• Pohádka
  • Rodinný

Ulovit miliardáře (2009)

Někdy je nezbytné jít proti proudu... Všichni, kteří tohle dílo tak zuřivě odsuzují - už jen zbývá, aby sepsali rozhořčený dopis také pracující ČKD:-) - by se měli zamyslet, co za dvacet let udělali pro to, aby se takové filmy nemusely natáčet. Jak oni sami byli vždy čestní a neúplatní:-))) Prostě Vorel svým přehánějícím stylem (chápu, že někomu to nemusí sednout), který ostatně používá VŽDY, poněkud rozvířil společenskou zatuchlinu, toť vše. Film není špatný, je jen kontroverzní, zaplaťpámbu za tu změnu. A propos: jedině ve Vorlových filmech hraje Mádl normálně, civilně.

Třicet případů majora Zemana (1974) (seriál) odpad!

Propagandistický blábol, jehož jediným cílem bylo obhájit zvěrstva páchaná StB a očernit nevinné lidi. Je smutné, kolik vynikajících herců se zúčastnilo tohoto největšího zločinu české kinematografie. Zřejmě je ovládl strach odmítnout roli, na druhou stranu v 70. letech už popravy nehrozily, tak proč vlastně? Každý se musí vyrovnat se svým svědomím. Jisté je, že se zatím omluvil jen Jiří Lábus Mejlovi Hlavsovi za roli v epizodě Mimikry, kde byli špiněni Plastici. Zajímavý a možná ukázkový alibismus v této souvislosti představuje Radoslav Brzobohatý - roli v Zemanovi obhajuje, ale když se ho zeptáte, kterých svých filmů si nejvíce váží, jmenuje trezorová díla Všichni dobří rodáci a Ucho:-) Není ani pravda, že by seriál byl dobře řemeslně udělán - odfláklá režie, nenápaditá kamera, toporní herci... Jedinou hvězdu by zasloužil Zdeněk Liška, jehož temná hudba mě vždy strašila více než všechny ty studny a vrahové v poli.

Jak vykrást banku (1964)

Výborný Funesův černobílý film ještě z jeho "předčetnického" období, zato již s typickou mimikou a gesty tohoto geniálního herce. Pochvalu zaslouží i český dabing - za vtipné řešení, jak nahradit mistrovského Františka Filipovského. Imitátor Václav Faltus velmi dobře (až na občasné šišlání) zvládl Filipovského dikci, včetně výkřiků a dalších nezaměnitelných citoslovcí:-) Jen ten Trávníček mi k Marielleovi nesedí...

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Demokracie je príma v tom, že na rozdíl od totality dává prostor i menšinovým názorům:-) Velmi přeceňovaný, poněkud uměle kultovní film. Existují desítky lepších filmů než tento. Drogy a časové přehazování děje prostě ke kultu nestačí, sorry:-) To už se mi víc líbil Trainspotting. Soundtrack si však samozřejmě zaslouží plný počet hvězdiček.

Tenkrát na Západě (1968)

Neuvěřitelné dílo, stojící nad všemi westerny a filmy vůbec. Herci zde klasicky nehrají, oni tu nepopsatelným způsobem "jen" jsou, a každá scéna, každá minuta, každá vteřina filmu bere dech. Nepřekonatelné výjevy, např. když puška ostřelovače vrhá stín na ciferník věžních hodin a Harmonika podotkne, že "čas letí jako splašený a je už tolik a tolik hodin". O geniální hudbě podtrhující a zvýrazňující mimořádnost tohoto filmu není třeba diskutovat.

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Když on ten Forman má výborné téměř vše:-) Zde taktéž výborná hudba, po Osvícení druhý nejlepší Nicholsonův výkon.

Forrest Gump (1994)

Pěkný divácký film, ale ve své podstatě nic víc než umně namíchaný koktejl radosti a dojetí podle osvědčené hollywoodské šablony. Oscara mělo tehdy dostat Vykoupení z věznice Shawshank, které se pohybovalo o třídu výš. Od Zemeckise mě víc bavila série Návrat do budoucnosti. Každopádně soundtrack z filmu je na pět hvězdiček.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Vynikající film, určitě lepší než Forrest Gump, ale rozhodně ne nejlepší, sorry:-) Trochu mu ubližuje příliš dokonalý happy end. Pochvalu zaslouží výborný český dabing.

Všichni dobří rodáci (1968)

Nejlepší český film všech dob. Mistrovské dílo, překrásně nasnímané v půvabné moravské krajině, která dokonale kontrastuje s hrůzami 50. let. Jasného vrchol, plejáda vynikajících herců i neherců. Geniální prolnutí poetiky s divácky srozumitelným příběhem. Jeden z filmů, které nutno stále připomínat všem, kdo by si snad přáli návrat k dobám minulým...

Vesničko má středisková (1985)

Nesmrtelná, vtipná a současně chytrá zábava. Jak to ten Menzel dělá, že rozesměje i největšího mrzouta mezi diváky ("Chlapi, nelejte to pivo z voken, podívejte se, jak vypadám!"), a na druhou stranu dojme i nejzarputilejšího cynika při scéně Otíkova vysvobození z nelidského panelového bludiště?