• Rodinný

Feather Boy (2004) (seriál)

Odkaz pre Českú a Slovenskú televíziu: POVINNE kúpiť práva a VYSIELAŤ!!! Tak výborný detský film som už dlho nevidel. Veľmi dobrý príbeh, výborné výkony a posolstvo, ktoré dnešným deťom niečo dá. Vďaka za anglické filmy!

Poslední legie (2007)

Mám rád historické filmy z obdobia starého Grécka alebo Ríma, ale tento proste nevyšiel. Vyslovený prúser to nie je, bojové scény sú celkom fajn, no na veľkorozpočtové filmy tipu Gladiátor, či Trója to proste nemá. Herci sú bohužiaľ dosť slabí. Colinovi Firthovi, akokoľvek výborný herec je, som rímskeho vojaka proste nezhltol, talentovaný Thomas Sangster bohužiaľ hrá väčšinu filmu s jedným výrazom a John Hannah ako zradný Nestor bol oveľa zábavnejší v Múmii. Zaujímavé sú scény natáčané na Slovensku, je zábavné vidieť, ako Vysoké Tatry suplujú Alpy a Spišský hrad zas Hadriánov val. Celkovo je však film podpriemerný. Čo je škoda, lebo kniha je vynikajúca.

Smrt superhrdiny (2011)

Vynikajúci film! Vážna téma o chalanovi s rakovinou je podaná bez pátosu a trápnych slzopudných scén, všetko aj dojímavé je podávané tak, že je to bez sentimentu. A je tu aj dosť vtipných momentov, keďže to nie je iba dráma. Donald rieši bežné problémy bežného puberťáka, akurát na to všetko nemá dosť času, preto sa snaží využiť svoj čas naplno. Je v ňom veľa hnevu a beznádeje, ale za pomoci psychológa Adriana, ktorý je správny chlap a spolužiačky Shelly, ktorá vždy povie, čo si myslí, a aj za pomoci svojho brata a kamarátov dokáže ešte v sebe nájsť radosť zo života, aj keď to niekedy nie je ľahké. Mne doteraz neznámy režisér Ian Fitzgibbon ( mihne sa na začiatku filmu ako psychológ, ktorému Donald "venuje" fakt brutálnu kresbu ) natočil film, ktorý ma zaujal na prvý raz a niektoré momenty ma doslova pribili ku stoličke. A to predovšetkým vďaka hercom, ktorým dominuje vynikajúci Thomas Sangster. Jeho Donald je uveriteľný človek z mäsa a kostí, ktorému jednoznačne držíte palce. Nestratí sa ani Andy Serkis, ktorý aj minimalistickými hereckými prostriedkami dokáže podať skvelý výkon. A mimochodom, tie komiksové vsuvky sú geniálne, perfektne nakreslené a výborne dopĺňajú dej.

Nowhere Boy (2009)

Nie je to zlý film, ale ani výborný. Taký lepší priemer. Keby bol americký, dopadlo by to isto horšie. Je to vlastne skôr mozaika ako nejaký ucelenejší príbeh, väčšiu dynamiku a dramatickosť to dostane až v druhej polovici filmu. Výprava a kostýmy sú skvelé, človek si fakt pripadá, že sa ocitol v 50. rokoch. K tomu ten fantastický rock´n´roll, ktorý to všetko zdvihol na vyššiu úroveň. Herci sú kvalitní, predstaviteľ Johna Aaron Johnson je herecky výborný, aj keď v niektorých častiach ( zvlášť keď je nahnevaný ) mierne prehráva. Na mladého Lennona sa výzorovo vôbec nepodobá, zato keď spieva, má podobný hlas ako John. Od oceňovanej Kristin Scott-Thomasovej som očakával trochu lepší výkon, ale nakoniec myslím, že odviedla dobrú prácu. Trochu ma prekvapilo, že vo filme má len veľmi malý priestor postava Paula McCartneyho. Čakal som, že vzťah Lennon - McCartney tu bude mať pomerne veľký priestor, ale nie je to tak. Talentovaný Thomas Sangster tak nemal možnosť predviesť svoje herecké umenie. Zato dobre spieva a treba oceniť aj fakt, ako dobre sa vysporiadal s tým, že sa ako pravák musel naučiť držať gitaru opačne a hrať na nej. Sčítané a podčiarknuté, ide o dobrý film o dospievaní jednej hudobnej legendy. Dá sa tu prísť na kĺb otázke, prečo bol Lennon neskôr tak posadnutý Yoko Ono. Pretože bol naozaj taký Nowhere Boy - necítil sa úplne ako doma ani u tety Mimi ani u mamy Julie a u Yoko cítil konečne oporu a teplo domova.

