Agatha Christie's Poirot - Sloni mají paměť (2013) (epizoda)

V tomto příběhu čekají Hercula Poirota hned dva případy k vyřešení. Tím prvním je vražda psychiatra doktora Willoughbyho v jeho vlastním institutu a tím druhým je smrt manželů Ravencroftových, u kterých není jasné jestli se jednalo o vraždu či sebervraždu. Problém je, že se toto neštěstí stalo před mnoha lety...Musím se přiznat, že z této poirotovky mám poněkud rozporuplný pocit, protože na jednu stranu je tento příběh zajímavý v tom, že Poirot řeší dva případy místo obvyklého jednoho, ale na druhou stranu jedna z těchto dvou záhad lze poměrně brzy rozluštit a ta druhá sice není tak průhledná, ale zkrátka Agatha Christie potažmo tvůrci snímků uměli vytvořit lepší pointy. Ale z hereckého hlediska je to standardně kvalitní podívaná, které pochopitelně kraluje dvojice David Suchet - Zoë Wanamaker, z dalších znamých herců to jistí především Vincent Regan nebo Iain Glen. Snímek Sloni mají paměť není špatná detektivka, koukat se na ni dá bez problémů, ale v porovnání s jinými Poirotovými příběhy je přece jenom tento poněkud slabší.

Zmizelá (2014)

Manželé Nick (Ben Affleck) a Amy (Rosamund Pike) Dunneovi slaví paté vyročí svatby. Nick přijede domů a zjistí, že jeho žena zmizela a vše nasvědčuje tomu, že jde o únos. Případu se chopí místní policie a postupně začně vše nasvědčovat tomu, že za zmizení by mohl zodpovědný samotný Nick a nebo je snad všechno jinak?...Zamotaný příběh o jednom manželství, kde nic není tak, jak se zprvu zdá, si vzal na starost režisér David Fincher a myslím si, že to byla jednoznančně správná volba, protože jednak dokáže poutavě vést dějovou linku (ve které nechybí spousta flashbacků), budovat patřičnou atmosféru a napětí a taky vytáhnout z herců co možná nejlepší výkony. Především Ben Affleck hraje nad očekávání kvalitně a ukazuje, že by nakonec nemusel být špatnou volbou na nového Batmana a Rosamund Pike hraje minimálně na oscarovou nominaci. Kromě ústřední dvojice kvalitní výkony podávají také Kim Collins, Carrie Coon a také Tyler Perry, který zde vyjímečně nehraje postarší černošku. Přesto filmu k dokonalosti nějaký ten ždibíček chybí, především to je pár drobných nejasností v závěru. Zmizelá je však přesto velmi kvalitně natočený, atmosférický film s napínavým příběhem a kvalitními hereckými výkony.

Tučňáci z Madagaskaru (2014)

Když jsem poprvé (a vlastně taky naposledy) viděl Madagaskar, kvarteto tučňáků Skipper, Kowalski Rico a Vojin, kteří fungují jako vojenské komando, patřilo k tomu nejlepšímu, co film nabídnul. A protože se tučňáci líbili vícero lidem, tak vyfasovali pár speciálů a taky svůj vlastní seriál. Teď se posunuli na další úroveň a přicházejí s vlastním filmem, kde jejich protivníkem bude zlovolná (a samozřejmě také geniální) chobotnice, která chce připravit tučňáky o jejich roztomilost... no snad jsem příliš nespoileroval... Po krátkém prologu, kde se dozvíme, jak se čtveřice dala dohromady, se přesuneme ke konci Madagaskaru 3 (aspoň to předpokládám, neb jsem jej neviděl), tučňáci se rozhodnou zdrhnout a pak začíná více než slušná akční jízda, kde nechybí sranda, ať už prostřednictvím úderných hlášek nebo starý dobrý fyzický humor. V příběhu se také objevuje konkurenční tým zvaný Severák ve složení vlk (nebo jiná psovitá šelma), lední medvěd, tučňák a sova. V některých scénách působí sice trochu nadbytečně, ale jindy je zase vítáným zpestřením. Bohužel snímku postupem času začnou docházet nápady, fórky a hlášky a tak si člověk v závěru říká jestli už by nemohl být konec, ale musí si ještě pár minut počkat. Přesto si myslím, že se Tučňáci z Madagaskaru v rámci možností povedli, jsou akční, vtipní a méně rozjuchaní než jejich kolegové z onoho afrického ostrova, což více sedne dospělejšímu publiku, ale i pro děti budou dostatečně atraktivní a nabídnou jim i ono nezbytné morální ponaučení a navíc... jsou fakt roztomilí.

