Železná srdce (2014)

Sugestivně zkonstruovaná řežba se skvěle zvolenou hereckou sestavou, která si nehraje na nějaký válečný monument, ale snaží se být pro diváka naturalistickým a úderným příběhem, což bez problému funguje. Brad Pitt je přesně takový, jaký má být. Nemilosrdný, válkou zkažený morous, kterého potěší jen skopčák rozstřílený na sračky. Přes všechny klady má však u mě Fury jedno zásadní mínus a tím je závěrečné finále, které je sice efektní na oko, ale dělá z wehrmachtu idioty. Tucty nácků nejsou schopni vyřídit jednu zranitelnou posádku v tanku? Budiž no. Zřejmě režisér tak moc toužil po velkolepém a heroickém finále, že šla věrohodnost stranou.

Kód Enigmy (2014)

Patrně první velký film o světoznámé hračičce, který zaslouženě sklízí kladné ohlasy ať už se to týká kteréhokoliv aspektu. Jakoby byl stvořen přímo na přání akademiků. Příběh je hutně vyladěn a skýtá několik pozoruhodných situací. Nechybí přesvědčivý herecký ansámbl, ze kterého bezpochyby nejvíce vyčnívá famózní Benedict Cumberbatch. Hudba zaslouženě opěvovaného Desplata dělá klíčové momenty daleko silnějšími, aniž by to bylo nějak zvlášť zapotřebí. Emoce fungují, ačkoliv místy ze strany Keiry míří film trochu k sentimentu. Nechybí osudovost a dle mého skromného názoru má snímek co nabídnout i z hlediska historického. Důmyslně vystavěná story s promyšlenými scenáristickými hrátky. 85%

Slídil (2014)

S velkou precizností vyladěné masterpiece, které krom bravurního technického zpracování demonstruje syndrom moderní doby. Znázorňuje profil úspěšného člověka, který je ambiciózním nadšencem pro danou věc, ale zároveň bezohledným asociálem, který se přetváří a snaží se přednést univerzální pravdu a prodat se. Asi tak bych charakterizoval hlavní postavu. Jake Gyllenhaal je nepochybně na oscara a jeho v tomto případě perfekcionistický přístup k roli je znát, jakmile vkročí na scénu. Místy má snímek pečlivě vybudovanou atmosféru, kterou úchvatně podporuje brilantní soundtrack. O scénáři nelze hovořit jinak. Takhle vybroušené dialogy se neslyší každý den. Skutečné promyšlené dílo ve všech směrech, na němž je vidět, že si dal někdo kurva velkou práci.85% PS: Když jsem tak pozoroval jaké reportáže se snaží ona stanice vysílat, ihned jsem si vzpomněl na naše populární Televizní hovniny. Že by se tvůrci nechali naší zpravodajskou relací inspirovat? Proč by ne. Vždyť Tv Nova je ve vysílání stejně kvalitní jako Jiřík Babiců v gastronomii.

Trainspotting (1996)

V tomhle případě u mě film nebalancuje na hranici mezi podivností a kultem, ale je pro mě čistokrevnou sračkou, nad jejíž ujetostí kroutim palicí a není to jen kvůli tomu, že jsem večeřel zrovna ve chvíli, kdy se McGregor potápěl mezi hovnama. Veškeré ovace zde skutečně nechápu. Něco mi asi uniklo, nebo jsem trpěl 94 minut nějakou náhodnou demencí, že jsem nechápal, co se mi před očima odehrává. Tímto filmem navždy uzavírám filmografii pana Boyla. Děkuji za otřesný zážitek a nechť tento shit propadne moci pekelné. 1* za Roberta Carlyla.

Sobibór, 14 octobre 1943, 16 heures (2001)

Během sledování dokumentárního kolosu Šoa, jsem pochopil, že Lanzmann sází na jednoduchost a učinil tak i zde. Formální stránka identická s již zmiňovaným kolosem, který je však o několik tříd výše. Režisér se nezaobírá historií tak, jak bych si představoval, ale vypráví o událostech, které s tímto legendárním útěkem úzce souvisí. Ovšem i tak je v dokumentu cítit zápal pro dané téma. Několik okamžiků stojí za pozornost, nicméně gigant Šoa má daleko více es v rukávu. 60%

Mumie: Hrob Dračího císaře (2008)

Místo toho, aby Cohen důstojně zakončil tuto jinak vcelku zábavnou trilogii, tak jí jednoduše pohřbil. Dějová struktura je v podstatě totožná s předchozími díly( úvod do historie, nahlédnutí do O´Connellovy rodiny, honba za hrobkou, probuzení mumie a závěrečný souboj). Bohužel vše je bez efektu. Nulová atmosféra, hlášky trapné, císař nudný a o řemeslně zvládnuté práci taky nemůže být řeč. Jednoznačně nejhorší díl, který jsem při druhé projekci v polovině vypnul a neúčast Rachel Weisz neodpustím. 5%

Zmizelá (2014)

V tomto případě si odpustím detailnější rozbor, neboť veškeré klady, kterými tento unikát bezpochyby disponuje, jsou popsány daleko v lepších komentářích. Já jen doplním to, co mi nejvíce utkvělo v paměti po shlédnutí. Gone Girl toho říká hodně, ale to hlavní co chce říct je, že život je kripl a pokud chce bejt chlap šťastnej a mít čistou mysl, tak se nesmí vázat...nikdy. 85%

Noční jízda (2013)

Skvělý příklad, jak lze v minimalistickém pojetí vytvořit osobité dílo překypujícím napětím a emocemi. Locke není jen řemeslně zvládnutým snímkem, nýbrž i hlubokým dramatem, ze kterého si každý musí něco odnést. Režisér po celých 85 minut poukazuje na to, jak snadno si lze zkurvit život. V tomto směru funguje film znamenitě, až jsem dostal strach, zda jsem sám něco neposral. Tom Hardy excelentní. 80%

Equalizer (2014)

Fuqua možná nepatří mezi režisérké unikáty, nicméně některá jeho díla mají styl a Equalizer není výjimkou. Nechybí herci s těžkým charisma (Washington, Csokas), přízemní atmosféra a solidní přehlídka likvidací. Je cítit inspirace tvorbou Michaela Manna, což neřeším. Nelahodící jsou pro mne zpomalovačky, zejména během finále, kdy jsem očekával brutální fight. Danzel ok, ovšem místy až příliš heroický. A proč si tvůrci na závěr zapůjčili song "New Dawn Fades" z Heatu nevim. 65%

The Loved Ones (2009)

Současní filmoví tvůrci žijí nejspíš v domnění, že bez šou*tání se snad horor natočit nedá. Pokud se má jednat o hutnou řezničinu, tak očekávám krájení palic, dloubání očí, či pálení autogenem. Ne snad, že by se v tomto směru film nesnažil, nicméně erotické scény mu dle mě škodí. Pokud mám chuť na tohle, dám si Základní instinkt, nebo rovnou P. Tak či onak, tenhle mišmaš utíká celkem rychle, u některých scén divák nedostává zrovna apetit a metalový OST kupodivu taky sedne. Že jsme v rámci žánru viděli něco podobného již tisíckrát asi není třeba dodávat. 60%