• Thriller

Rec 2 (2009)

Pokračovanie skultovnelého hororu si na seba uplietol bič. Na jednej strane sa nesnaží rozvýjať zápletku do očakávateľných a podľa niektorých fanúšikov, priehľadných až nudných vôd skostnatelého zombie hororu, no snaží sa to robiť za každú cenu. Posunutie príbehu do mysteriózna až naznačované sci-fi, jedných poteší a druhých sklame. Tieto dva tábory Balaguero a Plaza dokonale rozpolili a stoja si proti sebe. Čo sa týka príbehu, ničím neprekvapí, tvorcovia nás hodia ihneď do akcie. Postupné budovanie atmosféry z jednotky je fuč. A predpokladám, že tento sequel je len akýmsi premostením do trilógie. Avšak samoúčelne narvať do príbehu tínedžerov, ktorí príbeh nikde neposúvajú, ba dokonca ani nevieme ich ďalší osud, je tak trochu päsťou na oko. Aj z pohľadu logiky. Veľa ukričaných dialógov, zbesilá akcia, množstvo krvi aj čierneho humoru ešte geniálny horor neurobia.

Repo Men (2010)

Velmi zaujímavý námet, nie tak z hľadiska originality ako rozvinutia danej látky, ktorá akoby dávala Dickovi na frak a nie ho citovala. Rozhodne je to miestami až príliš cynické a brutálne. Ano, krvou a čiernym humorom sa tu nešetrí a aj Sapochnikova forma doplnená trefným soundrackom a taktiež veľmi slušnými hereckými výkonmi potešia. Avšak na to, aby dosiahol kvalít Minority Report či Blade Runnera mu chýba to podstatné: scenár. Ten je šitý veľmi horúcou ihlou, kde si mnoho kľúčových situácii či dialógov až príliš šliape na päty a jazyk, čiže tým pádom degradujú výrazné klady filmu. Takto je to len nezámerné béčko, ktoré balansuje medzi regálmi v DVD požičovniach a veľkým plátnom, čo je vzhľadom na aktuálnosť sociálneho tématu, ktorú film viacmenej úspešne karikaturuje, veľká škoda. Apropo, Alice Braga je okrem toho, že je talentovaná herečka, aj krásna žena :)

Rivalové (1996)

U Sandlera neexistuje stredná cesta, buď ho milujete alebo neznášate. Jeho buranskí jednoduchí hrdinovia jednoducho nedovolia sa na neho pozerať okom bežného diváka. Čo sa týka tejto komédie, je to celé postavené na prostičkom ale účinnom humore, ktorý na prvé zhliadnutie ponúka veľmi slušnú porciu zábavy, kde sa nik nezaoberá tým, ako to skončí, ale ako sa k tomu dopracuje. Sandlerov po všetkých stránkach nekorektný humor slávi úspechy a Happy Gilmore je jednou zo štartovacích mét k jeho momentálnemu statusu. Takže z môjho pohľadu je tento kúsoček typický guilty pleasure, ku ktorému sa hlasno hlásiť nebudem, ale nepopieram, že som sa bavil skvele.

RocknRolla (2008)

Nie je to best of Ritchie, ale poctivá gangsterská zábava, viac konverzačná, než akčná. Je tu mnoho postáv, z ktorých si každý môže vybrať, komu môže fandiť. Herecky je to zvládnuté na výbornú, škoda však menšieho priestoru niektorých charakterov a naopak, niektoré dostávali priestoru až neúmerne veľa, čím chcem napísať, že mi boli nesympatické. No, vec názoru. Ale do necelých dvoch hodiniek natlačiť toľko minipríbehov, ktoré všetky spolu súvisia, si logicky vyžiada svoju daň. Charizmatický Mark Strong. 70%

Rodinná dovolená a jiná neštěstí (2006)

Neviem, či to bol Sonnenfeldov zámer, alebo sa mu to stalo nedopatrením, avšak táto rádoby komédia sa tvárila až príliš "snobsky". Nikdy som nežral Sonnenfeldov štýl, a čo ma najviac štve, že sa tentoraz do jeho pseudo-filozoficko-komediálnej pasce chytil môj obľúbenec Robin Williams, ktorý sa tu očividne trápi a pôsobí tu ako slon v porceláne. No najviac ma zamrzel fakt, že som sa za celý film zasmial maximálne 2 krát, pretože drvivá väčšina komických situácii pôsobila ťažkopádne a hlavne, boli bez vtipu. Veľké sklamanie.

