Strom života (2011)

Jeden z filmov, na ktoré som sa už dlhú dobu tešila. Nemôžem povedať, že ma nejak ohúril, ale necítim ani nejaké veľké sklamanie. Zo začiatku som si síce myslela, že nepozerám správny film, ale dokument BBC o morských živočíchoch a dokonca aj dinosauroch!! Hraná časť bola však o dosť záživnejšia. Brad sa do role despotického otca naozaj vžil a chvíľami mi dokonca pripomínal jedného člena mojej rodiny. A ani tá jeho čudne vystrčená dolná pera (všimol si to ešte niekto?? lebo mám pocit, že som v tom sama) mi nevadila až tak ako v bastardoch. Zmysel scén so Seanom Pennom, mi bohužiaľ unikol a aj záverečná scéna masového stretka na pláži ma nejak minula. V každom prípade to bolo zaujímavé, také trošku poetické, dosť smutné a ja sa v týchto melancholických náladách celkom rada rochním:) Ale tie detské výkony boli parádne.

Láska a smrt (1975)

Pri mojom prvom stretnutí s Woodym, kedy ma Annie Hall takmer unudila na smrť, som si vravela, že s týmto režisérom si pravdepodobne veľmi rozumieť nebudem. Postupne som sa odhodlávala aj na jeho ďalšie filmy a náš vzťah sa pomaly zlepšoval. No a pri Love and Death som skoro umrela druhýkrát. Nie však od nudy ale od smiechu. Konečne film, pri ktorom môžem povedať, že náš vzťah s Woodym má budúcnosť a uvedomila som si, že ho strašne žerem, aj napriek tomu, že vyzerá ako niečo, čo pôvodne malo byť chlapom a spáva so svojou adoptívnou dcérou. Už začiatok filmu (šialený smiech jeho strýka) naznačil, že treba zbystriť pozornosť a pri parodovaní asi všetkého, čo sa sparodovať dalo, som takmer kvôli smiechu ani dýchať nemohla a skoro som si aj cvrkla. S Diane Keaton k sebe pasovali ako riť na šerbeľ a jeho šarmantný montypytonovský tanec na koniec nemohol tento film ukončiť lepšie.

Amer (2009)

Tak toto bol veľmi nevšedný zážitok, pri ktorom som fakt sedela s otvorenými očami a aj ústami a hltala každú sekundu. Celým filmom sa nesie, niekedy slabší a niekedy teda dosť silný, erotický podtón, ktorý, keď sa skĺbi s pohľadom na britvu režúcu ľudské telo a striekajúcu krv...nemám slov. Úzkosť pri hororových scénach a vzrušenie pri tých erotických, k tomu dokonalá hra s farbami a útržkovité strihy na očné zreničký, vztýčené bradavky a zmyselne pootvorené ústa a do toho tie jemné vzdychy.... Bože, až si skoro želám nech príde niekto s tou britvou a trošku sa so mnou pohrá;)

Andrej Rublev (1966)

Tak tento, ako tak pozerám, podľa mnohých filmový skvost akosi nedokážem doceniť. Dosť som sa nudila a ani na konci filmu, som nedokázala zistiť o čom to celé vlastne bolo?! Maliar, z ktorého sa stal pomaly askét, kopa filozofických úvah, ktoré ma dokonale minuli a do toho nejaký chlapec, ktorý dokáže odliať zvon? Tak ja fakt neviem, ale asi som vadná, lebo toto bolo fakt doslova a do písmena o ničom. Druhá polovica s tým zvonom bola ešte ako tak znesiteľná, ale tá prvá bola utrpenie a takmer večné čakanie na náznak nejakej pointy alebo deja alebo aspoň niečoho, z čoho by som mohla vydedukovať, o čo Tarkovskému ide. Musela som si urobiť zopár prestávok na predýchanie a aj som to chcela vzdať ale vydržala som a bolo mi to nanič:) Takže riešením je Shift+Delete.

