Van Helsing (2004)

Boří a ničí to veškeré jedinečnosti hororových postav tím, že je to splácá všechny dohromady do jednoho filmu - to je Van Helsing. Upír, vlkodlak, Frankenstein. Když se ale nad to povzneseme a nebereme to jako urážku postav, které jsme měli rádi, je tento film celkem koukatelný. Jde o stejný žánr jako třeba Blade. Efekty a děj je udělaný jednoduše a koukatelně. Je to prostě taková pohádková blbost na oddechnutí, samozřejmí je od začátku konec ve formě HappyEndu. A já říkám, že takovýhle pohádek by klidně mohlo vznikat více, musí se to však dobře umíchat ne jako třeba Liga výjmečných

Arachnofobie (1990)

Nic moc z kterého se pro člověka se strachem z pavouků může stát celkem děsivý film. I já se trochu bojím pavouků... A rozhodně ze všech těch živočichů, kteří se do hororů dostali je pavouk pro mě to nejhororovatější.

Rosemary má děťátko (1968)

Film začíná perfektní hudbou. Spočátku se film trochu vleče, ale od doby kdy začne Rose očekávat dítě se to rozjede, ale pak to zase pro mě nepochopitelně zbrzdí (těhotenství se stabilizuje). Konec je výborný a já se nemohu nepozastavit nad tím, že se mi poslední dobou zdá, že čím starší horor tím lepší konec. Přitom konec pro horor je tak snadný, prostě to musí skončit hororově a né romanticky nebo happyendem. Tady se konec vydařil. Nejvíc jsem rád asi za to, že celkem známou herečku Miu Farrow si konečně mám možnost spojit s nějakou její rolí, ve které se mi líbila a budu si jí dozajista pamatovat. I když pěji chválu, na úplný top horor mi něco chybělo. V tomto filmu zlo teprve přichází a věští příchod velkolepých hororů týkajících se tematiky příchodu Satana, Antikrista, Damiena, AntiMesiaše nebo čeho všeho ještě a já věřím, že naleznu ještě lepší a hrůznější film. Tento ode mne dostává silné 4 hvězdičky, protože ač jsme se dočkali dokonalé a i zlé hry na Rose, tak šlo pouze o spiknutí a mystifikaci jedné těhotné a zlo se projevilo jen v náznakách (Rose má dobré chuťě, když je těhotná).

Pasťák (1968)

Velice příjemné nahlednutí do instituce zvané Pasťák. Tohoto pojmu jsem ještě já jako malé dítě slíchal jako hrozbu. Šlo o místo kam údajně posílali zlobivá a neposlušná děcka. V dnešní době již zařízení podobného typu dá se říci není, protože školství prošlo jistou reformou a žáci jsou rozřazovány do škol podle příslušné mentální úrovně a pro žáky s poruchami chování jsou pak vyhrazeny samostatné zařízení. Zde je zřejmé, že dříve tomu tak nebylo a žáci s různými typy postižení (samozřejmě spíše lehčí) končili z důvodu nedostatečné a nesprávné výchovné a vzdělávací péče ve stejném zařízení jako žáci s poruchami chování, s neústou k autoritám a se špatným hodnotovým systemem. Taková zařízení tudíž měla velice problematickou klientelu dětí a od vzdělávání a výchovy se opouštělo a vše se řešilo prací. Taková malá exkurze do toho jak to dříve chodilo s dokonce velice pro mě šokujícím koncem. (Předchůdce filmu Bastardi) ZA zmínku stojí i hvězdné obsazení a asi nejlepší role Jiřího Krampola!

REC (2007)

Krásných 78 minut. Až by si člověk přál více. Film graduje, má spád a šťávu. Velice příjemné je pojetí kamery, které Vás vtáhned do děje. Z hasické stanice se rychle dostanete na výjezd a pak už film nabírá rýchlá spád. Nejde o hrůzu tajemnou spočívající na představivosti a fantazii, psychickém trýzění. Jde o zombií horor, který stojí ve svém žánru v popředí. Nenaleznete zde trapné snahy o vtipné odlehčení situace či dokonce ubohou moderní snahou o kombinaci žánru komedie a horor. Neběhají zde ani stovky mrtvých v postapokaliptickém světe (což taky není vždy na škodu :-) ) a netrhají zbylé přeživší na kusy, z kterých pak vytíká hektolitry krve. Vystačíte si v jedné budově, se skupinkou lidí, a myslím, že se budete bát!