Blbec k večeři (1998)

Milujem francúzske komédie,zvlášť tie od Francisa Vebera,a táto je spolu s Veľkým Flámom, Žandárom v New Yorku a filmom Bažanti Idú Do Boja moja naj francúzska komédia. Veber proste umí. Je tu dialógov na 5 filmov (však je to aj poctivá konverzačná komédia) a hrajú tu výborní herci na čele s brilantnými Thierrym Lhermittom a Jacquesom Villeretom. Navyše,film niekedy nepotrebuje extra výpravu - na skvelú komédiu stačí aj jedna miestnosť. VIVE FRANCIS VEBER!

Past na rodiče (1998)

Vynikajúca rodinná komédia, ktorá ma vždy spoľahlivo pobaví a urobí mi radosť. Výborné dialógy a herci na čele so skvelou Lindsay Lohanovou,ktorá ešte vtedy mala rozum,vedela hrať a bola pekná. Ale aj štúdio Disney vedelo tvoriť kvalitné filmy,nie také vtákoviny ako dnes. Na tento film sa môžu pozrieť rovnako dospelí ako deti. A ja nebudem váhať a s radosťou si ho zas pozriem.

Hlasy nevinnosti (2004)

Tento film ma úplne odrovnal. V tom najlepšom zmysle slova. Dostal zo mňa také emócie, ako naposledy Let č.93 pred 6 rokmi. Režiséra Luisa Mandokiho som mal dovtedy spojeného len s romantickými selankami typu Keď muž miluje ženu, či Správa vo fľaši, ale teraz natočil naozaj silný vojnový film, ktorý človeka zasiahne plnou silou. O vojne v Salvadore som nemal ani potuchy, no keď som videl, čo tam robia s deťmi, nechcelo sa mi veriť. Mnohé scény sú snímané dokumentárnou kamerou, takže o to viac sú zábery autentické a scéna s odvodom 12-ročných detí do armády priamo počas prestávky v škole alebo scéna pri rieke ( schválne nepoviem, ktorá ) sú úplne neuveriteľné. Navyše je všetko korunované vynikajúcim výkonom malého Carlosa Padillu, ktorý je úplne prirodzený a veríte mu úplne všetko. Keď si vezmem, že na film som sa pozrel len náhodou, lebo ma zaujal jeho obsah v televíznom programe a ako som to po konci len horko ťažko rozdýchaval...Je to proste brilantný film. Treba vidieť. Klobúk dole!

Musíme si pomáhat (2000)

Najlepší český film. Ja viem, ešte som dosť nevidel, ale to už by musel byť úplný skvost, aby prekonal tento...úplný skvost. Perfektne vystavaný, perfektne napísaný, perfektne zahraný. Nie je tu snáď jediné slabé miesto. Dokonalá atmosféra, je tu napätie, láska aj trochu humoru. A hlavne absolútne brilantný Bolek Polívka, vynikajúca Anna Šišková, excelentný Jaroslav Dušek, výborný Csongor Kassai ( to sa ešte nepitvoril v Profesionáloch ), kvalitný Jiří Pecha a všetci ostatní. Možno príliš veľa superlatívov, ale tento film si ich naozaj zaslúži.

Holky z porcelánu (1974)

Fakt výborná komédia, ktorá ma vždy dokáže spoľahlivo pobaviť. Až sa nechce veriť, že takýto vtipný film natočil ten istý režisér, ktorý natočil aj Spalovača mrtvol. V tejto komédii sú perfektné hlášky ( "Jak dlouho to nikdo neto, je to celý TO!" ), akurát tie pesničky to trochu kazia ( obzvlášť rozťahaná prvá a potom uvrieskaná Svatební cesta kolem světa ). Všetko ťahá brilantná Míla Myslíková ako pani Světla a obzvlášť potreštená ( ale výborná! ) Dagmar Veškrnová, do ktorej by nikto vtedy nepovedal, že sa raz stane prvou dámou Českej republiky. Milujem české komédie a táto patrí medzi moje naj.

Na vlásku (2010)

Výborná zábava, skvelé gagy, naviac perfektne nakreslené. Locika je na jednej strane rázna a energická a na druhej strane zase neskutočne nerozhodná. Akonáhle sa u nej vo veži objaví Flynn Rychlík, všetko je vtipnejšie a akčnejšie. Locikin chameleón Pascal je roztomilý a komický, no absolútny top tohoto filmu je kôň Maximus. Najkomickejšou kreslenou postavičkou je pre mňa Scrat z Doby ľadovej, ale tento oř sa jej minimálne vyrovná. Do akcie sa vrhá s nasadením svojho menovca z filmu Gladiátor, jeho ksichty sú absolútne bombové a...skôr sa zdá, že je to pes a nie kôň. Po konci tohto filmu som len skonštatoval, že v dnešnej dobe sa viac oplatia animáky ako hrané komédie.