• Thriller

Nebuďte policajta (1988)

Taková bláznovina. Některé momenty jsou zajímavě natočené ( kastrace, střelba do dětí u kolotoče, podříznutý krk ), ale některé momenty, jako třeba závěr, nic moc. A občas zajímavá kamera, kdy nejprve dlouze sleduje nějaký děj v pozadí, aby se pak jinde odehrála podstatná věc.

Akce B (1951)

Ideologicky naprosto špatně. Tomu, kdo nic neví, napoví, že není něco v pořádku několikrát opakovaná hláška o škodlivém Západu. Jinak filmařsky to špatné není, krásná příroda Fatry. Postav ale jak na orloji, zaujme třeba M. Vavruška v roli vojáka čsl. armády nebo na druhé straně J. Mareš v roli zabijáckého banderovce.

Crash (2004)

No nevím, já zase také nadšení nesdílím. Propletenec postav je vymyšlen hezky, vyznění snímku a zpracování je taky děsně fajn. Jenom ty postavy. Dva zlodějíčky, perskou rodinu obchodníků nebo zámečníka hodnotím super. Zato dvojice Bullock-Fraser a především Newton-Howard mi přišla moc umělá i když přiznávám, že Newton je mi odjakživa hrozně protivná a tady mi to nevyvrátila.

Muž na radnici (1976) (seriál)

Hodnotit toto dílo známé jako jedno z těch nejvíc normalizačních seriálových prací je těžké. Soudruh František Bavor ( Buchvaldek ) se z obyčejného poslance stává předsedou MNV a z této pozice se rozhoduje zbourat většinu starého města ( natáčelo se hlavně v Berouně ) a postavit místo něj sídliště. Přitom řadu let o projekt bojuje, takže se pořád schůzuje, schůzuje a schůzuje. Herecké výkony jsou až na vyjímky ( Bláha, Prokoš, Bezouška ) hodně ubohé. Seriál celkově připomíná jiné práce Evžena Sokolovského, hlavně asi Inženýrskou odysseu. Vyznění celého snímku je dost tragické, ukazuje se zde všemoc strany a funkcionářů. Na druhou stranu je to ale i klad, protože dnešní generace, která normalizaci nezažila, si může o řadě věcí udělat obrázek. Jedinou hvězdu a důvod, proč to nehodím do odpadu, bude hudba. Hudba našeho geniálního skladatele, Zdeňka Lišky.

Profesionál (1981)

Naprosto jedinečný film. Tajný agent ve službách Francie je najat na likvidaci afrického prezidenta. Během akce se ale změní politická atmosféra a agent ( Belmondo ) je Francií hozen přes palubu. Pracuje na galejích, odkud po dvou letech utíká a.......dál to každý musí vidět sám. Ještě jsem se nesetkal s tím, že by někdo někomu postřelému a umírajícímu na otázku, jestli umře, řekl. ANO. Skvělý Belmondův protivník R. Hossein a jejich souboj. Hudbu vyzdvihovat nebudu, to už udělali ostatní a po právu.

Lovec hlav (1976)

Naprostá klasika francouzské ( a evropské ) kriminálky. Sice první půlhodina, která přímo s celkovým soubojem Stopař - Jestřáb nesouvisí, je trošku hůř pochopitelná a zmatečná. Vysoko hodnotím ten fakt, že Belmondo tady nehraje šaška, ale profíka, který na starý kolena začne ochraňovat mladého naivního kluka, se kterým utečou z vězení a prahnou po největším zločinci Francie, Jestřábovi. Jeho herec, Bruno Cremer je přitom největší kvalitou filmu. V civilu sympatický steward se mění na bezcitného lupiče a vraha, který využívá mladíků na okraji společnosti, aby je po činu chladnokrevně zavraždil. Závěrečný duel Cremer-Belmondo se dal očekávat, navíc Belmondo s blížící se padesátkou neztrácí nic ze své bývalé formy.

Sokolovo (1974)

Tenhle snímek se hodnotí těžko. První polovina je velká bída, aby se film mohl natočit, je zde vyzdvižen Gottwald, zatímco představitelé londýnské vlády jsou ukázány jen jako zákeřné figurky. Pravda je, že jak generál Ingr spadne ožralej ze schodů, je fakt děs. Do toho zfilmování atentátu na Heydricha a vypálení Lidic jsou sice zajímavě natočena, ale ve filmu Sokolovo by být nemusela. Samotný atentát je zajímavé srovnat se scénami ze Sequensova Atentátu. Druhá polovina filmu zachycující vlastní bitvu je již mnohem lepší. Bohužel divák si až na pár postav není schopen udělat představu o tom, kdo je kdo.

Zatykač na královnu (1973)

Film má velmi logický scénář, slušně vyobrazené postavy a zajímavou zápletku. Souhlasím s tím, že J. Lábus zde skvěle zahrál koktavého vraha, řidiče dodávky.

Goro, bílý pes (1980) (seriál)

My všichni, co jsme tohle sledovali jako děti v osmesátkách, a dnes to vidíme znovu, nemůžeme kritizovat. Tenhle seriál je emocionální dojemná ždímačka, i když pravda je, že když jsem teď po dvaceti letech viděl onu scénu s medvěděm, po které jsem kdysi nemohl spát, úsměvu jsem se neubránil. Ale Goro je machr.

Saw 3 (2006)

Brutalita je moc samoúčelná. Třeba scéna s řetězama nebo s rozřezáváním prasat mi přišla až moc nechutná a scénář s tím, že na konci to Skládačce vyjde přesně tak, jak chtěl. Moc velká náhoda. A ta operace mozku ???? Neopisovat.