Marvel One-Shot: A Funny Thing Happened on the Way to Thor's Hammer (2011)

Druhý Marvel One-Shot s poměrně dlouhým názvem, jasně však odkazujícím na prvního Thora, je o agentu Coulsonovi (Clark Gregg), který si cestou za Thorovým kladivem zajede natankovat a nakoupit k čerpací stanici, kterou však přepadnou dva lupiči.. Celý kraťas sice působí, že jde jen o vystříženou scénu z Thora, nícméně i přes to, že snímek je celkem krátký, tak je vtipný, akční a Clark Gregg v roli agenta Coulsona nemá chybu, takže pohodová jednohubka.

Marvel One-Shot: The Consultant (2011)

The Consultant je prvním ze série Marvel One-Shot, tedy krátkých filmů, které rozšířují filmové univerzum Marvelu. Tento kraťas je o tom, jak chtějí agenti Coulson (Clark Gregg) a Sitwell (Maximiliano Hernández) zamezit tomu, aby se známý padouch stal členem Avengers...No musím se příznat, že první one-shot je pro mne spíše zklámáním, protože jsem očekával originální obsah, ale celá pointa tohoto snímečku je obsažena už v potitulkové scéně v Neuvěřitelném Hulkovi. Nemůžu sice Konzultantovi upřít, že má jistý nápad a vtip, ale příště by to už chtělo snímek se zbrusu novým příběhem.

Goldfinger (1964)

V třetím filmovém dobrodružství čeká agenta 007 James Bonda (Sean Connery) obtížný úkol a to překazit plány bohatého magnáta, geniálního zločince a milovníka zlata Aurica Goldfingera (Gert Fröbe)... Goldfinger je bezesporu jeden z nejlepších a nejznámějších filmů, jaké kdy byly o Jamesi Bondovi natočeny. Důvodů proč tomu tak je, může být hned několik. Tím prvním je určitě samotný James Bond v podání Seana Connery, který pro hlášku nebo ránu nejde daleko, ale také Auric Goldfinger ztvárněný skvělým Gertem Fröbem, který je Bondovi úctyhodným protivníkem a je rozhodně jeden z nejikoničtějších bondovských záporáků. Dalším trumfem filmu je bezesporu Bondovo nové auto - legendární Aston Martin DB5 se všemi technickými vychytávkami jako je vystřelovací sedadlo nebo zabudované kulomety. Samozřejmě nechybí ani bond-girl v podání Honor Blackman, která však boří obecné mýty o Bondových ženách, protože nejen, že většinu filmu vystupuje jako pomocnice Goldfingera, tak také nemá vůbec žádný problém se s Bondem i poprat. K tomu je třeba ještě připočíst opět skvělou hudbu Johna Barryho a také legendární ústřední píseň v podání Shirley Bassey. Goldfinger tak nabízí tu pravou bondovskou zábavu se vším všudy a byť se pár chybek najde (např. pár nelogických situací v ději), tak je to pořád skvělý a zábavný film.

„Čtyři vraždy stačí, drahoušku“ (1970)

Nesmělý učitel literatury a básník George Camel (Lubomír Lipský) z městečka Springtown se náhodou stane vlastníkem šeku na milion dolarů, ten však chtějí získat hned dva zločinecké gangy... Další spolupráce režíséra Oldřícha Lipského a scénáristy Miloše Macourka a další skvělá komedie nebo spíš parodie na americké komiksové kriminálky či gangsterky. O výtvarnou stránku filmu se, stejně jako u filmu Kdo chce zabít Jessii?, postaral Kája Saudek a celkové stylizaci snímku to jenom prospělo, kreslené reklamy, které provázejí celým filmem se opravdu povedly. Stejně jako prakticky u všech podobných komedí té doby je i zde velmi kvalitní herecké obsazení, kterému vévodí v titulní roli Lubomír Lipský, ale snímek také nabízí dostatek zajímavých a zábavných ženských postav, kterých se výborně zhostili Jiřina Bohdalová, Iva Janžurová a Marie Rosůlková. Ale jak už jsem naznačil prakticky každá postava je skvěle zahráná hercem, který ji ztvárnil. "Čtyři vraždy stačí drahoušku" jsou tak dalším zábavným přírůstkem v žánru českých parodických komedií.

Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964)

Vítejte v Stetson City, městečku kdesi v Arizoně do kterého příjíždí pistolník známý jako Limonádový Joe (Karel Fiala) a s ním příchází nejen zákon, ale také nápoj pravého abstinenta - Kolalokova limonáda... Skvělá westernové parodie pánů Brdečky a Lipského v zásadě odstartovala vlnu žánrových parodií (Kdo chce zabít Jessii?, Čtyři vraždy stačí drahoušku), které vznikaly v Československu v průběhu druhé poloviny 60. let a na začátku 70. let. Limonádový Joe má hned několik trumfů, které nám v průběhu filmu vykládá. Prvním z nich je netradiční technické zpracování, kdy snímek není ani barevný, ani černobílý, ale virážovaný, což znamená, že scény filmu jsou zabarveny určitou převládající barvou, která dokresluje celkvoou atmosféru. Druhým trumfem je prostředí a kulisy, kdy hlavní ulice byla kompletně postavena, takže zde máme hodně venkovních scén a exteriérům a interiérům navíc nechybí zajímavé detaily. Ale to co samozřejmě přispělo k oblibě snímku je herecké obsazení, Karel Fiala v životní roli skvěle ztvárnil hlavního hrdinu, ale snad ještě více je zapamatovatelný Miloš Kopecký v rolí hlavního záporáka Horáce Badmana, ale ozdobou filmu jsou herecké výkony všech zůčastněných, koneckonců pověstné hospodské rvačky jsou povážovany za počátek české kaskadérské školy. A posledním trumfem je samozřejmě příběh, který geniálně parodouje všemožná žánrová klišé a nechybí legendární hlášky či kvalitní pěvecká čísla. Limonádový Joe aneb Koňská opera (no spíše opereta) je tak bezesporu nejlepším českým westernem (ono jich taky moc nemáme), ale především jednou z nejlepších westernových parodií a komedií nejenom u nás, ale i ve světě.

Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky (1967)

Superagent Cyril Juan Borguette (Jan Kačer) dostane za úkol předat v Praze jisté plány spřátelené agentce (Květa Fialová). V zásadě jej čeká jednoduchý úkol, to by však nesměl narazit na účetního pana Foustku (Jiří Sovák) a jeho šikovnou fenku Pajdu... Režisér Václav Vorlíček, rok po snímku Kdo chce zabít Jessii?, začal s natáčením další parodie a po komiksech zvolil za další téma bondovky a svět tajných agentů a vznikl z toho další povedený kousek. Zatímco v případě Vorlíčkova předchozího snímku bylo v popředí spíše komiksové provedení než samotný děj, tak zde je příběh na prvním místě. A po vzoru filmů s Jamesem Bondem (například úvod je takřka dokonalá parodie včetně přesně citovaných pasáží) v něm nechybí přestřelky, honičky, bitky, krásné ženy a technické vymoženosti. Klasicky povedené je také obsazení, kde je Jan Kačer je hrdinný a bezchybný agent, Květa Fialová je záhadná dáma a skvělý Jiří Sovák jako obyčejný český účetní, který byl povýšen na agenta, se v tom snaží aspoň trochu vyznat, zmínit musím ještě jednu herečku a to fenku Pajdu, která také podala výborný výkon. Celkově vzato skvělá komedie, která patří k těm nejlepším bondovským parodiím, které byly natočeny.

Kdo chce zabít Jessii? (1966)

Povedená a originální sci-fi komedie z filmové dílny Václava Vorlíčka a Miloše Macourka vypráví o tom, co se stane, když se nám zhmotní sny... Filmová 60. léta v Československu byla plná různých zajímavých nápadů a jedním z nich byla i první spolupráce pánů Vorlíčka a Macourka, která v zásadě předznamenala příchod dalších sci-fi komedií (Pane, vy jste vdova, Což takhle dát si špenát?) či vyloženě parodií (Čtyři vraždy stačí drahoušku). Snímek má hned několik předností, jenž jsou originální námět, povedená výtvárná stylizace Káji Saudka, zajímavé provedení (stylové komiksové bubliny) a skvělé obsazení, jak ústřední dvojice manželů Beránkových v podání Jiřího Sováka a Dany Medřické, tak také představitelů zhmotnělých komiksových postav - Olgy Schoberové, Juraje Višného a Karla Effy. Také musím vzpomenout ještě výborného Vladimíra Menšíka v roli pana Kolbaby. To vše dohromady dělá z Kdo chce zabít Jessii povedený a zábavný komiksový film (koneckonců za ty rukavice by se nestyděl ani Iron Man).

