Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Komedie
  • Krimi
  • Drama
  • Akční
  • Dokumentární

Oblíbené filmy (10)

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Jedná se o první díl trilogie Pána prstenů z dílny režiséra Jacksona. Nedostal sice Oskara za nejlepší film roku, tak jako třetí díl, pro mě je ale nejlepším filmem vůbec. Jako fanoušek Tolkiena se nejpve musím vrátit do roku 1994, kdy jsem poprvé hltal celou knižní trilogii. Pak jsem se k ní samozřejme ještě nejednou vrátil. V roce 2001 jsem se dozvědel, že se na nás chystá zfilmovaná podoba LOTRa. Každý rok jeden díl, každý bude mít 3 hodiny. Začal jsem prolézal všechny dostupné zdroje na internetu, abych si čekání na premiéru zpříjemnil. Předem bylo z reakcí zřejmé, že existují dva tábory fanoušků. Pro jeden bylo nejdůležitějsí co nejdokonalejší az puntíčkářské dodržení knižní předlohy. Pro druhý bylo hlavní, aby Jackson předložil skvělý film, jednalo se přece o zfilmování kultovního fantasy díla. První tábor byl s kritikou na koni, protože odchylek od knihy bylo opravdu hodně. Největší svatokrádeží bylo vynechaní postavy Toma Bombaldina, mocné ale od příběhu izolované postavy. K druhému táboru se hlasím já a musím konstatovat, že takle povedený Hobitín, půlčíky, trpaslíky, elfy ale i vše ostatní v celém tříhodinovém úvodu LOTRa jsem nečekal. Musel jsem si Společenstvo pustit ještě tak 3-4x, abych se nasytil.

Vykoupení z věznice Shawshank

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Vězení tříbí charakter, zvláště když Andy (Tim Robbins) balancuje mezi vězni a dozorci a musí vyhovět všem. Udrží si tvář před nejlepším přítelem, brutálním dozorcem i zkorumpovaným ředitelem. Příběh obsahuje báječné obraty a spojuje drama s jemnou komedií. Závěrečná část je vskutku strhující.

Magnolia

Magnolia (1999)

Je to mozaika příběhů, propletených příběhů. Všechno se děje jaksi náhodně, ale motto celého filmu je: "Tohle už nemůže být náhoda". Je to stupňovaná podívaná...drobné nehody až tragédie, které přináší život...spousta emocí. Nejprve se příběhy rozehrávají , ale pak se dostanou do bodu, kdy se postavy rozhodnout jednat - většinou zoufale, ale to ani nevnímáte, je to přirozené. Perfektní song Wise Up tuhle část nejen podkresluje, ale postavy si ho i sami zazpívají. To je působivý předěl, od nějž jsou scény sestříhané nějak rychleji a vše se řítí k závěru. A nakonec udělají logickou tečku pršící žáby...

Rudovous

Rudovous (1965)

Zatím můj nejsilnější filmový zážitek od mistra Kurosawy. Ředitel nemocnice Rudovous (Toširo Mifune) je skromný, empatický, charismatický a autoritativní člověk, který dává pacientům a lékařům i v bezútěšném nemocničním prostředí smysl života.

Kmotr

Kmotr (1972)

Velkolepý příběh italské mafiánské rodiny Corleonových žijících v New Yorku. Klasika, ze které čerpají všechny gangsterky, které za něco stojí. Až dokonce filmu jsem nepoznal mladého Al Pacina ani Dianu Keaton.

Sanjuro

Sanjuro (1962)

Potulný nájemný samuraj Sandžúró se doslova ujme skupiny nezkušených mladých samurajů, aby jim pomohl osvobodit jejich pána ze zajetí. Sandžúró nedává najevo své city, je přímý, drsný a chladně uvažující, navíc mečem vládne jako žádný jiný.

Mluv s ní

Mluv s ní (2002)

Na nemocničním oddělení leží 2 ženy v kómatu - tanečnice a toreádorka. S toreádorkou tráví čas a stará se o ni přítel, tanečnici opečovává ošetřovatel, který k ní chová více než profesonální city. Každý den jí dlouze vypráví a provádí masáže a kosmetiku, neboť věří, že žena vše vnímá. Příteli toreádorky radí "Mluv s ní", protože věří v sílu této terapie. Psychologie a mezilidské vztahy jsou stěžejními prvky stejně jako v jiných Almodóvarových filmech. V druhé polovině filmu nastávají překvapivé zvraty.

Matrix

Matrix (1999)

Svět strojů - pánů a lidí - otroků sloužících jako baterie - to je Matrix. Stěžejní scény jsou příchod Nea na vesmírnou loď, Neova metamorfóza, kung-fu souboj s Morfeem, přestřelka s vojáky ve foaje a všechny souboje s agentem Smithem. Film, co nutí člověka přemýšlet i po jeho skončení.