Hitlerovo Říšské kancléřství (2012) (TV film)

Výtečně zpracovaná Hitlerova vize o megalomanských stavbách, které měly učinit Berlín hlavním městem světa. Málo známé archivní záběry jsou prokládány pečlivě vypracovanou 3D animací a smysluplným komentářem. Nejpůsobivější je však samotný průzkum bunkru, ze kterého se po letech stalo tajuplné místo s hrobovým tichem a neobyčejnou atmosférou.

Nacistická smrtící komanda (2009) (seriál)

Vše podstatné tu již bylo sděleno...já jen doplním, že některé informace jsem si častokrát ještě dohledával v jiných zdrojích, protože jsem jednoduše nevěřil. Osvětim, Treblinku, nebo Sobibor zná celý svět. Babí jaro, Kamenec Podolský či Zmijovskaja balka by měl znát taky. Nejzvrácenější historie v dějinách lidstva a přesto důležitá nejen pro naší, ale i budoucí generaci. 100%

Hitlerův tábor pro vyhlazení válečných zajatců (2011) (TV film)

Holokaust tak trochu z jiného soudku. Temná historie, kterou nezná úplně každý zájemce, včetně mě. Nechybí výpovědi přeživších účastníků i odborné poznámky historiků. Samozřejmostí jsou archivní záběry i návštěva míst, kde ke zločinům došlo. Téměř neznámý dokument, který náhodou přispěl něčím novým do této historie. For Dragoni: Koncentrační tábor, o němž se v dokumentu mluví, není Bergen-Belsen, ale Berga. Bergen-Belsen se nacházel v Dolním Sasku.

Soudný den (2008)

Doomsday začíná jako drtivá většina podobných snímků (vypuknutí epidemie, vytvoření karantény, hledání léku). Během třetí části však začíná nudná výprava, na jejíž cestě se dočkáme jen nulové atmosféry, trapných záporáků a nepřehledných byť naturalisticky pojatých akcí. K vidění je jakási karikatura Temného rytíře z Pána prstenů či honička ala Šílený Max. Takže tak či onak se mi Soudný den jeví jako chaotický mišmaš, který nemá tah na branku, styl ani ambice překvapit diváka. 40%

Stará puška (1975)

Válečný fenomén, který mě tak trochu minul obloukem.V první řadě se přikláním k názoru, že jedinou, ovšem zásadní vadou na kráse jsou nudné flashbacky, které narušují onu rozjetou cestu za pomstou. Dějový koncept v té době neotřelý, syrové, naturalistické scény podkreslené jednoduchým, ale geniálním hudebním motivem a výrazný Philippe Noiret. Nacistická zvěrstva znázorněná dle mě v té nejvěrohodnější podobě. Škoda plně nevyužitého potenciálu. 60%

Hitlerův poslední rok (2015) (TV film)

Důvěryhodné vyprávění podpořené méně známými archivními záběry, které nezaujatě znázorňují zatlačování nacistického zla. Uživatel Volodimir2 již uvedl vše, co dokument obsahuje. Já jen doplním, že výklad je poutavý a patrně zaujme nejednoho zájemce o tuto oblast. 80%

Kobry a užovky (2015)

Troufám si tvrdit, že za tento počin bychom se nemuseli stydět ani v mezinárodních vodách, neboť dle mě vlastní přesně ty ingredience, které by měl kvalitní snímek obsahovat. V první řadě je třešničkou na dortu geniální Kryštof Hádek. Jeho kreace skvěle vystihuje patrně tu nejnižší sociální sféru. Nechybí vytříbené dialogy a vývoj postav. Pakliže by český film měl i nadále takovou úroveň, zřejmě bych se našim filmům přestal vyhýbat. 80%

Avengers: Age of Ultron (2015)

Bohužel tentýž případ, kdy se kvality prvních dílů neopakují. Vše, co jsme v Avangers ocenili (vtip, dynamika, akce, hláškující hrdinové, nadhled) se vytratilo do neznáma. Fungují snad efekty a některé velkolepé nálety, jinak vše ostatní je jedno velké klišé nesoucí tradiční znaky průměrného blockbusteru, viz Transformers.

Everest (2015)

Realistický výstup, který si odpustil rádoby dojemné skonání i potřebu hollywoodsky dramatizovat sebemenší riziko či problém. Herci jsou charakterní a jejich solidní pózy se důmyslně střídají s panoramaty na majestátní hory. Emoce fungují i bez patosu a je znát, že zde nejsou našroubovány násilím, nýbrž se objevují v těch nejpodstatnějších chvílích. Skvěle je rovněž vykreslená touha člověka jít za hranice svých možností a naopak i pokorné uznání, že dotyčný si vzal příliš velké sousto. Velmi střízlivý a zároveň nemilosrdný snímek z hlediska síly přírody. 75%

Heydrich - konečné řešení (2011) (seriál)

Nejvýznamnější odbojový čin v 2. světové válce, jakým atentát na Heydricha bezpochyby je, si žádá řádné zdokumentování. Ač jsem hrdý, že se tato událost odehrála právě v naší zemi, tak na námi zpracovaný dokument nemohu pět ódy, byť jsou v něm jména jako Eduard Stehlík či Jaroslav Čvančara, která jsou zárukou fundovaného vyprávění. 44 epizod je zkrátka příliš a po pár dílech už cyklus mapuje věci, které s tématem souvisí jen velmi úzce, což velmi často vede k příšerné nudě. Místy jsem měl pocit, že autoři začnou např. pátrat i po zednících, kteří postavili domy, v nichž rodiny ukrývaly členy odboje. Působivé momenty či zajímavé informace tu samozřejmě jsou, ovšem na celkovou stopáž je jich sakra málo.