Přijít o rozum (2012)

Stažená, upocená atmosféra, která graduje s každou minutou a neúprosně míří do nikam, ve spojení s nesympatičností většiny postav a trochu těžkou uvěřitelností jejich chování, však podmanivě viří krev většiny diváků. Svůj podíl viny má každý a divák také většinu postav nenávidí. Už dlouhou dobu jsem neodcházel z kina tak plný emocí jako z tohoto filmu.

Pro Ellen (2012)

Tuctový příběh o otci, který se rozhodne napravit svůj vztah s dcerkou až když je příliš pozdě. Celý film stojí na hlavní postavě, která je nepříliš sympatická avšak svou býči upřímností a bezstarostností si nakonec přízeň diváka zcela získá.

Mlčení moře (1949)

Melville obvykle drží hlavně na charismatu Alaina Delona, tentokráte ho však velmi zdařile zastupuje úžasný Howard Vernon. Film je neustálým monologem, který zdvojuje a popisuje to co vidíme, nikam nespěchá, nic nezatajuje a je mu stejně jako hlavní postavě jedno, zda ho posloucháte či odpovídáte. Křečovitě uvolněná atmosféra u krbu je podpořena minimalistickým herectvím všech protagonistů a průvodní myšlenka je výborná. Nechá vzpomenout na Vyšší princip.

Kamkoli jdeš (2012)

Kdokoliv jiný by asi tento krátký snímek natáhl na dvouhodinovou seanci o ničem, za to chvála režisérovi. Příběh o Arabce,která má problémy v rodině a musí volit mezi vlastním štěstím a štěstím rodiny je sice napínavý, na dnešní festivalové produkci však už banální. Obě herečky jsou však charismatické a krásné a tak jde o příjemnou hříčku s krásným vizuálem z izraelské pouště. ;)

Bezedné moře (2011)

Slušní herci, rozvleklý scénář a klasická bajka o ženě, která si nemůže vybrat mezi přiliš vášnivým a příliš málo vášnivým mužem. Navíc by mě zajímalo, proč se poválečná Anglie, vždycky filmuje s úplně identickými filtry, barevností a kontrastem :/

Věra 68 (2012)

Dokument nejde hodnotit bez síly osobnosti objektu a Čáslavská je na plný počet sama o sobě. Sommerová však svým autentickým "vetřením" do rodiny opět boduje a natáčí intimně rodinný film o ženě, kterou znal celý svět.

Chlapec pojídající ptačí zob (2012)

Apolitická alegorie o krizi v Řecku aneb co všechno člověk musí udělat aby si zachoval život a zároveň důstojnost ve chvíli kdy není co jíst. Bressonovské náznaky jsou cítit, ale prostě ne každému to tak věříte. A je fascinující kolik lidí rozladí nezakrytá masturbace, Freud by se bavil. ;)

Prometheus (2012)

Ridley už není žádný mladík, aby posouval hranice žánrů a do krve inovoval. Ale stále má co říct, dokáže perfektně vystavět příběh a napětí a do rutinéra má pořád ještě daleko.