Srdečné pozdravy z Ruska (1963)

Britské tajné službě se naskytne možnost získat nový sovětský dešifrovací přístroj. Přirozeně to považují za past, přesto vyšlou Jamese Bonda (Sean Connery), aby se jej pokusil získat. Netuší však, že o přístoj má zájem ještě jedna organizace...Druhé dobrodružství agenta 007 opět režírované Terencem Youngem, je svým stylem mnohem blížší klasickému pojetí bondovek než předchozí Dr. No. Především je zde mnohem více akce v průběhu celého snímku, Sean alias Bond již více hláškuje a také má první technické vymoženosti byť jenom ve formě vylepšeného kufříku a skládací sniperky (poprvé se zde představuje také dlouholetý představitel Q - Desmond Llewelyn). Bond se tentokrát vydává do Istanbulu což je pořád dostatečně atraktivní prostředí (jak nám dokázal Skyfall) a také má proti sobě vícero záporáků, z nichž nejvíce prostoru dostává Robert Shaw jako zabíják Grant. Nebyl by to Bond, aby v něm nevystupovaly krásné ženy, tentokrát úloha bond-girl připadla na Danielu Bianchi, která má rozhodně své kouzlo. Povedený výkon podal také Pedro Armendáriz v roli Bondova spojence Kerima. Ve snímku samozřejmě nechybí skvělá hudba Johna Berryho. Celkově vzato jsou Srdečné pozdravy z Ruska párádní bondovkou klasického střihu.

Zrození Planety opic (2011)

Mladý vědec Will Rodman (James Franco) se snaží vyvinout lék proti Alzheimerově nemoci, výzkumný projekt je však ukončen. U jedné ze šimpanzic, na které byl lék testován, objeví Will malé mládě. Vezme jej k sobě domů a začne ve výzkumu pokračovat. Malý šimpanz je velmi inteligentní a dostane jméno Caesar... Nový příběh z opičího universa umně balancuje mezi restartem série a regulérním prequelem, protože snímek nabízí hned několik odkazů na původní Planetu opic z roku 1968. Základní novinkou v rámci celé ságy je fakt, že všechny opice jsou plně digitální a postavu Caesara ztvárnil samotný Andy Serkis, který je prostě v tomto oboru naprostým mistrem. Obsazení sice nenabízí žádnou oscarovou megahvězdu, koneckonců hlavními hvězdami jsou skvěle provedení lidoopi, ale je zde několik solidních herců mladé a střední generace (James Franco, Freida Pinto, David Oyelowo, Tom Felton) a taky pár zkušených hereckých veteránů (John Lithgow, Brian Cox). Zrození planety opic nabízí jak komorní scény vztahu člověka s lidoopem plné emocí, tak v závěru také pár pořádných akčních scén a celý film nabízí hned několik témat k zamyšlení. Samozřejmě najdou se i nějaké chybky (například některé dějové zvraty jsou až moc urychlené), ale nic to nemění na faktu, že se znovuzrozená Planeta opic povedla.

Ukradli torzo Jupitera (1980)

Povedené pokračování snímku Něžné kuře začíná svatbou profesora řečtiny Antoina Lemerciera (Philippe Noiret) a policejní inspektorky Lisy Tanquerelleové (Annie Girardot) a pokračuje jejich líbánkami v Řecku, kde, kromě obdivování místních památek, se stanou svědky nalezení torza Afrodity, budou čelit obvinění z vraždy a pustí se do boje s překupníky se starobylým uměním. Režisér a také scénarista Philippe de Broca se rozhodl, oproti předchozími snímku přidat na humoru a vytvořil tak velmi svěží letní (krimi) komedii s mnoha trefnými hláškami, která je místy i docela bláznívá. Skvělému hereckému páru Noiret-Girardot navíc vcelku zdárně sekunduje Francis Perrin a Catherine Alric v roli hádavých manželů Pochetových. Pochvalu zaslouží také český dabing v podání Čestmíra Řandy, Věry Galatíkové, Františka Němce, Jarmily Švehlové a dalších. Ukradli torzo Jupitera je jedna z mých nejoblíbenějších francouzských komedií, která mne vždy zaručeně pobaví.