Veterán (2012)

Vietnamský veterán Frank Vega (Danny Trejo) se jednoho dne v autobuse zastane černocha a zmlatí dva skinheady, jeden z cestujících však celý incident natočí na mobil a z videa se stane internetová senzace a z Franka je rázem místní celebrita. Jednoho večera však zavraždí jeho nejlepšího kamaráda a protože policie neumí vypátrat vraha, Frank se rozhodne ho vypátrat sám...No jedno se musí Dannymu nechat, i když má plnovous, ledvinku, šortky a bílé ponožky, pořád je to Bad Ass. Nícméně, aby si člověk tento film užil nesmí ho brát příliš vážně. Frankovo patrání vypadá tak, že někam přijede (autobusem), slušně se poptá, někdo na něj zaútočí, on útočníka zmlátí, získá informace a posune se dál . Přesto je film celkem zábavný a může za to především Danny Trejo, který je v roli sympatického drsoňe naprosto uvěřitelný a je fakt, že bez něj by film nejspíš zapadl.

Hvězdná brána: Návrat (2008)

Seriál Hvězdná brána jsem měl vždycky rád, především první řady jsem viděl hněd několikrát, pak ale začala má sledovanost poněkud upadat, takže poslední díly, které jsem viděl byly tak ze sedmé řady. Přesto jsem si nenechal ujít závěrečný film, kde se navíc opět objevili ikoničtí protivníci SG-1 Goa´uldi. Příběhová linie se točí kolem posledního goa´uldského vládce soustavy Baala (Cliff Simon), který vynalezne stroj času a vrátí se s ním na Zemi roku 1939, aby znemožnil převoz hvězdné brány z Egypta do Spojených států, což se mu podaří a program Hvězdné brány tak nikdy nevznikne a Země je tak zcela bezbranná proti Baalově armádě, jediní kdo můžou běh času vrátit do původní podoby jsou Carterová (Amanda Tapping), Daniel Jackson (Michael Shanks) a podplukovník Mitchell (Ben Browder)... Protože jsem poslední řady seriálu neviděl, tak jsem nejdřív musel vstřebat všechny novinky (Teal´c s pořádným hárem, nový velitel SG-1, atd.) ale pak jsem se ponořil do příběhu, který zajímavý, napínavý, akční i vtipný (a vůbec by mi nevadilo, kdyby byl o něco delší), takže splňuje nároky na důstojné zakončení tohoto povedeného seriálu.

Tři králové (1999)

Skupinka amerických vojáků získá od iráckého zajatce plánek, který by je mohl zavést k ukradenemů kuvajtskému zlatu (které si samozřejmě chtějí nechat pro sebe).. No název i přebal nám trochu kecá, protože oni dobyvatelé ukradeného zlata nebyli tři, nýbrž čtyři, ale holt Spike Jonze asi nemá takový prodejní potenciál, jako trojice Clooney-Wahlberg-Cube. Tím se dostáváme k hereckému obsazení, takže co čekat od představitelů hlavních rolí, když hned dva jsou rappeři? No překvapivě dost. Marky Mark ukazuje, že v něm vskutku dřímá jistý herecký talent a Ice Cube kupodivu nijak nepřehrává a jeho výkon je až překvapivě civilní...ehm tedy vojenský. No a George v zásadě podává svůj klasický standard, takže z hereckého hlediska není moc filmu co vytknout. S příběhem je to už horší, pod scénář a režii se podepsal David O. Russell, který snímek pojal místy jako komedii, poté jako válečnou akci, pak zase jako drama, takže v konečném důsledkou je film takový žánrový mišmaš, asi to byl záměr, mne to ale příliš nenadchlo, jako satirická komedie, by film vypadal asi nejlépe. Co však mne nadchlo byly některé opravdu povedené kamerové záběry. Tři králové jsou tak dobře nasnímaní a dobře zahraní, jen ten příběh mohl být žánrově poněkud více konzistentní.

