Titanic (1997)

Takhle nějak vypadá "der Überfilm". Za 17 let ještě nikdo nenatočil nic, co by se mu alespoň přiblížilo. A předtím taky ani jednou.

Velká válka: 1914-1918 (2008) (TV film)

Trochu rychle to skončilo bez zmínění rozpadu Rakousko-Uherska či Osmanské říše a některé věci, třeba proměny uniforem z barevných na maskované, které byly přitom na začátku nakousnuté informací o stejně vypadajících uniformách jako za Napoleona III., tu vůbec nezazněly. Ale zase je to koncept subjektivního pohledu francouzského vojáka, takže se to dá omluvit. Našlo by se i pár dalších drobností, třeba nezmínění španělské chřipky, ale jinak mě to semlelo jak degustace v bordelu. Ta válka, která stála 17 milionů životů, zničila skvělou optimistickou Belle Époque kdy Západ převálcoval a přitom civilizoval svět a která způsobila další revoluce a války v čele s Druhou světovou a Studenou a z velké části zformovala i dnešní dobu, je tu podaná v celé své dekadentní kráse a krvavé zbytečnosti. Francouzi to po svých druhoválečných Apokalypsách zase dokázali a natočili téměř dokonalý dokument. A Táborský standardně vynikají průvodce.

Pravidla boje (2004)

Film, který je podhodnocený jako chleba se sádlem, ale ve skutečnosti je to vybroušený klenot z Pařížské.

Hon (2012)

Precizní obžaloba kultu nedoktnutelného dítěte, který teď na Západě frčí. Husí kůži a kušnu otevřenou mimo pant umocňuje to, že kdyby tu roztomilou Klárku aspoň jednou chytli pod krkem, tak je film kratší než výprodej v klenotnictví. PS: Hlavička v obchodě s gólovými parametry potěšila.

Magion (1984) (pořad)

Kvůli sledování tohohle pořadu a parádnímu Rosákovi jsem jako děcko sabotoval svojí fotbalovou kariéru. A vzhledem k soudržnosti mých kotníků mě Magion nejspíš zachránil před právem parkovat na místech pro vozíčkáře.

Muž v ohni (2004)

Když vám (nejen) v jedné z nejdůležitějších scén hraje Claire de Lune od Clauda Debussyho, tak si to pět vykastrovaných komet zaslouží. Ostatně, když toužíte u akčňáku sami vykostit záporáky, tak to nemůže dopadnout špatně.

Parfém: Příběh vraha (2006)

Kdyby vynalezli film jenom kvůli tomuhle snímku, rozhodně to nebylo zbytečně. Mystické podobenství lidské existence s hudbou a prožitkem tak nádherně éterickými, že vás to po všech směrech zasytí i těsně před zabíjačkou. Inu, prostě jeden z nejlepších, ne-li nejlepší z evropských filmů.

Rambo: Do pekla a zpět (2008)

Spolu s 96 hodinami a Bournem je to výkladní skříň moderního akčňáku. Když se vám podaři docílit toho, že publikum bytostně nenávidí ty chlapce na odstřel a přeje jim co nejvíc Neslušných návrhů od Věry Bílé, tak máte z půlky vyhráno. Přidejte důvod proč bojovat (fešný děvče), uživatelsky příjemné prostředí pro pedofilní Obergruppenführery, něco aktuálnosti a prvotřídní akci od dobrého řezníka....no a máte spektákl jak Sylvestrovskou vopici. Aneb jak nám veterán Sly ukázal, kterak se točí akční filmy.

Dvanáct měsíčků (2012) (TV film)

No, když tu jeden z prvních komentářů po americku hlásá "Popelka meets Mrazík meets ČT", tak je to dobrá odpověď na otázky ohledně nižší kvality českých pohádek let porevolučních. Prostě ztrácíme sami sebe. Tahle pohádka byla ale hodně nadprůměrná a mimořádně mi sedla. Příjemné obsazení, triky, jímavý i vtipný příběh (předloha je ostatně velmi silná), fantastická Brzobohatého hudba a zasněžená atmosféra zimního venkova (moc zimních pohádek nemáme) zahřály jako svařáček na staromáku. To snesu i nějaké ty drobné vykradačky a ten Vojtek mi taky moc nevadil. Proto dávám sice slabších, ale patero betlémských hvězd.

Anděl Páně (2005)

Po druhém zhlédnutí zvyšuju na pět hvězdiček. Lepší pohádka tu nebyla od bledě rudých let osmdesátých. Krásné zasněžené exteriéry, krásné barokně/renesančně/gotické interiéry, příjemné výkony vyladěného hereckého ansámblu a vybroušené dialogy pro všechny věkové a krevní skupiny. Možná jen triková stránka by chtěla trochu doladit, ale nic zásadního. Strach je prostě borec a tahle Konášovic hříčka na motivy Boženy Němcové se může právem zařadit do našeho zlatého pohádkového pokladu tuzemské výroby. A pak že to nejde.