Jak se zbavit přátel a zůstat úplně sám (2008)

Sarkastický bulvární novinář Sidney Young (Simon Pegg) dostane navzdory svým uštěpačným článkům šanci pracovat v New Yorku pro renomovaný časopis, brzy však zjistí, že aby byl v této branži úspěšný bude muset poněkud změnit svůj styl...Simona Pegga znám především jako Scottyho ze znovuzrozených Star Treků a tak jsem si řekl, že je načase se podívat také na nějakou jeho sólovku. Bohužel postava Sidneyho je absolutně nevtipná a otravná (věřím, že to byl snad tvůrčí záměr, jinak nevím), naštěstí pak Simon trochu ubere plyn a jeho postava se aspoň stane snesitelnou. Což souvisí také s vyzněním filmu, který se nejdříve tváří jako nevtipná taškařice a později se vyvine do celkem solidní romantické komedie. Film naštěstí nesází jenom na Simona Pegga, ale taky na sympatickou Kirsten Dunst, úlísného Dannyho Hustona, vyčpělého rebela Jeffa Bridgese a nebo na Megan Fox procházející se ve večerních šatech bazénem. No a malém bych zapomněl na sympatické štěky dvou herců z IT Crowd jmenovitě Chrise O´Dowda a Katherine Parkinson. Snímek Jak se zbavit přátel a zůstat úplně sám tak je paradoxně mnohem sympatičtější jako romantický film než jako čistokrevná komedie, což z filmu dělá celkem koukatelnou podívanou.

M*A*S*H - Co bylo potom (1983) (seriál)

Plukovník Sherman Potter (Harry Morgan) se vrací do Hannibalu v Missouri ke své ženě Mildred, ale zjišťuje, že důchod není nic pro něj. Proto vezme práci primáře v nedaleké veteránské nemocnici Generála Johna. J. Pershinga. Jako svého úředníka zaměstná Maxe Klingera (Jamie Farr) a do nemocnice nastoupí také Otec Mulcahy (Willam Christopher), byť zprvu jako pacient, záhy se stává místním kaplanem a společně pracují především pro pacienty, což vždy není po chuti vedení nemocnice... Harry Morgan, Jamie Farr a William Christopher měli zájem pokračovat v příbězích svých postav a tak jim producenti vyšli vstříc a vznikl AfterMASH. Seriál to však neměl, vzhledem ke slavnému a skvělému předchůdci, vůbec jednoduché, přesto si myslím, že výsledek nebyl tak špatný. Trio hlavních postav a představitelů jsou pořád stejní sympaťáci, navíc i několik nových postav jsem si oblíbil, ať už to byl cynický doktor Boyer (David Akroyd), velkohubý ředitel nemocnice Mike D´Angelo (John Chappell) nebo veterán 1. světové války Bob Scanell (Patick Cranshaw), který žije v nemocnici už 35 let. Z původních postav z MASHe ještě ve většině epizod vystupuje Klingerova manželka Soon Lee (Rosalind Chao) a na skok se tu zastaví i Radar O´Reilly (Gary Burghoff) nebo plukovník Flagg (Edward Winter). Navíc má člověk možnost poznat i další postavy o kterých slyšel, ale neviděl je, jako třeba žena plk. Pottera Mildred, Klingerova rodina nebo sestra Otce Mulcahyho Sestra Angelica. Přesto je AfterMash slabším seriálem než původní MASH, i když některé epizody jsou hodně povedené a zábavné, jiné jsou pouze průměrné. Přesto si myslím, že AfterMASH nebyl tak špatný seriál, aby si nezasloužil důstojnější konec (byl zrůšen během druhé série), ale divácký rating je prostě nekompromisní.

Americká krása (1999)

Lester Burnham (Kevin Spacey) žije zdánlivě idylický život, ve kterém má velký dům, auto, práci, ženu a dospívající dceru. Vše, ale není jak se zdá, práce jej nebaví, manželka je k němu citově chladná a s dcerou si nerozumí. Poté se však zamiluje do kamarádky své dcery a rozhodne se radikálně změnit svůj dosavadní život... Ne každému se podaří takový debut, jako režíserovi Samu Mendesovi, který za Americkou krásu dostal jak Oscara, tak Zlatý Glóbus a nutno podotknout, že vcelku oprávněně, protože film je vskutku kvalitně napsán, natočen, výprávěn a také zahrán. Prim samozřejmě hraje Kevin Spacey v titulní roli, ale pochvalu zaslouží také další herci v ústředních úlohách, jmenovitě Anette Benning, Wes Bentley, Chris Cooper, Mena Suvari a Thora Birch. Taky je třeba ještě zmínit povedenou hudbu od Thomase Newmana. Snímek se sice zdánlivě věnuje především Lesterově krizi středního věku, ale nabízí tolik témat, že prakticky každý si najde to svoje, ať už jsou to manželské a rodičovské vztahy, láska, nevěra, přátelství, touha po lepším zítřku či prosté obdivování všedních krás života, to vše během necelých dvou hodin Americká krása nabízí měrou vrchovatou.

