Blade Runner 2049 (2017)

Od prvej do poslednej minúty ma film pohltil. Užíval som réžiu, hercov, atmosféru, efekty, kameru a prostredie. Pomalé tempo mi vôbec neprekážalo. Problém nastal po skončení filmu a uvedomení, že ani za tých 160 minút sa dej filmu nestihol dostatočne venovať detailom ohľadom nastolenej doby, hlavného záporáka, novej generácii replikantov a veľa otázok nechal nezodpovedaných. Určitým spôsobom to bol možno aj zámer tvorcu, ale po finančnom neúspechu filmu v kinách pochybujem o prípadnom pokračovaní.

Liga spravedlnosti (2017)

Veľmi rozporuplný film. Zakomponovanie Jossa Whedona do procesu tvorby nebola dobrá voľba. Film je náladovo nesústredený, príbehovo nasilu pozliepaný a krátky na to, aby vtiahol do deja a predstavil nové postavy. Záporák je úplne nevyužitý a pôsobí ako CGI monštrum bez charakteru a motivácie. Hudba je oproti predošlým DC filmom nevýrazná a nemá žiadny motív, ktorý by zaujal. Dokonca ani Ben Affleck ako Batman mi už neprišiel tak dobrý ako v BvS. Ostatné postavy sú len načrtnuté a nedozvieme sa o nich skoro nič. Na druhú stranu tu máme dostatok akcie takže film aspoň baví a rýchlo ubehne. Celkovo by som to zhodnotil ako slabší film DCEU, ktorý doplatil na to, že sa snažil až moc podobať Marvelu.

Strážci Galaxie Vol. 2 (2017)

Po technickej stránke perfektné v každom detaile. Masky, efekty, herci, prostredie, akčné scény to všetko tu funguje na výbornú. Bohužiaľ príbeh ma neoslovil a prišiel mi ako klasický marvelovský produkt pre masy, ktorý je už obohratý. Občasný prvoplánový humor išiel mimo mňa. Záver je síce patrične emotívny, ale prvý diel mi aj napriek tomu prišiel ucelenejší, zábavnejší a celkovo lepší.

Kmotr (1972)

Nesmrteľná klasika, na ktorej nenachádzam absolútne žiadny kaz. Herecké výkony sú natoľko presvedčivé, že diváka okamžite vtiahnu do deja. Príbeh je prevedený z knižnej predlohy dokonale. Je to veľmi realisticky podané, fantasticky zrežírované, atmosférické a v určitých scénach poriadne krvavé. Hlavná zvučka je legendárna.

Dunkerk (2017)

Vykreslenie charakterov postáv alebo zložitý príbeh tu nehľadajte. Hraje sa tu na úplne inú strunu. Režisérovy ide o navodenie beznádejnej atmosféry zo vzniknutej situácie a diváka necháva v napätí do úplného konca. Aj napriek tomu, že je film prakticky bez krvi tak psychický nátlak je natoľko intenzívny až na to celkom zabudnete. Pochvalu si ďalej zaslúžia herci, praktické efekty a hlavne rozprávanie príbehu. Samostatnou kapitolou je soundtrack od Hansa Zimmera, ktorý je fantastický a rozbúši srdce aj v pokojných scénach. Christopher Nolan opäť dokázal, že je špičkový režisér a jeho diela sú filmové udalosti.

X-Men: Poslední vzdor (2006)

Zmena režiséra sa nakoniec odzrkadlila aj na kvalite snímku. Prístup, ktorý zvolil Ratner je povrchný a veľmi rutinérsky na to, aby uspokojil priaznivcov Singera. Postavy už nemajú hĺbku ako v predošlých dieloch a sú skôr ladené do polohy figúrok, ktoré sa podriaďujú príbehu. Akcia je do polovice filmu vcelku vydarená, ale vo finále strašne odbitá. Ako celok film pôsobí omnoho slabším dojmom než jeho predchodcovia a nastoluje otázku ako by to dopadlo keby sériu neopustil jej pôvodný tvorca.

X-Men 2 (2003)

Pokračovanie, ktoré sa kvalitatívne posunulo ešte vyššie. Pribudlo viac postáv, vzťahov, zvratov, akcie, efektov a dej je taktiež prepracovanejší. Je až radosť pozerať ako si dal režisér záležať na vykreslení a motivácii jednotlivých postáv, ktorých chovanie je opodstatnené a logické. Tento film sa radí medzi najlepšie komiksové adaptácie.

X-Men (2000)

Film vznikal v období keď si komiksový žáner ešte hľadal smer, ktorým by išiel. Singer vsadil na realistický štýl s dôrazom na psychológiu postáv a to sa mu vyplatilo. Postavy a ich predstavitelia boli zvolený fantasticky. Akčné scény sú strhujúce, efekty na danú dobu kvalitné a príbeh pekne otvoril X-Men ságu.

Push (2009)

Režisér McGuigan je veľmi talentovaný o čom svedčia jeho predchádzajúce počiny. Toto mu úplne nevyšlo. Námet je zaujímavý, ale jeho spracovanie ostalo len v povrchnej rovine. Herci sú slušne zvolený a hrajú obstojne. Akčné scény ujdú, ale dalo sa z nich vyťažiť viac. Scenár mohol mať väčší rozsah, detailnejšie rozoberať jednotlivé postavy a ich schopnosti pričom by sa pokúsil vytvoriť mytológiu s prísľubom pokračovania. Príbeh si to proste žiadal. Takto film ostáva ako akčná jednohubka, ktorá mohla byť omnoho lepšia.

Matrix (1999)

Revolučný sci-fi snímok, ktorý bol v dobe svojho vzniku nadčasový a doteraz ostáva jedným z najlepších. Spôsob akým sú tu natočené akčné scény je neuveriteľný. Ohýbanie reality vyráža dych. Príbeh je dotiahnutý do dokonalosti. Má to štýl, tempo, spád, dynamiku, skvelých hercov a výborné efekty. Povinná jazda pre každého milovníka filmov.