Hellraiser: Pekelný svět (2005)

Tento film začal tedy velmi špatně. A to tak špatně, že první polovina filmu by si ode mne zasložila hodnocení odpad.Hanění mystického Pinheada partičkou puberťáků, to fakt nee. Po půlce ukrutného trápení jsem se smířil s tím, že serie Hellraiser se pokouší opět o něco nového a nebudu to soudit tak zbrkle. Druhá polovina filmu je pak celkem příjemně koukatelné průměrné psycho, které má však k úspěšným dílům celé serie hodně daleko. Od zhruba tří čtvrtin filmu mi hlavou běžela myšlenka předpokládaného konce. Odhadl jsem to kupodivu dobře a odsunutou roli Pinheada jsem trefil. To pro mne je vždy velkým sklamáním, když uhodnu zdánlivě šokující zápletku. Příjdu tím o překvapení. Přesto jsem však byl celkem potěšen. Kdyby film po tomto prvním finále skončil a hroby zůstali zakryté film by jako psychothriller mohl být myslím i celkem úspěšný. Bohužel pak posledních pět minut film degradovalo zase o stupínek níže. Takže pulfilmu odpad, čtvrtina filmu 3 hvězdy, a na celkem slušně vymyšlený psychofilm uměle hororvě nastavený konec je opět odpad. Zavěrečný verdikt zní slabé dvě hvězdy a myslím, že by se nemělo s uspěcháváním serie Hellraiser pokračovat tak rychle. Správná a původní myšlenka již byla několikrát pozměněna a do serie se dostali i filmy, které opravdu s původním Hellraiserem už nemají moc společného (a těch pár minut na konci to nezachrání). Tak a hurá na poslední díl a Hellraiser maraton bude ukončen. Každopádně tento díl se bohužel zařadil jako jeden z Hellraiserů, na který nemá cenu se dívat v krátké budoucnosti znovu. PS.: Obsah od oficiálního distributora, je příkladem naprosté mistifikace diváků. Děj je naprosto, ale naprosto o něčem jiném.

Hellraiser: Prophecy (2006) (amatérský film)

Nevím jak se tento krátkometrážní amaterský snímeček dostal na csfd, ale hodně delších filmu by se z něj mohlo učit.. :-) Myslím si, že na přízvisko amaterský dost kvalitní práce. Ale mohl by být i lepší, jen si hrát se záběry a děj tvořit kamerou a ne dialogy, na tak krátky film mi přišli zbytečné.

Hellraiser: Návrat mrtvých (2005)

Z Hellraisera se pro mě začíná stávat dosti nevyrovnaná serie. Jeden díl je lepší jeden horší, čímž mě vlastně tahle serie udržuje při životě a snad ji i dokoukám. Jsem u sedmého dílu a jsem nadmíru potěšen. Tento díl je svoji zápletkou trošičku překombinovaný, ale kdo hledá ten najde a já našel co jsem hledal. Pokračuje schizofrenní zápletka jako v dílu šestém, kdy hlavní hrdinka se pohybuje na hranici reality a fantazie. Nakonec člověk zjistí, že te reality až tak moc nebylo. Z celé serie snad nejdokonalejší ukončení celého dílu, kde se tvůrci podařilo zkloubit dobrý a špatný konec téměř mistrně. I když bohužel či bohudík nemají démoni z kostky ve filmu tolik prostoru, na závěr to možná stačí. (5,1,2,7,6,3,4)

Hellraiser: Vyslanec pekla (2002)

Bohužel démoni jsou odstrčení stranou za silně schizofrenní zápletku, která však není zas tak od věci. Uznávám je to trochu zmatečnější, ale neztratil jsem se v tom úplně. Hodně příjemných psycho momentů a celkem průměrný horůrek se slabším finále.

Hellraiser IV: Bloodline (1996)

Do celkem podařené serie se vloudil zmetek. Tohle nebrat. Jediné co na tomto filmu stojí za shlédnutí je první povolání démona rádoby jakýmsi rituálem. Za ten ta jedna hvězdička. Jinak se ptám: Proč něco takového? Proč děj něčeho svého, nadpřirozeného a mystického umisťovat na vesmírnou loď? A ukončit to tááááák příhodně pro nějaký fantastickokomickoromantický film a nikoli pro horor? Naštěstí jsou díly Hellraisera prakticky nenávazné a jediné co stačí je přimhouřit oči, Hellraiser z roku 1996 smazat a jít dál a doufat, že zbytek celé serie nebude ještě horší, protože bych asi neměl ani sílu ji dokoukat.