Sovětský barevný film o životě a odpovědné práci venkovských lékařů. Mladá lékařka Kazakovová nastupuje do svého prvního působiště do kolchozní nemocnice ve vesnici Horké prameny. Z počátku těžko vychází s primářem nemocnice, starým lékařem Arseněvem, když však pozná, jak vynikající je to lékař i člověk, sblíží se s ním. Arseněv je to také, kdo jí pomáhá překonat nesnáze při vykonávání odpovědného povolání. Kazakovová mu svým zákrokem při srdečním záchvatu zachraňuje život a pomáhá mu dokončit jeho celoživotní dílo, knihu o porodnictví v podmínkách venkovské praxe. V osobě kolchozního agronoma Pospělova, kterého sama úspěšně operovala, nachází Kazakovová i svého životního druha. (Filmový přehled)

ripo

Mezi různorodými povoláními, která si vyžadují širokého vzdělání a speciálních znalostí, nejtypičtějšími pro ruského inteligenta se mi zdají povolání lékaře a učitele. Obě tato povolání spojuje to, že jak lékař, tak učitel se musí mimo hluboké a pevné znalosti vyznačovat velkou láskou k člověku a k lidstvu: tato povolání jsou už ve svém základě humánní. Není náhoda, že tolik ruských inteligentů, poctivých ve svém srdci a čistých ve svých myšlenkách, pokládalo za svou svatou povinnost věnovat své síly a své znalosti zastrčené vesnici. V naší socialistické společnosti je venkovský lékař aktivním budovatelem nového života, je velkou kulturní silou a požívá velké autority. Jeden z hrdinů našeho filmu, Arsenij Ivanovič Arseněv, pracoval padesát let v téže venkovské nemocnici. Třicet čtyři roky svého života a práce prožil za sovětské vlády. V té době se v něm utvořilo vědomí venkovského inteligenta, bezpartijního bolševika, pro něhož jeho odborné zájmy jsou nerozlučně spojeny se snahami obklopujících ho lidí a sovětského státu. Jeho obrovské životní, odborné zkušenosti a ušlechtilost jeho povahy z něho dávno učinily učitele života v kolektivu nemocničních zaměstnanců a spoluobčanů. Před jeho očima se odehrály gigantické změny v životě lidu, které naučily Arseněva přijímat život v neustálém rozvoji. Arseněv se snaží, aby odevzdal své bohaté theoretické a praktické zkušenosti začínajícím lékařům. V mladé generací vidí oporu a budoucnost našeho sovětského lékařství. Toto Arseněvovo pojetí mládeže je ztělesněno v postavě hrdinky filmu, mladé lékařky Taťany Nikolajevny Kazakovové, která se po skončení lékařského studia a první praxe snažila, aby se dostala do venkovské nemocnice. Byla poslána do jednoho ze stepních okresů, do nemocnice ve vesnici Gorjačije ključi (Horké prameny), kde je primářem starý doktor Arseněv. Taťana Nikolajevna Kazakovová má za sebou válku. Pracovala jako ošetřovatelka na frontě a má již určité životní a odborné zkušenosti. Avšak její představy o venkovské nemocnici se nekryjí tak docela se skutečností, která vyvolává v mladé a optimistické dívce určitý zmatek. Starý lékař Arseněv se chová k mladé začátečnici poněkud odměřeně: pevnou víru mladé spolupracovnice ve své vlastní síly pokládá za neopodstatněné sebevědomí. Avšak později se přesvědčuje o jejích krásných duševních vlastnostech a o její odborné kvalifikaci a jeho nedůvěřivost ustupuje vzájemné sympatii a později pevnému přátelství. (Z projevu režiséra filmu S. Gerasimova.) Filmový přehled 46/1952 ()