy začíná být rozkouskovaný a méně "věrohodný". Z hlavních postav se mi nejvíce líbila Nicole Kidman, jejíž ztvárnění naivní a zamilované ženy, čekající na svého milého byla hodna nominace na Oskara, kterou, pro mě nepochopitelně, nedostala. Jude Law předvádí taky celkem slušný výkon, zvláště ze začátku během války. Renée Zellwegerová mě naopak spíše zklamala. Na začátku opravdu přehrává a zbytečně na sebe upozorňuje (to už tady někdo psal), ale později se naště stí zlepšuje, takže i ten její příšerný přízvuk je snesitelný.přesto nechápu, jak za tohle mohla dostat Oskara, ale asi tomu nerozumím... Brendan Gleeson si tentokrát vystřihl vyjímečně kladnou roli a v ní docela i obstál, i když nechápu logiku, díky níž (spoiler) přežil zraněný celou noc aniž by promrzl. Na závěr: Cold Mountain je hezký film o večném tématu, že láska vše vydrží (byť ten konec není zrovna šťastný), ale něco mi tu chybělo. Herecké výkony jsou slušné, hudba i kamera působivé, ale třeba válka není zachycena až tak věrohodně, jak bych si přál a místy ta přemíra lásky zamilované dvojce přechází do kýče (asi nikdo by neputoval takhle daleko:-). To je ale jen pár záporů z mé strany, film má mnohem více kladných stránek, takže: ****

Návštěvníci (1993)

Skvělá komedie, u které jsem se tak královsky bavil, že jsem smíchy málem padl pod stůl. Odpouštím i několik logických děr, protože tohle je je opravdu skvost. Už jsem ji viděl nejmíň pětkrát a i na popáté mě bavila. Škoda, že to samé se nedá říct o dalších dílech.