Zachraňte vojína Ryana (1998)

Saving private Ryan by som rozdelil do troch fáz. Prvá, skvelá, zaznamenáva hrôzy vojny v priamom prenosu (aj vďaka realistickej kamere). Druhá časť – putovanie – des vojny sa prejavuje nielen v tom, že nepriateľ môže číhať za každou burinou, ale aj spormi vo vnútri skupiny putujúcich vojakov, ktorých stmeľuje charizmatický Hanks. A tretia časť (paradoxne pre mňa po nastúpení Ryana na scénu asi najslabšia) – nebudem spoilerovať :). Spielberg sa filmom snaží dať vojne ľudský rozmer v podobe hľadania vojaka, ktorému zomreli 3 bratia a zároveň vykresľuje vojnu ako miesto, kde aj tí najostrejší chlapi volajú „mama“. Najsympatickejšia postava – Jackson (ako tak čítam komentáre, tak nás je viacej :). Je to hra na istotu, ale u mňa zafungovala. Oceňujem najmä autentickosť, ktorá robí film výnimočným a uveriteľným.

Zvoník u Matky Boží (1956)

Ono problém je v tom, že sfilmovať Hugovu klasiku je veľmi náročné. Kniha je totiž perfektná a film, akokoľvek dobre spracovaný sa ťažko vyrovná. Klasika z roku 1956 sa tomu dosť výrazne približuje. Aj keď popravde, niečo tomu chýba...Dobrá je najmä druhá časť, ale nemôžem si pomôcť, potenciál tam bol vyšší. Niektoré scény stačilo dotiahnuť do konca. Napr. únos Esmeraldy Quasimodom. Celkový dojem - film neublížil knihe.

Casablanca (1942)

Dobré. Možno trochu viac ako dobré, ale ničím výnimočné. Že najväčšia filmová love story? A klasika? No neviem, to sa mi zdá trochu prehnané. Najlepšia scéna bola Marsellaisa.

Lola běží o život (1998)

Priznám sa, že som nemal veľké očakávania pred týmto filmom. Moje prekvapenie bolo však o to väčšie. Samozrejme pozitívne. Butterfly effect po nemecky alebo ako tri variácie tej istej situácie. Vynikajúca kamera, perfektná hudba, strih takisto dobrý. Krátka stopáž mala za následok viacej akcie, nebolo vo filme nudných miest, čo si myslím len prospelo. Inak Lola by mala ísť na nejakú súťaž, za 20 minút prebehnúť celé mesto :). Nehovoriac o tom, že v niektorých momentoch (banka, kasíno) sa asi čas zastavil :). Nič to však nemení na fakte, že pre mňa veľké prekvapenie.

Byt (1960)

zaujímavý námet, z ktorého sa dalo vyťažiť ešte trošku viac. Film v niektorých momentoch strácal dych a upadol do nudy. Niektoré pasáže (uzdravovanie sa ...) boli príliš zdĺhavé. Ale zato dvojica hlavných hrdinov sa mi celkom páčila, chémia medzi nimi fungovala.

Muž na Měsíci (1999)

one man show. Jim Carrey opäť raz exceluje. Film veľmi zaujímavý, ťažko mi je aj hodnotiť. Úvod filmu super, potom dosť dlho nič, druhá polovica však stojí za to. Interesantné sú aj myšlienky, ktoré pán Forman predkladá divákom. Čo je pravda (podobné ako v Truman show), kto v skutočnosti sme (otázka životných rolí – „ty sám nepoznáš svoje skutočné ja“), ako ľahko dokážu médiá balamutiť ľudí a naviesť ich do poznania toho, čo samotné médiá chcú. A nakoniec perfektne zvolení REM, brutálne sa to tam hodilo, nemal som ani chuť odísť od monitora.

Talentovaný pan Ripley (1999)

Asi som divný alebo som mal len veľké očakávania. Keby mi niekto pred filmom povie, že film je o psychopatickom homosexuálovi, ktorý vraždí, nemusel by som 140 minút sedieť v podstate zbytočne pred týmto filmom. Čo stálo ako tak za to, boli casting hercov.

Škola základ života (1938)

Slabšie ako Cesta. A o dosť. Jednoduchý dej, v podstate o ničom. Šance som vkladal do konca filmu, ale nezachránil to ani ten.

Monty Pythonův smysl života (1983)

žmýkanie už použitého citróna. Pár momentov celkom ušlo, ako napr. scéna na bojovom poli alebo sexuálna výchova. Ale inak klasickí Pythoni, pre mňa v dosť momentoch trápne. A jedna hviezdička za sperm song :).

Vesnice (2004)

ako horor by som to rozhodne neklasifikoval. Film s nádychom obyčajnosti zachraňuje silná Rousseovská myšlienka štátu bez súkromného vlastníctva, peňazí. Film má v sebe viacero silných myšlienok, napríklad to, že spoločnosť určuje jednotlivca, vychováva si ho. Rada starších zámerne udržuje ostatných členov vesnice v nevedomosti, drží ich čím ďalej od strašiaka civilizácie, ktorá je skazená. Tieto myšlienky, ktoré režisér podáva skrz film činia z neho ľahko nadpriemerný. Prvá polovica filmu sklamanie, strašne slabá, tá znižuje moje hodnotenie na ľahko nadpriemerné 3 hviezdičky.