• Krátkometrážní

O zlém snu (2000) (TV film)

Vedle promyšlených Zapomenutých transportů působí tento dohrávaný polodokument silně ochotnicky (což se vyhrocuje ještě nápadněji vedle použých záběrů z Radokovy Daleké cesty a Jakubowské Osvětimi), nemluvě o víc jak padesátiletém Motýli tady nežijí, jehož něžná poetičnost osloví i dnes malé děti víc než aranžované filmařské skoroneumětelství.

Země (1930)

Zemi bylo stalinisty vyčítáno panteistické vidění, což myslím není tak od věci, základní idea určitého rolnického svázání s půdou je rozpoznatelná celkem rychle (symboly ovoce, slunečnic, umírání a rození), i když je narušována generačním konfliktem. Je-li Ejzenštejn bojovný intelektuál, Dovženko je idylik a nová technika je pro něj jako humanistu pomocí, nikoliv zbraní. Zde začíná poetický proud sovětské kinematografie, mezi Dovženkovy žáky a pokračovatele patřili Abuladze, Paradžanov i Šepiťkovová.

Fantozzi (1975)

Neuvěřitelná pitomina vycházející z poetiky klasických grotesek, ale filmařsky na silně podprůměrné úrovni.

Šedá zóna (2001)

Klasické československé snímky z přelomu 50. a 60. let Přežil jsem svou smrt a Boxer a smrt (nebo i východoněmecký Nahý mezi vlky) s explicitním násilím šetří, přesto působí daleko brutálněji ve všudypřítomné atmosféře strachu, věrohodnost si také zajišťují zachováním jazykového galimatyáše prostředí. Snová brutalita (jíž se snaží Šedá zona přiblížit) běloruského Jdi a dívej se je také z jiných sfér (prosvětlená také pokorou a nábojem duchovna). Tvůrci Šedé zony se snažili být brutální v prvním plánu, jak jen to šlo, ale výsledek na mě zapůsobil hodně ploše, mimo jiné i neuvěřitelně klišovitými dialogy.

Šostakovič: Katerina Izmajlova - Višněvskaja (1966)

Katerina Izmailova alias Lady Macbeth Mcenského újezdu je jediným samostatným filmem režiséra Michaila Šapira, předtím byl spolupracovníkem Naděždy Koševerové, specialistky na pohádky. Filmové zpracování je hodně naturalistické v duchu literární Leskovovy předlohy (Balabanova adaptace Leskovovy povídky je mnohem lyričtější), v závěrečných pasážích cesty trestanců na Sibiř vidíme pokračování temné linie Ejzenštenova Ivana Hrozného, případně Borise Godunova Věry Strojevy s jejich pravoslavně mystickým akcentem, třebaže je to motiv častý pro ruskou kulturu 19. století, méně již 20. obecněji (Dostojevskij, Tolstého Vzkříšení).

Poslední motýl (1990)

Sice scénář tohoto snímku je značně vykonstruovaný, ale k výjimečným filmům se film zařadil díky poetické kameře Jiřího Krejčíka ml. (v určitých momentech inspirované a parafrázující díla terezínských výtvarníků z doby ghetta), práci s hudební složkou (hebrejské a jidiš písně, které samozřejmě za 2. světové války v Terezíně nikdy nezazněly, zpívané Mišpachou, zvláště Avinu malkejnu při vysypávání popela z uren do Ohře je efektní, mrazivá je hudba k pantomině, nostalgická pak píseň interpretovaná Hanou Hegerovou a Jazzfonickým orchestrem - zpívala někdy Hegerová s Jazzfoniky naživo?) a několika krásným typicky kachyňovským poetickým sekvencím (chlapec letící z terezínského kostela, blázni tancující za zvuku flétny a zvláště nadějeplný a nostalgický černobílý epilog). Silně hodnotím laskavý cynismus dirigenta představovaného Freddie Jonesem (dabovaného Soběslavem Sejkem).

Moskva na Hudsonu (1984)

Smutná komedie, u níž mě překvapilo vskutku realistické postižení sovětských realií (a co je pro mě podstatné - výbornou ruštinou zúčastněných). Stesk po Rusku asi zůstane všem tamějším emigrantům navždy. Rozhodně bych film nebral jako propagandistický, naopak - Rusové touží po svobodě v Americe, ale Amerika je jiná, než si ji představovali. Svým způsobem nám autoři snímku ukázali (a sami předznamenali) vystřízlivění, k jakému u nás došlo po 20 letech od roku 1989.

Kytice (2000)

Pro někoho, kdo nikdy neviděl filmy jako Valerie a týden divů, Luk královny Dorotky, Dotek motýla a další obrazově košaté adaptace literárních děl vznikající v českém a slovenském filmu na přelomu 6. a 7. dekády 20. století, se Kytice může jevit jako veledílo, mně přijde jako nepovedený kýč.

Vládce severu (1973)

Při sledování mě jen napadlo, udělat z toho remake v českém prostředí, z chlapáckého dramatu se stane komedie, naši ajzeboňáci versuv bezdomovci...

Světáci (1969)

Poměrně typický produkt scenatisty Vratislava Blažka, jehož specializací byly převážně muzikály a hudebně-dramatická tvorba. Ubylo sice moralizování takových Starců na chmelu, ale zůstává aktuální satiričnost, jejiž údernost i vtipnost je často okouzlující (někdy až opravdu překvapivě - v líčení chudoby Brodský cituje J. Š. Baara, což byl autor katolický, třebaže v dobové školské praxi stále využívaný, konkrétně šlo o dílo Pro kravičku), ale Blažek zkrátka nebyl Karel Michal, jehož námět Bílá paní předtím Podskalský realizoval.