Kmotr III (1990)

Horší než Kmotr I. , ale lepší než Kmotr II. Kmotr III. Nabral rychlost, ale právě tím ztratil onu pověstnou "neuspěchanost" Kmotra, takovou, která dávala do pohybu předchozí dva díly. Časté sentimentální výjevy jsem samozřejmě očekával, ale přesto mě dráždily a minimálně z poloviny byly zbytečné. Ovšem oproti průměrným scénám (neboť slabé tam nebyly) bych vyzdvihl úžasnou scénu - možná nejlepší scénu z celé ságy vůbec - Rozhovor Micheala s kardinálem Lambertem. Evropa je jako tento kamínek obklopený vodou, stovky let na ni křesťanství působí a stejně se v ní neusadilo. Naopak asi největší minus je dobové zasazení - osvětlený NY a LA naštěstí vystřídá stará dobrá Sicilie, kde jde vše o 100 let pozadu, a kde jsem se dočkal nezahanbujícího konce celé ságy. A co si budeme povídat: Kmotr III už není o MAFII, jak ji známe z předchozích dvou dílů, ale jakési povinné zakončení života M. Corleona. Taky mě zklamal Michaelův ježek namísto napomádovaných vlasů :)

Porota (2003)

Vynikající souboj Davida a Goliáše, ozbrojení a odzbrojení, dobra a zla. Nelíbil se mi začátek, který se moc obšírně snaží vylíčit, jak se advokátní společnost pana Rankina Fitche připravuje na výběr poroty - jestli se režísér snažil oslnit, myslím, že se nepovedlo. Ovšem v případě, že si pustíte film asi o 30 minut později nudit se nebudete. Slabý začátek - perfektní konec.

Všichni dobří rodáci (1968)

Velmi hluboké zamyšlení nad temnými dobami našeho národa. Vývoji postav, kterým opadává radostný úsměv svazácký a nastupuje zklamaná tvář realisty. Film o tom, jak neschopný komunista k moci přišel a zdevastoval lidské vztahy, smysl lidské práce a beze smyslu pro spravedlnost podával obvinění. Film je poeticky laděný a dá prostor k přemýšlení. Vesnické tradice jsem nemusel vidět, ale patřilo to k vykreslení vesnické kultury, možná i něco víc.

Quantum of Solace (2008)

Vyzkoušeli vás, posoudili vás a vyhověl jste! Craig je výborný herec a na Bonda se hodí. Casino pravda o drobet přehlednější a zajímavější, ale nemůže být všude poker, že?

Podraz (1973)

Parádní podívaná. Živý děj i překvapivé momenty jsou motorem filmu. Perfektní vyústění. Redford a Newman potvrdili svou komičnost i umění hrát ve vážnějších chvílích. Gangsterka jak má být.

Memento (2000)

Nejzajímavější film, který jsem kdy viděl. Klubouk dolů - kdo tohle napsal a zrežíroval. Složitost a obtížnost pochopení filmu je spása i prokletí filmu.

Pelíšky (1999)

Co to tady smrdí?... To je František ... :)

Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008)

Film docela reflexivní. Ukazuje v jakých oblastech života je stáří výhodou, a kde je nevýhodou. Kdy je věk vůbec důležitý. Kdy je lepší si počkat a kdy je na to ta pravá chvíle. Zkrátit tento film? Lze zkrátit lidský život ? Film je zajímavě vypdavován a i přes svou délku nenudí (některé). Film je dobře natočen (což není u Davida žádné překvapení) - zejména mě uchvátila jedna scéna: záchranná loď se poprvé setkává s válkou, z ponorky začnou pálit a kulky osvětlují hladinu a tváře smrtelně bledých námořníků. Film měl dostat podle mého oskara za kameru...

Poslední aristokratka (2019)

Můj dojem z filmu vlastně tvoří paralela k samotnému příběhu rodiny Kostkových. Stejně jako oni se snaží zdlouhavě najít způsob, jak přilákat na hrad návštěvníky a až ke konci přijdou na to, že nejvíce láká pověra o prokletí jejich dcery Marie (poslední aristokratky), tak i film získá trochu šťávu až ke konci. Je to vlastně docela mdlé, ale navzdory tomu to zanechá pocit zvláštní hradní atmosféry.