Lidice (2011)

Námět ještě nedělá dobrý film, to by si měla spousta lidí uvědomit. Já jsem neviděl absolutně nic, co by mne mohlo zaujmout. Tedy zaujmout nějak pozitvně. Negativního mě toho však zaujalo až přílš. Mdlé herecké výkony (mohli však herci vůbec předvést něco lepšího, když jsou postavy napsány tak nezajímavě?), otravná hudba a především nudný děj, ze kterého si už takřka nic nepamatuji. Byl jsem moc a moc otrávený a přál si konec filmu už po pár desítkách minut. Jestli tohle má děti naučit něco z našich dějin, tak to potěš pánbůh! Slzy by to z člověka ždímat chtělo, ale ani to se (s velikým podivem) nedaří. Fail.

Vetřelci (1986)

Vetřelci jsou úplně jiným filmem než je první díl Ridleyho Scotta, avšak jsou zatraceně dobří! Těžko si představovat lepší pokračování nějakého tak podařeného filmu, jakým nepochybně byla Scottova hororová slast. Vetřelec je mému srdci bližší než Cameronovo akčňárna, ale to nic neznamená, to je jako říkat, jestli se jeden kus zlata blyští více než druhý. Polemizovat o tom, jestli James Ridleyho skutečně překonal, nebudu, protože bych srovnával nesrovnatelné. Cameron to pojal úplně jinak, což se ukázalo jako výborný tah. Sigourney Weaver byla jako Ripleyová snad ještě o fous lepší než poprvé a předvedla jeden ze svých nejlepších výkonů kariéry (a určitě nejlepší výkon ve sci-fi vůbec). Neuvěřitelné, jak dokázala zahrát například takové mateřské pudy! Žral jsem jí to každou setinku sekundy. Malá Newt a výkon Carrie Henn, to bylo také něco. Tahle mladá, nepochybně velice nadaná dívka předvedla rovněž úžasný výkon a je obrovská škoda, že si potom už nikde jinde nezahrála. Ani zbytek hereckého osazenstva nezaostává. Na motivy díla Jerryho Goldsmithe složil James Horner výbornou hudbu, atmosféra je jiná, nicméně stále správně "alieňácká", akční scény jsou prostě perfektní a dodnes dechberoucí. A napětí se dá krájet. Ať si říká, kdo chce, co chce, tímhle filmem si James Cameron zaslouží můj obdiv nejvíce. Kéž by bylo více takových akčních sci-fi!

U-Turn (1997)

Podle mého je tenhle film úžasnou kombinací Lynche, Tarantina, i samotného režiséra Stonea a hlavně pak variací na filmy noir. To je potřeba pochopit v první řadě, protože jak tak čtu, tak spousta lidí rýpe do scénáře, který se jim zdál moc ujetý (aby ne, když jsou v něm všechny ty zvraty). Ale že je všechno tak přehnané, jak je, záměrně, to některé rýpaly asi nenapadlo. Což je ale jejich škoda. Výborné obsazení, dokonce i Jennifer Lopez ujde (snad nejlepší J. Lo., co pamatuju), super hudba a zábavný scénář. Oliver Stone prostě umí.

Takoví normální zabijáci (1994)

Takoví normální zabijáci jsou prostě neuvěřitelně našlapaná, zábavná jízda a jedna z nejlepších lovestory, které kdy byly natočeny (brát s nadhledem :)). Juliette Lewis a Woody Harrelson aneb Mallory a Mickey Knox jsou prostě neodolatelní! A nevadí, že to jsou vrazi, kteří zabíjejí pro zábavu a patrně nemají žádné svědomí. Stejně je budete žrát! Oliver Stone vás svým vyprávěcím stylem buď strhne nebo pohorší. Mě (ostatně jako téměř vždy) strhnul. Stejně jako opravdu úžasný soundtrack (ať žije Leonard Cohen a The Future!), všemožné režisérovy vychytávky a několik výborných scén. A jestli někdo nepochopil, že se jedná o břitkou satiru zesměšňující dnešní společnost a hlavně vliv médií na naše životy a bere tenhle film jako akční slátaninu, která oslavuje násilí, tak to je něco jiného. Ale je to škoda, protože tenhle film umí zatraceně dobře bavit!

