EXODUS: Bohové a králové (2014)

Typický epos Ridleyho Scotta. Precízna a sústredená réžia, krásne prostredie a scenérie, solídne herecké výkony a príbeh, ktorý pozná skoro každý. Vadilo mi, že niektoré aspekty deja boli len povrchne podané a iné zasa zbytočne naťahované. Taktiež potenciál viacerých hercov ostal nevyužitý. Vedel by som si predstaviť Director´s Cut s dĺžkou aspoň troch hodín a filmu by to iba prospelo.

Velká ryba (2003)

Rukopis režiséra Tima Burtona mi nikdy úplne nesedel. Jeho uletená vizuálna stránka kombinujúca temné a komediálne prvky na mňa pôsobila až moc divne. V tomto filme sa držal na uzde a vyrozprával pomaly plynúci príbeh s rozprávkovým presahom, ktorý podáva pozitívne myšlienky prostredníctvom svojich postáv. Divák po celý čas zisťuje ako to vlastne bolo so životným príbehom Edwarda Blooma, aby sa v emotívnom závere dozvedel, že niekedy na zachovanie kúzla príbehu je najdôležitejšia jeho interpretácia. Určite sa jedná o najlepší kúsok tvorcu.

Logan: Wolverine (2017)

Konečne sme sa dočkali kvalitného filmového spracovania tejto komiksovej postavy. Jedná sa o svieži, brutálne akčný, depresívny film, v ktorom fungujú medziľudské vzťahy a kde hudba dotvára už tak dusnú atmosféru. Vadilo mi pár maličkostí v podobe slabšieho záporáka alebo trošku dlhšej stopáže, ale to všetko sa dá odpustiť nakoľko takto nevšedný, epický a temný komiksový film tu už dlho nebol.

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

Návrat Mela Gibsona na režisérsku stoličku vo veľkom štýle. Samozrejme dalo by sa filmu vyčítať viacero vecí ako slabšia prvá polovica, občasný pátos, niektoré zjednodušené momenty a náboženský podtón. Všetky tieto nedostatky, ale prekrýva vynikajúca réžia, kvalitný herci, krvavo brutálne akčné scény a príbeh, ktorý dokáže chytiť za srdce.

Příchozí (2016)

Perfektne zrežírované sci-fi. Fascinovalo ma ako realisticky bol zobrazený stret ľudskej civilizácie s mimozemskou. Príbeh je emotívny a spočiatku mierne chaotický. Postupne sa začnú budovať vzťahy medzi postavami a odkrývať dejové súvislosti. Nakoniec do seba všetko zapadne a predošlá dejová linka dostane úplne iný rozmer. Jedinú výhradu mám voči záveru, ktorý je na môj vkus až moc doslovný a zbytočne naťahovaný. Nič to však nemení na fakte, že sa jedná o doposiaľ najlepšie dielo Denisa Villeneuva a jeden z najlepších filmov roku.

Láska nebeská (2003)

Oddychová vianočná komédia so skvostným hereckým obsadením. Výborná príbehová mozaika spájajúca viacero dejových línií, ktoré sú dovedené do zmysluplného záveru. Už len kvôli navodenej atmosfére sa film oplatí vidieť každý rok.

X-Men: Apokalypsa (2016)

Vôbec nie tak zlé ako to vykresľujú tunajšie komentáre. Singer si dokázal udržať kvalitu. Akurát to nie je tak prepracované ako predošlé dva diely, ale trochu povrchnejšie. Postavy sú stále skvelé a vzťahy fungujú. Príbeh rýchlo odsýpa a nuda nehrozí. Záporák je solídny. Je to príjemná komiksová jazda, ktorá stále baví.

X-Men: Budoucí minulost (2014)

Singerov veľkolepý návrat. Spojenie starých aj mladých predstaviteľov postáv, temný osudový príbeh, retro atmosféra sedemdesiatych rokov, precízny scenár, rýchle tempo a Quicksilverova kuchynská scéna. To všetko robí z tohto filmu perfektnú záležitosť nielen pre fanúšikov série, ale aj diváka neznalého predošlých dielov.

X-Men: První třída (2011)

Oživenie série X-Men, ktoré už zúfalo potrebovala. Réžie sa ujal Matthew Vaughn, ktorý filmu dodal odľahčený a zábavný rozmer, ale nie na úkor kvality ako to bolo v X-Men: The Last Stand. Charaktery sú vykreslené vynikajúco a nová krv sérii prospela. Príbeh je perfektne štylizovaný do obdobia studenej vojny. Efekty síce nie sú vždy dokonalé, ale svoju úlohu plnia výborne. Záporák je skvelý a vyvrcholenie filmu epické.

Interstellar (2014)

Nie je to dokonalé, ale aj napriek tomu nemôžem inak. Je to film, ktorý oplýva tak úžasnou dobrodružnou sci-fi atmosférou, že mu pri každom pozretí podľahnem. Herci sú na vysokej úrovni, réžia si plní úlohu výborne a scenár je až na pár zaváhaní skvelý. Príbeh má myšlienku a dĺžka filmu vôbec neuberá na kvalite. Práve naopak. Po skončení som mal chuť pustiť si to znova.