• Thriller

Noc v muzeu 2 (2009)

Je neskutočné, akým spôsobom sa Levy dokáže plaziť tak alibisticky po zemi, len aby niečo nepokazil. Všetko je tak uhladené a mnohokrát v miestach akcie nepotrebne komunikačné, a v následných komunikáciach neraz hluché a prázdne... No nič, trikovo dobre zvládnute, zopár zábavných a vtipných postavičiek úprimne rozosmeje. Dospelého neurazí, ale ani nenadchne, deti si prídu na svoje, no rovnako si tu nájdu aj nepotrebné pasáže, ktoré ich nezaujmú. Humor sa drží na hranici reálnej infantility a postpubertálneho virtuálneho ejakulátu. Nič čo by som pochválil, okrem Amy Adams a prehrávajúceho Azariu aj herecky nevýrazné. O chlp slabšie ako predchodca.

Noční můra (2006)

Mysteriózna báchorka tváriaca sa viac, než v skutočnosti je. Predovšetkým obsah je viac-menej klišovitý a relatívne nezaujímavý. Akýsi detektívny príbeh okorenený s dávkou fantaskna. Čo oceňujem, je podaná forma a atmosféra. Asif Kapadia patrí rozhodne k tomu pozitívnemu, čo táto snímka prináša. U jeho postupného budovania tajomnej atmosféry a rozohraniu bizarnej detektívky, ktorá diváka takmer celý film drží v napätí a núti ho aj po niekoľkých desiatkach minút k šteklivej otázke, o čom to vlastne celé bude, mi neprekážali ani nevýrazní herci. Aj napriek tomu, že samotný záver nám vloží do roztrúsenej puzzle poslednú skladačku, a kde sa kruh uzatvára, vyšiel naprázdno a premárnene, a potvrdil mi, že príbeh by sa viac hodil na obrazovky napr. takého Hallmarku, než na veľké plátno.

Noční volání (2006)

Atmosferické! Len akosi vycucané z prsta. V každom prípade je to od začiatku do konca zaujímavé, a aj keď sa jedná o banálnu dejovú líniu, má to celkom slušné grády. Až sa zdá neuveriteľné, že sa dalo na základe tejto historky, ktorú by mnohí odignorovali aj na titulkoch bulvárnych plátkov, nakrútiť taký sugestívny filmík. A celkovo priaznivému výsledku pomáhajú herecké výkony Robina Williamsa a hlavne, Toni Collette.

Obyčejní hrdinové (2004)

Zaujímavá snímka o priemernej americkej rodine a ich problémoch. Takýchto filmov bolo už neúrekom, ale tento rieši neľahké životné osudy s nadhľadom a jemným humorom, kdeždo u iných snímkov sa to zvrháva na slzopudný doják a tragickú melodrámu. Vysoko nad priemerom ho však držia predovšetkým skvelí herci.

Odstřelovač (2007)

Nemyslím si, že Shooter je strata času. Fuqua má svojský vizuálny cit, ktorý nezriedka prekračuje hranice únosnosti (dlhé detailné zábery), ale na druhej strane dokážu ulahodiť divákovmu oku. Ďalšia vec: úmorná dĺžka! Ano, vyše dve hodiny bolo v tomto prípade viac ako akurát, ale našťastie to malo svižnejšie tempo ako Slzy slnka. Herci sú dobrí. Či už presvedčivý exvojak Wahlberg, alebo temným šeptom rozprávajúci charizmatický Glover. Celkove je to film, aj napriek neoriginálnemu príbehu, atraktívny, ktorý vynikne hlavne na veľkom plátne.

Oheň v oblacích (1993)

Atraktivita filmu, aj keď silne televízne pôsobiaceho, vychádza z námetu podľa (vraj) skutočných udalostí. Spracovanie je dosť problematické, priemerné po scenáristickej aj režijnej stránke. A hlavne, nepôsobí to veľmi vierohodne. Spomienky na udalosť obete sú trochu pritiahnuté za vlasy, a aj keď neviem, aká je skutočná pravda okolo tejto historky, silne to zapáchalo kalkulom a inšpiráciou z iných hororových a scifi klasík. Herecky je to silne nezaujímavé, niet sa s kým zžiť a sympatizovať, jediná skutočná postava bol záporácky načrtnutý Sheffer, ostatní dostali buď málo priestoru alebo im chýbala charizma. Pravda, ako som už písal, scenár im veľa príležitostí nedával, nakoľko sa sústredil predovšetkým na jednu postavu, ktorú hral Robert Patrick. A po zhliadnutí tejto sci-fi drámy som sa presvedčil, prečo je tak často považovaný za neherca.

Oko (2002)

Originálny príbeh, mrazivé strašidelné scény, decentné herecké výkony. Ale dialógy sú nie vždy nabité potrebnou iskrou, scenár vedie príbeh do katastrofického a pre mňa za vlasy pritiahnutého konca, kde si tvorcovia neodpustili zbytočné naturalistické zábery, ktoré pôsobili na celkový dojem filmu ako päsť na oko.

Old Boy (2003)

Záhadný začiatok sa postupne mení na survival thriller, aby sa nakoniec z toho celého vykľula strhujúca dráma. Ani neviem, ako sa to všetko tvorcom podarilo, ale tento miš-maš funguje na jednotku. Pre mňa jasný verdikt: Unforgetable!

Oliver Twist (2005)

Romanského prístup k látke ma potešil. Výborná adaptácia románu.

Oni přicházejí (2002)

Zručne natočená blbosť, v ktorej je zopár strašidelných a lakacích scén. Na neskorý nudný večer ideálna zábava.