Záhada Blair Witch (1999)

Dost dobře si dovedu představit, proč měl tenhle film ve své době takový úspěch. O něco méně pak už dovedu pochopit úspěch filmů, kde tvůrci sprostě "opsali" formu Blair Witch, ale co se dá dělat. Být mi o pár let méně a nevědět jistou informaci (nebudu spoilerovat), asi bych se bál podstatně více. Takhle mě vystrašilo jenom pár vybraných scén, ale jinak jsem se spíše nudil. Dávám 3* (tak trochu z úcty).

Znásilnění (1988)

Je pravda, že celý tenhle film stojí a padá s výkonem Jodie Foster, ale to nic neměni na tom, že se jedná o povedené drama se zajímavým námětem, které vám podobné násilníky zhnusí na úplné maximum. Výkon Kelly McGillis byl pro mne zklamáním (škoda že si ji nezahrála například Sigourney Weaver, která roli Kathryn odmítla), zato Jodie Foster je takřka neskutečná, protože se její (naštěstí Oscarem oceněný) výkon dá označit jako herecký koncert par excellence. Slušná podívaná.

Hon na ponorku (1990)

Tenhle film šel úplně mimo mne. Pár scén je sice povedených, hudba je též dobrá, herci odehráli nějaký takový standard, ale jinak? Takřka žádná atmosféra Studené války zapříčinila mou agónii a nezájem o dění na obrazovce. Když ponorka, radši sáhnu po Das Boot. To je oprati "Honu" pořádné žrádlo!

Pat Garrett a Billy Kid (1973)

Realistický western Sama Peckinpaha nastínil, jak to na Divokém západě mohlo ve skutečnosti vypadat. Tak trochu melancholická nálada podpořená hudbou Boba Dylana, přestřelky (hlavně v první polovině filmu jich je habaděj), ne zrovna vybrané způsoby při zacházení s ženami... Herci jsou dobří, ale postavy mě za srdce příliš nechytly, takže zkrátka nebylo komu fandit. A samotný děj mě sice příliš neoslovil, ale na druhou stranu ani nenudil. Oko si však docela přišlo na své. Slabší čtyři.

Hook (1991)

Hook - další z řady filmů Stevena Spielberga pro celou rodinu. I když v tomhle případě bych spíše řekl, že je film vyloženě mířený na děti. Technicky je to zvládnuté dobře (byť triky mi ve srovnání se s těmi současnými přišly pochopitelně docela zastaralé), hudba Johna Williamse je po většinu stopáže dobrá a herecké výkony (hlavně ďábelský Dustin) jsou také povedené. Celkově je to ale jeden z těch Spielbergovo slabších kousků. Ale děti budou asi nadšeny.

Lhář, lhář (1997)

Na tomhle filmu oceňuji především námět (který ale měl být využit lépe) a neuvěřitelné grimasy Jima Carreyho. Ale jinak jsem se u tohohle filmu příliš nebavil. Vtipných momentů je jako šafránu, některé "vtipy" jsou dokonce vyloženě slabé. Do toho snůška klišé... Slabší průměr. 5/10

Černobílý svět (2011)

Krásný film ze zajímavého období amerických dějin. Musím říct, že trailer byl naprosto šílený oproti tomu, jak film vypadá v konečné podobě. The Help pohladí na duši, pobaví, rozbrečí, všeho tak akorát. Krásná hudba, nezapomenutelné scény (nejen Minny´s Special Pie), emoce. A hlavně výborné herecké výkony. Emma Stone si mě jako Skeeter získala, stejně tak Jessica Chastain. A záporačku Bryce Dallas Howard jsem musel nenávidět. Ale vysoko nad nimi se tyčí výkony Violy Davis a Oscarem oceněné Octavie Spencer, s jejichž těžkými osudy prostě musíte soucítit. To jsou prostě správňácké černošky! Já vás chápu, (nejen) cynikové, přesně vím, co vás na tomhle filmu dráždí, ale já se strašně rád nechal dojmout a pobavit touhle tak trochu "pohádkou". A zamiloval si ji.

Hugo a jeho velký objev (2011)

Krásná pocta začátkům filmu. Z kina jsem si odnesl moc hezký žážitek. O natočení tohohle filmu určitě Martin Scorsese vždycky snil. Kromě vlažnějšího začátku filmu, lehké vyumělkovanosti a otravného Sachy (ale asi to tak mělo být), nemám takřka výhrad. Někteří stále nemohou odpustit Martymu, jaké filmy v současnosti točí, a že už to není jen fuckování a krev, ale já jsem rád, když někdo tak schopný jako je on, natočí něco podobného. Herci (dětští představitelé!), režie, vizuál a pár režisérových vychytávek - jednička s hvězdičkou. Ale těch pár výše zmíněných výtek a navrch slabší emoční dopad kvality filmu trochu snižují. Ale dohromady to jsou slušné čtyři hvězdičky.

Boj o oheň (1981)

Skutečně výjimečný počin v roce 1981 natočil francouzský režisér Jean-Jacques Annaud. O takovém filmu jsem vždycky tajně snil! A přitom jsem neměl potuchy, že něco podobného už dávno existuje. Nevadí, že historicky to není úplně nejpřesnější, ale jako jakási představa, jak to asi tenkrát mohlo vypadat, to funguje na výbornou. A to kurevsky velké napětí! Skoro jsem ani nedýchal a jen čekal, co přijde za chvíli. Režie, scénář, "herci", masky, exteriéry... Všechno na výbornou! A k tomu pár nezapomenutelných scén. Netřeba slov. Stejně jako jich nebylo třeba ve filmu.

Jana Eyrová (2011)

Věřím tomu, že to lépe natočit možná nešlo, ale to nic nemění na tom, že jsem byl z nové adaptace Jany Eyrové zklamaný. Ale to je dost možná můj problém, protože já tyhle chladné, anglické, rádoby strašně osudové lovestory nemusím. Lásku až za hrob, která vyplyne z pár pohledů či setkání, totiž úplně tak nepobírám. A bohužel ani herci mě moc za srdce nevzali, což asi bylo potřeba. Třeba taková Mia mě už poněkolikaté zklamala. Nuda. Šeď. Chlad. Ale to nadšení vám neberu.