Mlčení jehňátek (1991)

Tohle je prostě naprostá jednička žánru! Nebo minimálně jeden z těch nejlepších thrillerů, které kdy byly natočeny. Už jako malý (já vím, děti by na to asi koukat neměli :-)) jsem byl fascinován atmosférou tohohle snímku, která je přesně podle mého gusta. Musím říct, že bylo od Akademiků dost odvážné ocenit tenhle film tolika Oscary (kolik filmů podobného rázu je získalo?) a zvláště v těch nejdůžitějších kategoriích (což se stalo po hodně dlouhé době). Nicméně je Akademie udělila oprávněně. Geniální Anthony Hopkins v nezapomenutelné roli jednoho z nejikoničtějších záporáků/zabijáků (ten hlas!), výborný výkon Jodie Foster v roli houževnaté agentky Starlingové, hudba, režie, scénář atd atd. Těch kladů je zkrátka moc a dohromady vytvořily opravdovou legendu žánru a jeden z mých nejoblíbenějších filmů.

Mechanický pomeranč (1971)

Dá se vůbec k Mechanickému pomeranči něco dodat? Není to jednoduchá podívaná, není úplně tak nepředstavitelné, že byste se mohli po jeho zhlédnutí dostat do pěkné deprese, ale stejně tak pravděpodobné je, že se v některých chvílích u něho od srdce zasmějete. Jaký by asi byl Mechanický pomeranč bez geniálního Malcolma McDowella v hlavní roli? Jaký by asi byl bez Stanleyho Kubricka na režisérském křesle, který musel mít pořádný koule, aby ho zfilmoval? Jaký by asi byl bez Ludwiga van, Viléma Tella či Singing in the rain? To už se nikdy nedozvím a ani to vědět nechci, protože s jeho podobou jsem nadmíru spokojen. Buďme za takové dílo (jedno z těch klíčových ve světové kinematografii) rádi!

Krajina střelců (2003)

Jak mám westerny i Kevina Costnera rád, tak tohle mě neoslovilo. Nejsem žádný specialista na dialogy, ale tady musím s většinou souhlasit - byly táááák šíleně nudné! V podstatě celý film je strašně utahaný. Přišlo mi to, jako by se mělo jednat o nějaké další rádoby "Nesmiřitelné", ale těm se Kevin ani zdaleka nepřiblížil. Robert Duvall je fajn, ani Kevin není nejhorší, "obrázky" také nejsou k zahození a závěrečná přestřelka patří k těm povedenějším, ale výsledek zkrátka není nic moc. Tanec s vlky miluju, ale tohle ho (nepřekvapivě) ani z dálky nemíjelo. Chtělo to zajímavější příběh, možná další Indiány, takhle je to ale bohužel za 3 hvězdičky.

Volný den Ferrise Buellera (1986)

Důkaz, že i filmy pro teenagery se dají (daly?) natočit vkusně, bez fekálního humoru. U nás prakticky neznámý film, v USA film takřka kultovní. Netřískáte se u něho vyloženě smíchy, ale některé scény a vtípky jsou prostě fajn. Navíc Matthew Broderick je jako puberťák zkrátka neodolatelný lump. Příjemná zábava, kterou můžu doporučit jako něco odlehčeného (prostě osmdesátky no).

Muži v černém 2 (2002)

Ani jednička mi nijak světoborná nepřišla, ale druhý díl je ještě tak o dvě kategorie horší. Mluvící pes mluví (není to paradox?) za vše - je to slátanina nejvyššího kalibru. Nikdy jsem úplně nevyhledával sci-fi komedie, i když někdy se to povést může (Návrat do budoucnosti), tak tady se mi potvrdilo, že to není můj šálek kávy. Pár gagů bylo vtipných, ale jinak to jako komedie nefunguje (natož jako sci-fi). Naštěstí je to krátké, takže netrpíte až tak dlouho.

Pátek třináctého (1980)

Já jsem nikdy nebyl fanda do hororů, ale sem tam taky dokážu ocenit nějaký žánrový příspěvek, zvláště ty z kategorie "hororová klasika" bývají většinou povedené. Ne však tenhle údajně "kultovní" horor. Přišlo mi to laciné, debilní, skoro amatérské. A hlavně mi to nepřišlo ani náznakem děsivé. Vidět tenhle film na nějakém táboře, tak by mi možná (ale to je zatraceně velké možná) běhal mráz po zádech, ale takhle jsem se mohl jenom smát. A to tvůrci asi nezamýšleli.