Liga spravedlivých: Nová hranice (2008)

Na filmovou Justice League si musíme ještě nějaký čas počkat, takže musíme vzít zavděk aspoň sérií animvaných filmů. Prvním z této série je právě Nová hranice a i když podtitulek zní jako další díl Star Treku, tak je to především příběh o zrodu Ligy spravedlivých. Děj se odehrává v 50. letech minulého století a musím uznat, že vykreslení této doby, ať už výtvarně či dějově, se tvůrcům povedlo na jedničku. Příběh se soustředí především na Hala Jordana a na jeho zrod v Green Lanterna, ale na scéně se objeví samozřejmě i další známi superhrdinové, ať už je to Flash, Batman, Superman nebo Wonder Woman. Bohužel tyto postavy nedostanou tolik prostoru, kolik by si zasloužily, což je dané také délkou filmu, která je okolo sedmdesáti minut. Zatímco první půlka je celkem zajímavá, tak druhá půlka, byť zahrnuje i bitvu ve které se superhrdinové spojí, už tak poutavá není, možná je to dané i hlavním protivníkem, který sice je ničivý, ale není tak ikonický a charismatický jako jiní záporáci v rámci DC Universe. Co je na Nové hranici zajimavé je fakt, že se o dabing postav postarala celkem známá herecká jména např. Kyle MacLachlan, Neil Patrick Harris, Lucy Lawless, Brooke Shields a další, takže z tohoto pohledu tvůrci také nic nepodcenili. Nová hranice má tak skvělé zpracování, zajímavé postavy, které však ještě netvoří jeden tým a příběh, který je slušný, ale mohl by být i lepší. Mé hodnocení je tak sice trochu přísné, ale protože jsem ještě neviděl další díly, tak si nechávám ještě určitý prostor pro jejich zhodnocení.

Železná srdce (2014)

Když to trochu přeženu, tak Železná srdce je taková válečná road movie o jedné osádce tanku, která v dubnu 1945 spolu se spojeneckými jednotkami proníká do německého území. Režíser David Ayer se sice kdysi dávno podílel na scénáři k Ponorce U-571, ale jinak je expertem především na policejní dramata. Nicméně je dobře, že se k tématu 2. svétové války vrátil, protože dokázal natočit pořádně špinavou, brutální a intenzivní válečnou akci, která navíc v klidnějších pasážích ukazuje další hrůzy války, které se odehrávaly mimo bojiště. Příběh se však především zaměřuje na pětici tankistů a jeich vzájemné vztahy a názory, ve které nechybí ostřílený velitel (Brad Pitt) vyjukaný nováček (Logan Lerman), oddaný křesťan (Shia LaBeouf) jižanský buran (Jon Bernthal) a hispánec (Michael Peña). Režisér Ayer se snažil navodit co největší realismus, což se mu daří především co týče vyobrazení vojaků, civilistů a prostředí. Co se týče akce, tak hned několikrát jsem si při přestřelkách vzpomněl na svá mladá léta, když jsem hrál první díly Call of Duty. Takže akce jako taková je parádní, problém však je, že mnohdy je efektivita německé armády asi na stejné úrovní, jako u stormtrooperů ve Hvězdných válkách, prostě kolem našich hrdinů to lítá, ale maximálně je to trochu škrábne. To souvisí také se závěrem filmu, který je tak trochu ve stylu Třístovky a do té doby vcelku uvěřitelný filmový realismus dostává na prdel. Ale celkově jsem si Železná srdce užil, už jenom proto, že válečných filmů z 2. světové se už moc netočí, takže když někdo příjde s takto tématickým filmem a navíc se solidními herci, příběhem a akcí, tak se to musí ocenit.

Policajti z předměstí (1999) (seriál)

Policajti z předměstí jsou jedním z několika sitcomů (vedle Hospody a Novákových), které v průběhu druhé poloviny 90. let vyprodukovala televize Nova. Ale zatímco třeba taková Hospoda byla fajn, tak Policajti už tak kvalitní nejsou. Může za to jednak fakt, že v drtivé většině epizod není žádný pořádný děj a celý díl je tak slepen více méně z jednotlivých scének, které, abychom se vyhnuli nelogickému střihu, rozděluje vskutku efektní stmívačka. No a co je na tom nejhorší je, že ty scénky mnohdy nejsou moc vtipné, ale pár se jich najde. Ze všech postav mi tak nejsympatičtější přišel nadpraporčík Čermák Bohumil v podání Vlastmila Zavřela, který je aspoň místy příjemně švejkovský, ale i trio Carda-Suchánek-Šímáček dokázalo vyprodukovat aspoň nějakou zábavu a na místě je vyzdvihnout také přednosti Dagmar Ďáskové. Policajty z předměstí tak nemohu úplně zatratit, protože jsem několíkrát i zasmál a celkově mi jejich sledování nezpůsobilo žádnou újmu, ale je jasné, že české sitcomy, byť jich není mnoho, mají lepší zástupce.