Jesus Camp (2006)

Vau! Toto bezbožné vymývanie detských mozgov ma teda vydesilo. Nemám nič proti veriacim, nech už sú akéhokoľvek vyznania, veď každý má v živote nejaké hodnoty, ale tá fanatická ženská, ktorá asi v živote pôst nedržala mi naháňa strach. Pre mňa bol toto fakt silný zážitok, sánka mi padla hádam aj o dve tri poschodia nižšie a opäť som sa utvrdila v tom, že starý dobrý ateizmus je najlepší. Pri žehnaní prezidentovi Bushovi ma napínalo na zvracanie ale Boh stál pri mne, čiže všetko dobre dopadlo a večera ostala tam, kde mala. Tak ale teraz pre istotu idem spáliť všetky knihy Harryho Pottera a asi aj Pána prsteňov (ten určite tiež nie je úplne kóšer) a požehnať sprche, aby mi dnes tiekla teplá voda lebo Satan prichádza! Amen.

Jana Eyrová (2011)

Podobne ako pri Pýche a presudku z roku 2005 skvele zvládnutý soundtrack!, scenár!!, réžia a o hercoch ani nevravím. Celý film ide od začiatku do konca ako hodinky, krásnych romantických záberov na úžasnú anglickú prírodu, ktoré pohladia dušu (tú moju určite a ešte ako) je tam presne toľko koľko má byť a keď sú podfarbené jemnými zvukmi klavíra, tak máte pocit, že vy ste Jane a už len čakáte, odkiaľ vybehne váš Edward. Skoro by som tipovala, že toto režíroval Joe Wright, ale musím uznať, že pán Fukunaga sa naozaj nemá za čo hanbiť. Často sa stáva, že knižná predloha predbehne tú filmovú o niekoľko kilometrov, no trúfam si povedať, že toto určite nie je ten prípad. Medzi Jane a Edwardom to iskrí tak akurát, možno by nezaškodilo trošku viac napätia so šialenou ženskou z podkrovia, ale to je už len taká drobnosť. Komu sa nechce čítať knihu, tak tomu vrele odporúčam tento film, určite o nič nepríde.

Zdrojový kód (2011)

Posledných 10-15 minút tento film vytrhlo zo spoločnosti nudných a bezcieľnych diel. Veľmi slabý odvar The Inception neoplýva ani takými hereckými výkonmi a tobôž nie efektami, aby ma nejak viac zaujal. Zo začiatku to bolo také nemastné-neslané, vlastne ono to bolo nemastné-neslané stále, až tých posledných 15 minút bolo možno trošku zaujímavejších. Vždy keď kapitán Stevens zomieral, tak som zomierala s ním, pretože ma už po asi prvých 15 minútach prestalo baviť čakať, kedy sa ten dej posunie aj niekam ďalej ako zasa do toho vlaku. Námet bol fajn ale koho by bavilo pozerať sa hodinu a pol takmer na to isté...mňa teda nie. Ale veď bolo už aj horšie.

Obřad (2011)

Ak si režisér myslel, že skvelý Hopkins a jeho kukuč á la Hannibal dokážu zachrániť celý film, tak sa veľmi mýlil. Hopkins je síce vynikajúci a tie jeho pohľady sú fakt strašidelné, až na to, že už trošku opozerané z Hannibala, mne neznámy pán O'Donoghue je taký nemastný neslaný a príbeh tak neoriginálny až hrôza. To čo začal skvelý The Exorcist sa len tak ľahko prekonať nedá, pretože na mrazivú atmosféru potrebujete viac než pohľad zabijaka a vypľúvanie klincov.

Faktótum (2005)

Od Bukowského som čítala jednu jedinú knihu (a nebolo to Factotum) a musím sa priznať, že ma dosť nudila. Podobne ako tento film. Neviem, či všetky jeho knihy sú o nejakom chlapovi, ktorý iba chlastá, súloží a fláka sa, ale ak áno tak netuším, prečo by to chcel niekto sfilmovať. Veď to bolo totálne o ničom, okrem dvoch či troch mierne (naozaj iba mierne) vtipných hlášok sa skoro ani nedalo na čo pozerať.