• Hudební

O sirotkovi z Radhoště (1996) (TV film)

Předpokládám,že tato pohádka čerpala námět z knížky pohádek o Radhošti, nemohu si teď vzpomenout na ofciální titul, která vyšla ještě někdy za první republiky a bohužel se mi ztratila. Je v ní sestava víceméně pochmurnějších pohádek či snad spíše i pověstí, která jsou stravitelné spíše až pro starší děti než pro malé čtenáře, protože příběhy jsou přece jen syrovější, postrádají tu učesanost Němcové či Erbena a humornější prvky nese v té knížce jen jedna pohádka, možná dvě.

Básník (1987) (TV film)

Labutí šíje, ňadra, buben a činely.

Venkovský lékař (1951)

Film nemá 116 minut, jake uvedeno v záhlaví, ale jen 107. Avšak i tak je dost dlouhý na předkládané zápletky.

Hvězda (1953)

Pro dobu vzniku jde o docela slušný film o rozvědčících na frontě. Zvezda je jejich volací znak.

Obyčejný fašismus (1965)

Výborně sestavený dokumentrání film s mistrným slovním doprovodem M. Horníčka, že člověk nevnímá jeho délku. Běžel u nás v kinech začátkem 70. let a 1x byl i v TV někdy v 80. letech pod názvem "Obyčejný fašismus". Bylo by dobré ho občas alespoň v TV znovu promítnout. Nenechte si ujít!"

Mstitel (1943)

Dobrodružný válečný historickobiografický film o jednom veliteli jezdectva rudých v době občanské války, jímž byl Grigorij Ivanovič Kotovskij. Film byl natočen v r. 1942, nikoli v r. 1943, jak je psáno v záhlaví. Režie Alekksandr Fajncimmer, v hlavní roli Nikolaj Mordvinov

Vratar (1936)

Nejde o žádný muzikál, jak je psáno v záhlaví, zpívají se tu jen dvě písničky.Jednu vůbec neznám, na druhou, což byla ústřední píseň a variace na ni se táhly celým filmem, si možná někteří pamětníci vzpomenou, protože byla to kdysi i u nás známá píseň - pochod Fizkultura či Fizkulturnyj marš, byla ještě začátkem 60. let ve zpěvnících na ZDŠ. Jinak jde o nepříliš vydařenou komedii, v Rusku je však dosud velmi populární, o fotbalovém brankáři. Režie Semjon Timošenko, v hlavní roli Grigorij Plužnik, Anatolij Gorjunov,Ludmila Glazova, Taťana Gureckaja.

Adolf Eichmann (1988) (TV film)

Mimořádně silná inscenace daná tématem a umocněná dle mého soudu svým jedním z nejlepších hereckých výkonů M. Kňažka, s jakým kdy v TV vystoupil. Zmocnil se role Eichmanna v tom procesu s ním naprosto přesvědčivě.

Sčastě (1935)

Obtížně zaškatulkovatelný němý film - jakási polosatira či filosofická pohádka o chudém chalupníkovi Chmyrovi, jemuž se nic nedaří, zkazí, co může. Najde váček s penězi, koupí koně, opraví chalupu, má hohatou sklizeň, zdá se, že má vyhráno, ale kdepak, seběhne se hejno závistivých supů a státní mašinerie... Vojna, revoluce, změna poměrů, je z něj mizerný kolchozník. "Jak já, Chmyr, nenám plakat, když po staru se žít nedá a po novém neumím!?"