Prometheus (2012)

Skupina vědců se ve vesmírné lodi Prometheus společnosti Weyland vydává najít prastarou mimozemskou rasu, která možná stála za vznikem lidského pokolení... Vetřelcovského prequelu se chopil sám Ridley Scott a co si budeme povídat natočené je to slušně a především na palubě Promethea to má i slušnou atmosféru (i když se tam prakticky nic moc neděje). Problém však nastane po přístání na planetě, kde se celý průzkumnický tým chová jako banda nadšených amatérů a jejich nelogické chování a jednání mne pěkně štvalo. No a otevřený konec taky dvakrát nepotěšil. Film se především zaměřuje na postavu doktorky Shawové, kterou ztvárnila Noomi Rapace. Ta svou roli obstojně zvládla, ale největší dojem na mne udělal Michael Fassbender jako android David a co se týče největšího sympaťáka, tak to byl bezpochyby Idris Elba v roli kapitána Janeka. Naopak pro děj prakticky zcela zbytečná byla Charlize Theron, která tam snad byla jen proto, aby mohla lákat na film z plakátu, ale pěkná je, to se musí uznat. Takže Prometheus je dobře vypadající a solidně zahrané sci-fi, které však ztroskotává na slabším scénaři, ale ne zase tak, aby se na to nedalo koukat.

Charlieho andílci: Na plný pecky (2003)

Natalie (Cameron Diaz), Dylan (Drew Barrymore) a Alex (Lucy Liu) se vrací, aby splnili další nesplnitelnou misi... No, když to hodně zkrátím, tak v zásadě je tohle pokračování stejné jako první díl. V duchu klasických pokračování je příběh ještě zbytečnější, akční scény ještě přepálenější a známé tváře se tu střídají jak ponožky. Ano různých cameo rolí je tady opravdu požehnaně, ale jsou celkem fajn a některé jsem odhalil až díky závěrečným titulkům (třeba Carrie Fisher), potěšila mně taky účast Johna Cleeseho i jedné z původních Andílků Jaclyn Smith. A stejně jako v prvním díle je i tady opravdu povedený soundtrack a tentokrát je snad ještě lepší než minule. No ale jinak samozřejmě je to blbina, ale díky častému střídání scén a situací prakticky nuda nehrozí, navíc některé (především parodické) scénky jsou povedené, ale ta akce je až nechutně přestřelená. Takže dvojka Charlieho andílků se veze na stejné vlně jako první díl, příběh je sice horší, ale potěší známé herecké tváře a fakt, že je to pořád celkem zábavné a koukatelné.

Agatha Christie's Poirot - Tragédie o třech jednáních (2010) (epizoda)

Hercule Poirot (David Suchet) je pozván svým přítelem, slavným divadelním hercem Sirem Cartwrightem (Martin Shaw) na jeho sídlo, kde se koná malý večírek, při kterém po požití koktejlu zemře místní reverend Babbington. Zatímco všichni si myslí, že byl zavřažděn, Poirot si tím tak jistý není, expertíza dokáže, že v koktejlu nic smrtelného nebylo, později však dochází k dalšímu, velmi podobnému úmrtí...Musím se přiznat, že tento snímek se mi hodně líbil. Zatímco v mnoha jiných poirotovkách bývá zavražděna bohatá osoba, kterou nikdo neměl příliš v lásce, tak tady se jedná o zcela neškodného faráře, který neměl žádné nepřátele a zatímco v jiných příbězích je Poirot první, kdo si myslí, že se nejedná o přirozené úmrtí, tak tady naopak se k němu spíše příklání. Příběh je tak dostatečně atraktivní a napinavý, prakticky až do samého závěrečného rozuzlení. Navíc David Suchet dostal k sobě rovnocenného hereckého partnera v podobě Profesionála Martina Shawa, kterého jsem snad naposledy viděl v Psu baskervillském (1983). Tragédie o třech jednáních je tak velmi kvalitní, místy až divadelní poirotovka, která se svým zpracováním a stylem dokáže vyrovnat i těm nejlepším kouskům legendárního Belgičana.

Charlieho andílci (2000)

Remake (nebo restart?) pro mnohé klasického sériálu ze 70. let vypráví o trojici všestranně nadaných agentek (Cameron Diaz, Drew Barrymore, Lucy Liu), které pracují pro tajemného pracháče Charlieho... No co si budeme povídat, tito Charlieho andílci jsou takovou efektní blbinou, kde nechybí přepálená akce, dynamické střihy a stylový soudtrack. Bohužel co se týče příběhu, tak tam to žádná sláva není, ale celkově se na to celkem dobře kouká, koneckonců snímek je debutem vidoklipaře McG, takže vlastně se není co divit. Z tria agentek se mi nejvíc líbila Cameron Diaz (co se týče fyzické přitažlivosti) a Lucy Liu ( co se týče hereckého výkonu). Jinak se ve vedlejších rolích objeví pár známých tváři třeba Sam Rockwell, Luke Wilson nebo Matt LeBlanc, ale více mne zaujali roztržitý Bill Murray, Tim Curry se svým legendárním úsměvem a Crispin Glover jako zabíjak s vlasovým fetišem. Charlieho andílkům tak nelze upřít jisté kouzlo a styl, ale přesto se jedná o naprosto nenáročnou oddychovku s dostatkem akce, nic víc však od tohoto filmu nesmíte čekat.