Rok jedna (2009)

Hrubozrnný a fekálny humor? Paródia? Toto nie je Ramisova parketa. Režisér inteligentných a nezabudnuteľných komédií 90tych rokov sa tentokrát riadne uťal. Problém však nespočíva len v scenári a často nemiestnom humore, ktoré pri tomto tematickom potenciále pôsobilo naozaj ako prasa v obývačke. Totiž ani réžia nevylepšuje nič a Ramis nevie kade kam, príbeh posúva náhodne a viacmenej len lepí gagové situácie či samoúčelné vtípky (veľmi mi to miestami pripomínalo Kameňák) na chaotický dejový chod, kde 1 jednu podarenú scénu strieda mnoho úplne mimo obraz (aspoň môj, v tomto mi to príde ako chudobnejší Brooksov History Of The World) . Ani plno známych hereckých tvári tu nemá čím zaujať a čo okoreniť. S výnimkou Blacka, ktorý tu mnoho zachraňuje a Platta. A tak musím záverečné zhrnutie napísať do jediného krutého faktu: Apatow s príchuťou Zuckera nie je moja šálka kávy.

Ryeong (2004)

Milujem ázijské horory. Sú iné ako americké, no v poslednom čase mám pocit, že sa formálne stále opakujú a nemajú čím prekvapiť, a jediné čo ma na nich vždy fascinuje, je atmosféra. Nie inak je tomu aj u tohoto hororu. Avšak zo začiatku pomalé tempo neskôr prechádza v strhujúcu detektívnu drámu, keď som mal miestami pocit, že sledujem Kruh strihnutý s Mementom. Moje 4 hviezdičky nie sú najpevnejšie, ale aj vďaka výbornému hereckému výkonu hlavnej predstaviteľky si myslím, že aj tento ďalší aziatský príspevok medzi horory môžem považovať za nadpriemerný.

Saw: Hra o přežití (2004)

Dobrý nápad, priemerné spracovanie, slabí herci. A mne to osobne pripadalo ako výrazný kalkul od tvorcov, ktorí sa snažili priživiť na trendových filmoch tohoto žánru poslednej doby, ako napr. Sedem, resp. Šiesty zmysel. Už od samého začiatku viete, čo sa bude diať, a zhruba ako sa to bude diať. Tí bystrejší prídu aj na to (samozrejme v priebehu filmu, a pred tou slávnou pointou), kto je za tým všetkým, a tí ešte bystrejší uhádnu aj koniec. Môžu im samozrejme zamotať, prípadne popliesť hlavu niektoré nelogické pasáže v priebehu filmu, ako napr. návšteva vrahovej "kancelárie", či správanie únoscu, avšak v každom prípade vám bude po pár minutách jasné, že tento film stavia na efekte. Herecké výkony nie sú žiaľ veľmi presvedčivé a na režisérovi je síce vidno zapálenie pre jeho tvorbu, avšak zároveň je vidno aj jeho neskúsenosť. V niektorých sekvenciách priam exceluje, zvláda nápätie a do určitej miery aj tajomno. Ale v kľúčových okamihoch filmu, ako napr. v závere, príliš tlačí na pílu, šokujúce zvraty sú na sebe nahustené a divák často len nechápavo zíza na obrazovku, a zároveň nechápe čo to vlatne má pred sebou a zúfalo sa snaží tú predchádzajúcu skladačku zložiť už aj so záverečným návodom. Priehľadné, ale fungujúce.

Sázkař (1989)

Dreyfuss v úlohe nenapraviteľného gamblera je vážne k popukaniu.

Scary Movie 3 (2003)

Nie veľmi podarená paródia. Po chytľavom traileri som sa naň tešil, ale výsledok je sklamaním. Zopár vtipných scén (narátal by som ich na prstoch jednej ruky) ešte dobrú paródiu nerobí, hlavne keď pod snímkou sú podpísaní takí nádejní tvorcovia. Takže zase nuda, nuda, nuda...hmmm , asi už starnem.