Město (2010)

Z Bena Afflecka se prý stal celkem schopný režisér, tak jsem si řekl, že by bylo dobré, se na nějaký z jeho režisérských počinů podívat. V televizi zrovna dávali Město, takže to byla jasná volba. Příběh Města se točí kolem čtveřice lupičů z Charlestownu (jedna čtvrť v Bostonu), kteří se zaměřují na přepravní vozy s pěnězi a taky na banky. Vše jde hladce až do chvíle, než se na jejich kousky zaměří ruka zákona... Co se Benovi musí nechat, tak příběh je opravdu zručně natočený, horší je to se samotným příběhem. Ten je v zásadě klasická městská gangsterka, která se místy mění až v lupičskou romantiku a abych pravdu řekl nedokázal jsem se na plno ponořit do děje, především to platilo o první polovině filmu, ve druhé už příběh začínal mít grády, ale ke konci už zase došlo k útlumu mého diváckého zaujetí. Ale třeba herecky to není špatný, především se mi líbil Jon Hamm v roli agenta Frawleye, který sice vyfasoval klasickou roli vytrvalého vyšetřovatele, ale dokázal se s tím poprat na výbornou. Stejně jako Rebecca Hall, která ztvrárnila postavu Claire, do které se zamiluje vůdce celé lupičské party Doug (Ben Affleck). Město je tak solidně natočeným a zahraným dramatem, které však doplácí především na poněkud klišovitý scénář, který nedokáže zaujmout tak, jako jiné snímky tohoto žánru.

Agatha Christie's Poirot - Schůzka se smrtí (2008) (epizoda)

Hercule Poirot (David Suchet) vyšetřuje v syrské poušti vraždu bohaté Lady Boyntonové... Schůzka se smrtí má příběh řekněme v klasickém stylu, kdy je zavražděna starší, bohatá osoba, kterou její okolí nemělo příliš v lásce a podezřelí jsou tak skoro všichni. Přesto je tento snímek dostatečně poutavý až do samotného závěru, který je poněkud překombinovaný, ale na druhou stranu není, vzhledem k počtu podezřelých, vůbec lehké určit vraha. Ale to co kromě příběhu zkvalitňuje divacký zážitek je jednak atraktivní prostředí, kde se příběh odehrává a také kvalitní obsazení především mužských rolí, kde kromě jako vždy skvělého Sucheta máme Tima Curryho, Johna Hannaha, Marka Gatisse a Paula Freemana. Schůzka se smrtí je tak další povedenou detektivkou s naším oblíbeným Belgičanem.

Past (1999)

Agentka pojišťovny Virginia Bakerová (Catherine Zeta-Jones) má plán, jak chytit profesionálního zloděje Roberta MacDougala (Sean Connery), stane se jeho partnerkou ve zločinu...Akčně romantická zlodějna asi tak by se Past dala charakterizovat. Příběh jako takový je dostatečně atraktivní, aby zaujal, ale to co v tomto filmu hraje prim, je ústřední dvojice v podání Seana Conneryho a Catherine Zeta-Jonesové. Sean je totiž ten správný frajerský zloděj-gentleman a Catherine je tady opravdu velmi půvabná, ale co je nejdůležitější, mezi oběma zafugovala ta správná chemie, díky čemuž je sledování tohoto snímku hned zábavnější. Ale třeba ani Will Patton a Ving Rhames nebyli ve vedlejších úlohách špatní, takže herecky je film zvládnutý na výbornou. Scénář už sice nějakou tu nesrovnalost a lehkou překombinovanost má, ale zase nám nabízí atraktivní lokace (především magický hrad Duart) a závěr je dostatečně akční a napínavý. Takže u mne po shlednutí Pasti panuje jednoznačně spokojenost.

Konec básníků v Čechách (1993)

Náš starý známý doktor Štěpán Šafránek (Pavel Kříž) se snaží nálezt novou práci i lásku v nově budované, tržně orientované společnosti... Inu zdá se, že kapitalismus filmovým Básníkům moc nesvědčí, protože kvalita i zábavnost oproti úvodní trilogii šla dolů. Příběh se sice snaží držet nějakou souvislou linku, ale často mi to přislo jenom jako sled jednotlivých epizodek. Ve filmu se sice objeví spousta známých tváří z minulých dílů, ale mnohé působí spíš jako karikatury sebe samých a skutečně sympatickými postavami tak jsou jenom samotný Štěpán Šafránek, jeho nová láska Ute (Tereza Brodská) a samozřejmě prof. Ječmen v podání Josefa Somra, který si naštěstí udržel svůj inteligentní humor. Přesto nemůžu čtvrté Básníky zcela zatratit, protože místy to stále ještě jsou Ti Básníci, ale na své předchůdce tento snímek prostě už nemá.